Psyllium – užitočná metla | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Psyllium – užitočná metla

Psyllium – užitočná metla

Skorocel indický je drobná nenáročná rastlinka, ktorú si môžeme vypestovať v záhrade. Je bohatým zdrojom rozpustnej vlákniny, vďaka čomu účinne pomáha pri tráviacich a iných ťažkostiach.

Skorocel indický bol v minulosti bežnou rastlinou najmä v oblastiach južnej a severnej Afriky, darilo sa mu v Ázii aj Amerike. Táto nenáročná, okolo pätnásť centimetrov vysoká jednoročná rastlinka sa dokáže dobre prispôsobiť, takže v súčasnosti ju môžeme pestovať aj v našich podmienkach. Jemné a chĺpkami porastené listy tvoria ružicu, plodmi sú kapsulky, v každej sú dve žltohnedé semená. Tie sa po zbere vymlátia a použijú sa iba ich pôvodné obaly, ktoré sa po vyčistení najemno pomelú. Do obchodov sa dostávajú priamo v podobe jemnej drviny (poznáme ju pod názvom psyllium) alebo ju výrobcovia pridávajú do potravín, ktoré potrebujú obohatiť vlákninou. Psyllium môže byť tiež súčasťou rôznych bylinných kapslí či tabliet, vtedy však obsahuje aj iné látky.

Dôležitá vláknina
Už pred 2 000 rokmi vtedajší liečitelia vedeli, že jedným z oporných stĺpov pevného zdravia je dobre fungujúci tráviaci trakt. Preto odporúčali jesť potraviny, ktoré nielen zasýtia, ale zároveň poskytnú telu dostatok vlákniny, čo je aktuálne dodnes. Neuniklo im, že takouto účinnou metlou pre črevá môže byť aj psyllium, čiže šupky obaľujúce semená skorocelu indického. Používali ich najmä v tradičnej indickej ajurvédskej medicíne a neskôr aj v Číne, kam rastlinu doviezli.

Psyllium je dôležitým zdrojom vlákniny najmä pre ľudí, ktorí majú problémy s trávením obilnín (alergia na lepok) a laktózy. Neobsahuje cukry, tuky, fytáty (látky, ktoré zhoršujú vstrebávanie minerálnych látok a vitamínov), lepok. Prechádza tráviacim traktom, prečistí ho, ale nevstrebáva sa. Zároveň zbaví hrubé črevo nahromadených škodlivých látok a bráni vytváraniu nových toxických ostrovov, ktoré by mohli byť zdrojom mnohých zdravotných problémov.

Na zápchu aj hnačku
Vláknina podporuje činnosť čriev, zlepšuje ich priechodnosť, bráni vzniku zápchy. Telu ju dodávame prostredníctvom strukovín, zeleniny, ovocia, celozrnných obilnín, ryže natural a podobne. Podľa odborníkov vo všeobecnosti trpíme nedostatkom vlákniny, minimálnu odporúčanú dennú dávku určili na 25 g, z čoho však väčšinou prijmeme ledva polovicu. Výsledkom sú rôzne zdravotné problémy spôsobené nepravidelným vylučovaním a z toho vyplývajúcim hromadením toxínov. Pomoc možno nájsť vo vláknine, ktorú obsahuje psyllium. V spojení s vodou napučí, zniekoľkonásobí svoj objem a vytvorí rôsolovitú kašičku, čím pomáha črevám, aby sa ľahšie zbavili zvyškov a zároveň s nimi aj škodlivých látok.

Psyllium má pozitívny efekt aj pri hnačke – vláknina vstrebáva nadbytočnú tekutinu v tráviacom trakte a upravuje stolicu. Podporuje množenie prospešných baktérií, ktoré ho dokážu spracovať a využiť ako zdroj energie. Psyllium obsahuje slizovité látky, ktoré chránia sliznicu čriev pred poškodením a podráždením, vďaka čomu je užitočné pre ľudí, ktorým priveľa vlákniny iného pôvodu spôsobuje ťažkosti.

Pre koho je vhodné
Psyllium je vhodné ako prevencia vzniku hemoroidov, rakoviny a vydutín hrubého čreva. Pomáha pri liečení syndrómu dráždivého čreva a divertikulitídy (zápal čreva). Vytvorený gél dokáže na seba viazať jedovaté látky, ktoré môžu vyvolávať migrény, únavu a iné ťažkosti. Psyllium podporuje metabolizmus, je vhodné pri redukčných diétach, tlmí chuť do jedla. Pomáha odbúravať cholesterol v krvi, čím chráni cievy a srdce, je prevenciou infarktu, vysokého tlaku, mozgovej príhody. Pozitívny účinok má aj na zdravotný stav diabetikov, pretože stabilizuje hodnoty cukru v krvi.

Keď ho zjete pred hlavným jedlom, naplní žalúdok, takže budete môcť obmedziť veľkosť porcií, a tým aj prijatých kalórií. Ocenia ho aj tehotné či dojčiace ženy, ktoré mávajú problémy so zápchou. Psyllium nie je návykové, takže ho možno používať dlhodobo.

Čo sa týka detí, o jeho podávaní sa vždy poraďte s lekárom. Pri tráviacich problémoch starších detí vám ho lekár zrejme odporučí, avšak strava najmenších by nemala obsahovať priveľa vlákniny. V kombinácii s nedostatkom tekutín totiž môže spôsobiť bolesti a plynatosť, dokonca sa zápcha môže zhoršiť.

Čo s ním
Ako sme už spomínali, psyllium sa pred podávaním rozmieša s vodou, jedna či dve kávové lyžičky na dva až tri decilitre tekutiny. Zmes nechajte krátko odstáť a potom ju vypite. Chuť je neutrálna, akurát konzistencia môže niekoho odrádzať. Psyllium môžete vmiešať aj do ovocnej šťavy, jogurtu, koktailu. Dôležité je, aby ste ho počas dňa zapíjali dostatočným množstvom vody, inak nebude mať želané účinky.

Psyllium uvoľní zápchu, keď ho vypijete nalačno. Pri hnačke ho vmiešajte do jogurtu, najlepšie probiotického. Pri redukčnej diéte ho môžete pridať do polievky, prípadne ho štvrť hodinu pred jedlom vypite rozmiešané vo vode.

Tí, ktorí dodržiavajú bezlepkovú diétu, môžu psyllium pridať do cesta na koláče či pečivo – zostane vraj vláčne, nevyschne a nestvrdne tak rýchlo.

Hoci psyllium je prírodným liečivým prostriedkom, citlivým osobám nemusí vyhovovať. Chyba môže byť napríklad v dávkovaní, preto neprekračujte odporúčané dávkovanie. Nie je návykové ani inak škodlivé, kupujte však radšej prírodné, neochutené psyllium v podobe drviny, aby ste mali istotu, že neobsahuje žiadne nežiaduce pridané látky.

Daša Čejková

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok