Keď sa raz chrbtica vychýli, späť to už nepôjde | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Keď sa raz chrbtica vychýli, späť to už nepôjde

Keď sa raz chrbtica vychýli, späť to už nepôjde

„Všade počúvam, že deti neustále sedia za počítačom či pri tablete, nešportujú, a preto majú krivú chrbticu.“

„Moja dcéra pri počítači sedí len vtedy, keď si robí školské projekty. Sociálne siete ju nezaujali, s kamarátkami sa radšej stretáva, akoby s nimi mala četovať. Trikrát do týždňa má tanečné tréningy, cez víkendy chodíme na turistiku, bicykluje, v lete pláva. Napriek tomu jej v jedenástich rokoch zistili miernu skoliózu, ktorá skončila tým, že nedávno dostala na 12 hodín denne korzet,“ napísala nám Katarína z Bratislavy.

Podobné pocity ako ona prežíva čoraz viac rodičov. Sú presvedčení, že ich dieťa má dostatok pohybu a zrazu ich pediater pošle k ortopédovi s podozrením na skoliózu. Prekvapí ich to o to viac, že väčšinou na svojom dieťati vychýlenie chrbtice vôbec nespozorovali. Ako je to možné?

Podľa MUDr. Júliusa Kazimíra, ortopéda a rehabilitačného lekára z bratislavskej kliniky celostnej medicíny Medante, najčastejšia forma skoliózy má prívlastok idiopatická, čo znamená „z neznámych príčin“. Je to deformita chrbtice, ktorá začína veľmi často u detí s nástupom puberty, viac postihuje dievčatá ako chlapcov a keďže nevieme jednoznačne povedať, prečo vzniká, je náročná na porozumenie aj liečenie. Aj keď sa hovorí, že za deformity chrbtice môžu ťažké školské tašky, zlé sedenie detí či nedostatok športu, v tomto prípade to také jednoznačné nie je. Vieme však, že určitú úlohu tu zohráva genetika, takže skolióza sa už predtým mohla vyskytnúť u rodičov alebo starých rodičov.

Ako ďalej hovorí MUDr. Kazimír, zaujímavosťou je, že u zvierat sa skolióza nevyskytuje. Zdá sa teda, že súvisí so vzpriameným držaním tela u človeka a pôsobením gravitácie.

Všímajte si val v predklone
„Vždy je dôležité odlíšiť skoliózu od chybného držania tela. Chybné držanie tela má okolo 60 percent detí. Ak zistíme, v čom spočíva – že dieťa sa napríklad hrbí, má ochabnuté svaly – a odstránime problém, chrbtica bude v poriadku. U skoliózy to takto nefunguje. Skolióza je deformita chrbtice s nejakým priebehom, pričom jej zhoršovanie (progresia) sa končí spolu s ukončením kostného rastu, čiže okolo 18. roku života,“ hovorí MUDr. Kazimír.

Zdôrazňuje, že skolióza je nielen vychýlenie chrbtice do strany (buď vľavo, alebo vpravo, najčastejšia je pravostranná hrudná krivka), ale ako sa chrbtica vychyľuje, zároveň rotujú aj stavce. „Tým vzniká na jednej strane chrbta val a keď sa to zhoršuje, tak je to už hrb. Hrbáč v stredoveku bol ťažký skoliotik a Quasimodo musel mať skoliózu tak 100 stupňov… Keď má dieťa začínajúcu skoliózu, val v stoji nevidíte, ale v predklone sa zvýrazní.“

Lekár odporúča rodičom aspoň raz za štvrťroka skontrolovať dieťa. Ak sa vyzlečie do pol pása a predkloní sa, keď má začínajúcu skoliózu, v hornej časti chrbta, často na pravej strane, alebo v driekovej časti môžete spozorovať asymetrický val. Hovoríme o tzv. Adamsovom teste, pretože skoliózu s valom prvýkrát spojil anglický lekár Adams v 19. storočí, keď si všimol, že deformita chrbtice sa v predklone prejavuje práve takto.

„V 21 štátoch Ameriky má učiteľ skoliometer a zo zákona má povinnosť raz za štvrťroka s ním zmerať žiakov v predklone. Skoliometer, ktorý vyzerá podobne ako uhlomer, položí na chrbát dieťaťa – v podstate je to ako vodováha – ak sa objaví val, ukážu sa nejaké stupne. Keď učiteľ nameria 7 stupňov, tak má povinnosť poslať dieťa na vyšetrenie k ortopédovi, čiže ich záchytnosť je oveľa vyššia ako nás a čo je dôležité, zachytia skoliózu hneď v začiatkoch. U nás sa zachytí často až vtedy, keď už je výrazná, keď už ju nevidíme len v predklone, ale aj keď dieťa stojí, prípadne už je vychýlenie aj v oblasti panvy atď. Rodičia dnes na deti nemajú toľko času, navyše deti v puberte sa hanbia, nechodia pred rodičmi vyzlečené a keď má dievča dlhé vlasy a nosí široké tričká, rodič si asymetriu chrbta nemusí všimnúť. Preto to má v Amerike na starosti učiteľ.

Niekto má šťastie, iný sa nevyhne operácii
Len čo lekár zachytí asymetriu chrbtice, obyčajne pošle dieťa na röntgenologické vyšetrenie, na základe ktorého sa dá presne zmerať tzv. uhol skoliózy. Následne sa urobí kontrola o šesť mesiacov a sleduje sa, či sa krivka zväčšila a ako. „Na začiatku ešte nevieme, aký typ skoliózy máme pred sebou. Sú skoliózy, ktoré napredujú veľmi pomaly alebo sa takmer nezhoršujú. A sú, naopak, agresívne, ktoré sa zhoršujú veľmi rýchlo. Toto je ďalšia záhada tejto diagnózy – tak ako nevieme, prečo vzniká, nevieme dopredu ani predvídať, ako bude postupovať. Máme dva súbory detí, u ktorých zachytíme skoliózu s rovnakým uhlom, rovnako rehabilitujú, prípadne nosia korzet, no napriek tomu sa u niekoho skolióza zastaví, u iného sa výrazne zhorší. A žiadny lekár nevie dopredu povedať, ako to bude u vášho dieťaťa,“ úprimne hovorí MUDr. Kazimír.

Ak u dieťaťa zistili skoliózu v 11. roku života, pripravte sa na to, že lekár ho bude sledovať až do osemnástky. Výsledok bude totiž jasný až vtedy, keď sa ukončí rast. „Preto treba deti merať, lebo aj výška je dôležitý parameter. Keď je chrbtica rovná, dieťa rastie do výšky. Keď je však zakrivená, je tam navyše nejaké ‚esko‛ alebo ‚luk‛, tak časť výšky sa spotrebuje na zakrivenie, preto dieťa so skoliózou možno nenarastie na celú pôvodnú výšku.“

Skolióza je definovaná ako zakrivenie chrbtice 10 a viac stupňov na RTG snímku. Podľa európskych odporúčaní pri skolióze 15 až 20 stupňov treba začať intenzívne rehabilitovať, to znamená cvičiť špeciálne cviky na posilnenie svalového korzetu. „U nás je tradícia, že cvičíme okamžite, keď skoliózu zachytíme. Chceme, aby sa zlepšili svalové pomery, aby sme chrbticu držali svalmi. Pri ďalšej kontrole potom vidíme, ako sa krivka pohla. Ak sme najprv mali 12-stupňovú skoliózu a po polroku máme 18 stupňov, to nie je až taký veľký skok, aj keď laikom sa to zdajú byť vysoké čísla, no ešte treba brať do úvahy aj chyby merania a podobne. Ale keď niekto má zrazu 28 stupňov, to už je horšie. U týchto pacientov sa potom k intenzívnej rehabilitácii pridáva aj korzet. Čiže pre nás nie je zaujímavý len stupeň skoliózy, ale aj progresia krivky, ktorá nám napovie, či náhodou nemáme pred sebou typ agresívnej skoiliózy, ktorá veľmi nereaguje na liečbu,“ vysvetľuje MUDr. Kazimír.

Dodáva, že skutočná skolióza postihuje asi 3 – 5 percent populácie, na rozdiel od chybného držania tela. No tých 3 – 5 percent tiež nie je málo…

Rodičia väčšinou majú predstavu, že správne cvičenie problém nadobro vyrieši – vráti chrbticu do správneho postavenia, narovná krivku. Nie je to celkom tak. „Len čo sa chrbtica vychýli, už sa to nikdy nespraví. Ale svaly majú úžasnú vlastnosť, že cvičením ich vieme tak premodelovať, že potom doslova stabilizujú, spevnia chrbticu a skryjú aj menšie vybočenia. A cvičenie má tiež taký efekt, že časť kriviek sa už ďalej nezhoršuje. Zastavili ich svaly, ktoré sú po cvičení v oveľa lepšej forme, ako keď dieťa príde prvý raz. Teda nie je pravda, že cvičením sa dá vychýlenie chrbtice vrátiť späť, ale keď sa cvičí, môže to dopadnúť dobre. Napriek tomu je tu však stále časť skolióz, ktoré na rehabilitáciu nereagujú, respektíve len veľmi málo a nepomôže ani korzet. Vtedy je tu ešte možnosť operácie, ktorá prichádza do úvahy, keď skolióza presiahne 40 stupňov,“ hovorí MUDr. Kazimír.

Pri operácii sa koriguje krivka pomocou implantátov – tyčí a skrutiek, ktoré sa pripájajú k stavcom v úseku chrbtice. Tieto implantáty slúžia ako vnútorná opora (môžete si to predstaviť ako lešenie), ktorá pomáha udržiavať chrbticu v správnom postavení.

Predstava operácie chrbtice u dieťaťa spúšťa v mnohých rodičoch nielen strach, ale až odpor. Čo v prípade, ak by operáciu odmietli? MUDr. Kazimír to neodporúča. „Ak krivku nezastaví rehabilitácia ani korzet a bude sa ďalej zhoršovať, až dosiahne napríklad 70 stupňov, vznikne výrazná deformita, ktorá začne utláčať vnútorné orgány. Ak má dieťa agresívny typ skoliózy a krivka postupuje veľmi rýchlo a výrazne, tam jednoznačne treba operovať.“

Bez ožiarenia
RTG vyšetrenie je pri skolióze zlatý štandard. Bez neho sa lekár k presnej diagnostike nedopracuje. MUDr. Kazimír však okrem toho pracuje aj s najmodernejšou technológiou – zariadením Formetric 4D. „Funguje na základe optického zdroja svetla, ktorý vytvorí na chrbte pacienta horizontálne pásy a špeciálna kamera nasníma tento obraz. Predstavte si to ako vrstevnice na mape – keď je chrbát rovný, vrstevnice sú symetrické. No čím väčšia je nerovnosť, tým je obraz viac zdeformovaný. Špeciálny softvér následne získané údaje prepočíta a vytvorí grafickú rekonštrukciu chrbtice, pričom zmeria rôzne parametre – odklony od vertikály a podobne. Lekár získa obraz, ktorý vie otáčať, nakláňať, vie sa naňho pozrieť zhora, z rôznych uhlov a na základe zmeraných hodnôt si vie zobjektivizovať stav deformity chrbtice. Čiže už to nie je o tom, že pravá lopatka odstáva, ale prístroj mi presne zmeria ako a koľko.“

Pri používaní tohto prístroja lekár môže oddialiť použitie RTG a dieťa tak nie je zbytočne ožarované. Namerané údaje aj grafický obraz chrbtice, deformity aj celkového držania tela ostávajú v počítači a lekár sa k nim môže kedykoľvek vrátiť, porovnať ich s novým snímkovaním o polroka a podobne.  „Často k nám chodia aj pacienti, ktorí už sú sledovaní niekde inde, no zaujíma ich druhý názor. My ich zmeriame, odporučíme im individuálny rehabilitačný program a za šesť mesiacov sa pozrieme na to, či rehabilitácia priniesla nejaké výsledky. Šesť mesiacov práce s ľudským telom dokáže so svalmi zázraky, to vie asi každý. Rovnako vieme, ako svaly reagujú, keď sa im nevenujeme a zanedbávame ich. Šesť mesiacov je zároveň dostatočná doba na to, aby sme videli posuny pri agresívnej forme skoliózy.“

Skolióza a šport
Ako sme už spomínali na začiatku, mnohé deti športujú a predsa im zistia skoliózu. Čo potom? Treba so športom prestať? Na toto sú rôzne názory. Športovanie netreba celkom zakázať, všeobecne však platí, že skoky a doskoky chrbtici neprospievajú, preto je lepšie takéto športy nahradiť inými. Skoliotikom sa odporúča najmä plávanie a vodné športy, ktoré prospievajú svalom a harmonizujú funkciu svalového korzetu trupu a končatín.

Kým pri skolióze šport ako prevencia nefunguje – neplatí, že keď niekto bude športovať, skoliózu mať nebude – pri chybnom držaní tela áno. Ak dieťa športuje správne, rovnomerne zaťažuje telo, posilňuje svaly a hýbe sa, prospieva to aj chrbtici.

Keď už má dieťa skoliózu, nestačí si povedať, že veď športuje, tak na čo by ešte chodilo aj na rehabilitácie a následne cvičilo doma. Skoliotická zostava je špeciálna a balet či futbal ju rozhodne nenahradia. „Rodičia si musia uvedomiť, že diagnóza ich dieťaťa je vážna a mali by ho pritiahnuť k cvičeniu. Musíme deti naučiť cviky, ktoré sú zábavné, potom dobre spolupracujú. Ale cvičiť zábavne a kreatívne, na to musí mať fyzioterapeut čas aj talent. Pre každú vekovú skupinu platí iný prístup. Keď je fyzioterapeut kamarát, tak to ide dobre. U nás dieťa cvičí väčšinou raz za týždeň 50 minút, odcvičí viac cvikov a vyberieme tri, ktoré sa naučí perfektne a ktoré bude robiť ako domácu úlohu. Ale musí ich cvičiť správne. Keď príde o týždeň, prekontroluje sa to, opravia sa chyby a pridajú sa ďalšie cviky. Takto ho postupne naučíme základnú skoliotickú zostavu a potom cvičí už len doma. Týždeň má 7 dní, keď mi niekto cvičí 3-krát týždenne, tak som šťastný. Treba dokázať, aby sa toto cvičenie stalo súčasťou životného štýlu dieťaťa, čo je v ére iPadov a iPhonov trošku problém,“ konštatuje MUDr. Kazimír.

Čo vás upozorní na skoliózu?

  • Dieťa má v predklone na jednej strane asymetrický val.
  • Dieťa má jedno rameno vyššie ako druhé.
  • Jedna lopatka je výraznejšia, akoby vytŕčala.
  • Jeden bok je vyšší ako druhý – asymetria v páse.
  • Jedna noha je dlhšia.
  • Trup a rebrá sú posunuté na jednu stranu.
  • Hlava sa nenachádza v strede.
  • Oblečenie na dieťati nerovnomerne visí.

Monika Bothová

časopis Dieťa
Foto Shutterstock

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok