Alžbetka sníva | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Alžbetka sníva

Alžbetka sníva

Sú zlé sny naozaj zlé?
Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 25)

Maminka. S tatkom ste sa veľakrát rozprávali o snoch. Nikdy som poriadne nerozumela, čo sú sny. Vraj sa dejú v noci, keď máme zavreté oči a spíme. Ale ako sa môže vôbec niečo diať, keď len ležím v posteli a nehýbem sa? Predsa sa nehrám s hračkami, ani sa nesánkujem, nebehám, ani s nikým nerozprávam. Nedeje sa nič! Tak ako sa dejú sny, kde a čo sú zač?

A potom sa to stalo. Neviem, či som spala. Videla som sneh. Nie ten, na ktorý sa dívam z okna. Ale snehový sneh zo sna. Nešla som sa sánkovať, miesto toho som sa zobudila v posteli. Takže to musel byť sen! Bol taký sýty. Silný. A sneh sa chumelil. Bola som nadšená. Potom prišiel sen, v ktorom som mala hračku. Tú dinosaurovskú. Neviem ho opísať. Ale bála som sa. Pretože aj ty, keď máš zlé sny, sa bojíš. Tak si to hovorila tatkovi. Je v tme také strašidlo, čo nás do sna chodí strašiť? Preto som o snoch premýšľala a veľa sa s tebou rozprávala. Naučila som sa tieto veci.

  • Strach premením na radosť. Keď nesnívam, som hore. Ak sa niečoho bojím, hoci aj zlého, vždy sa tomu chcem postaviť a vyskúšať si to. Napríklad, keď som sa bála spustiť z kopca na sánkach, pamätáš? Trvalo mi dlho, kým som to spravila. Zistila som, že to je zábava! Takže, keď sa bojím v sne, aj tam sa treba strachu postaviť. Spustiť sa z kopca a strach premeniť na radosť a zvedavosť, čo tam dolu asi tak nájdem…
  • Aj v sne rastiem. Keďže sníva moja hlava, som tým snom ja! Čím viac rastiem a viac dobrodružstiev prežívam, tým väčšie sú aj moje sny. Ak teda rastiem, keď som hore, a robím si veci po svojom, mohla by som tak rásť aj vo svojich snoch? Mohla by som si stavať sny.
  • Strašidlo je dôležité. Ak sa mi niekedy objaví v sne strašidlo, dôležité je, že nie ono je môj strach. Ja som svoj strach. Môžem ho aj nemať! Sama to tak zariadim. Premením strašidlo na šaša. Prestane byť strašidelné, tak sa ho môžem spýtať, prečo ma straší a čo mi chce povedať.
  • Snový Miško nie je Miško. Keď sa mi v sne objaví Miško, nie je to skutočný Miško. Ten, s ktorým sa hrám vonku, keď som hore. Ten, ktorý mi požičal autíčka a stavebnicu. Je to snový Miško a ten je iný než kamarát Miško (no, neviem, neviem). Tiež sa ho spýtam, prečo je v mojom sne a porozprávam to skutočnému Miškovi.
  • Búrku treba prečkať. Stalo sa, že som sa prebudila so strašným plačom a krikom. Ja si to nepamätám. Podľa teba, maminka, to ešte nebol zlý sen. Vždy však treba búrku prečkať, nech sa utíši. Ak to bude zlý sen, až po búrke sa o ňom porozprávame. Alebo sa znovu vrátim do toho sna a skúsim si ho zariadiť ináč.
  • Rozoberiem sny s maminkou. Ak sa v sne stanú veci, ktorým nerozumiem, dôležité je ti o nich porozprávať. Možno mi pomôžeš objaviť niečo, čo som si nevšimla. Hlavné je, že sa mi nebudeš smiať, budeš stáť pri mne a veriť mi, aj keby som v sne porobila hlúposti. Napríklad ti rozbila obľúbený pohár. Keď ma počúvaš, viem, že si so mnou. Aj že mi poradíš, čo robiť, ak budem zo sna zmätená. A povieš, že všetko je tak, ako má byť.

Keďže sny sme my, určite znamenajú niečo dôležité. Napríklad mi prezradia niečo o mojom strachu, zvedavosti, fantázii. O tom, čo mám rada a čo chcem. Sny ma tak prinútia premýšľať. Raz sa s nimi dokážem porozprávať, uvidíš, maminka. Ako s tebou, tatkom… A naučím sa im rozumieť. Možno mi pomôžu vyriešiť nejaký problém. Vidíš? Zlé sny skutočne nie sú zlé. Len ich tak vidíme kvôli strachu. A keď strach prekonáme, aj sny sa zmenia. A určite aj ja. Predsa v nich vyrastiem!

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 24)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok