Keď bábätko neprichádza, nejedna žena skúsi všemožné, aby tiež raz mohla v náručí stískať vlastné dieťatko. A tak kroky mnohých žien vedú aj k bylinkárke Anke Kopáčovej z Vrbového. Ženy, ktoré túžia otehotnieť, k nej prichádzajú s rôznymi diagnózami. Jedna má otočenú maternicu, iná cysty na vaječníkoch, ďalšia zasa hormonálnu poruchu… Podľa toho, o aký zdravotný problém ide, im pani Anka individuálne poradí, ktorú bylinnú kúru treba podstúpiť. A keďže neplodnosť sa netýka len žien, neraz dostane návod na liečbu, či aspoň dobrú radu aj muž. Hoci aj radu, že netreba do noci pozerať do počítača či na telku, lebo, ako vraví pani Anka, keď je unavený muž, sú unavené aj spermie…
Prichádzajú za vami ženy, ktoré už absolvovali medicínsku liečbu, no vytúženého bábätka sa nedočkali?
Áno, zväčša je to takto. Neraz prídu ženy už po dlhodobej liečbe, a to aj po neúspešných oplodneniach. Keď som sa pred 36 rokmi začala venovať týmto ženám, tak som badala, že úspechy sa dostavovali rýchlo. Lenže dnes sa tak zhoršujú faktory, ktoré majú podiel na ťažkostiach s otehotnením, že neraz nie je problém na strane ženy, ale je to práve muž, ktorého treba liečiť. Muži dnes už nie sú takí plodní, ako to bývalo kedysi. No a často sú ťažkosti na oboch stranách a vážny problém je na svete. Tu vo Vrbovom sa mi aj posmievajú, že som posledná štácia. Ani som dlho nevedela, že mi ľudia dali takú prezývku. Nikdy však netvrdím, že to, čo robím, je jediné správne. Vždy treba, aby sa človek nechal vyšetriť u lekára, ktorý určí diagnózu. To ja nedokážem. Nie som ani veštkyňa, ani jasnovidka, nepoužívam liečbu prikladaním rúk, ani nič podobné.
Zaoberáte sa fytoterapiou – prírodnou medicínou, ktorá sa u nás všeobecne uznáva.
Áno, zaoberám sa liečbou bylinami. Potrebujem, aby mi človek, ktorý za mnou prichádza, povedal, akú má diagnózu. Tak aj tieto ženy, ktoré majú ťažkosti s otehotnením, mi musia najskôr porozprávať o ich diagnóze a ťažkostiach, aby som im mohla poradiť.
Vraví sa, že bylinky majú zázračnú moc.
To ale platí len vtedy, ak sa nasadia vo vhodný čas, na správnu diagnózu a v dobrom pomere. Na internete často čítam o tom, ako sa majú bylinky užívať. Keď sú len prevenciou, tak si pri ich užívaní robíme prestávky. Ale keď idem pomáhať napríklad žene, ktorá má 40 rokov a chcela by dieťatko, tak nemôžeme čakať, že budeme piť nejaký čaj 2 až 3 týždne, potom si spravíme prestávku… Tu je potrebná intenzívna liečba. Žena užíva byliny aj pol roka bez prestávky. V liečbe treba pokračovať, kým sa nedosiahne efekt. Ak žena dodrží takýto intenzívny postup, tak liečba býva často úspešná.
Ženy si na internete píšu, že aj ich mužom odporúčate napríklad zeler.
Keď má muž sedavé zamestnanie, robí šoféra alebo sedí za počítačom, tak vravím žene, aby sa doma už počítaču nevenoval. Nech si radšej zaradí do programu dňa nejaký pohyb, čo prospeje aj jeho spermiám. Muži často úplne zbytočne ponocujú a keď je unavený muž, tak sú unavené aj spermie. Keď si poriadne oddýchne, aj spermie sú živšie. Mužom často radím čaj zo zeleru. Na jeho prípravu možno použiť buľvu zeleru aj vňať. Muži mi často vopred hlásia, keď po prvý raz prídu, že už si kúpili aj kotvičník. Ak sa spojí ešte iný vhodný prípravok s liečbou, ktorú im odporúčam, tak je to v poriadku.
Stačí sa v liečbe spoľahnúť len na jednu bylinu?
Nestačí. Každá bylinka obsahuje iné biochemické látky, každá má svoj genetický kód. Ženy mi neraz hovoria, že už pijú čaj z alchemilky. To je bylinka, ktorá sa používa pri ženských ochoreniach. Ak chce žena otehotnieť, tak musí byť pri použití alchemilky ako jedinej bylinky opatrná. Obsahom biochemických látok je totiž alchemilka obyčajná vhodná na pitie pred pôrodom, ktorý dokáže urýchliť. Rovnako by však mohla spôsobiť aj potrat. Keď však alchemilku zamiešate s inými ženskými bylinkami, ako je napríklad pastierska kapsička, hluchavka biela či rebríček, už je jej účinok v komplexe bylín iný. Vtedy sa netreba báť, že by pridaná alchemilka spôsobila potrat.
Keď sa žene nedarí otehotnieť, je to veľký nápor aj na psychiku. Myslíte aj na to, keď zostavujete pre ženu bylinnú zmes?
To je veľmi dôležité. Na upokojenie psychiky sa do bylinkovej zmesi pridáva nechtík alebo pamajorán. Ženy sú, prirodzene, z ich situácie nešťastné a keď prechádzajú liečbou neplodnosti, veľmi psychicky trpia. Keď zostavíme takúto dobrú zmes na prípravu čaju, ktorej jednotlivé zložky si dnes už žena ľahko kúpi, tak takýto čaj už inak pôsobí na organizmus ženy, ako by pôsobili len jednotlivé byliny.
Na čo osobitne upozorňujete ženy, ktoré od vás odchádzajú s predpisom bylinkovej kúry na liečbu neplodnosti?
Ženám vždy prízvukujem, že s odporúčanou liečbou bylinami, a to aj s tým, čo si žena k nej sama ešte pridá navyše, treba v prípade otehotnenia skončiť. Nie všetky byliny sú vhodné na užívanie v tehotnosti. Po otehotnení sa niektoré ženy musia na začiatku aj vyhnúť pohlavnému styku, kúpeľov či spŕch s horúcou vodou. Tu by som chcela spomenúť, že dnes sa to s hygienou preháňa. Umývame sa viac ako treba. Žena chce dieťa, má s mužom pohlavný styk, ale krátko po ňom ide do sprchy a vymyje všetko, čo tam patrí. Nadmerné umývanie vo všeobecnosti nie je dobré. Čím viac sa umývame, tým horšie, lebo si vymyjeme ochranný filter z pokožky. Kedysi sa ľudia toľko neumývali. Pamätám si na moju babku, ktorá sa dožila 100 rokov. Robila na roli, starala sa o domáce zvieratá… Nemala to veru ľahké, fyzicky sa dosť narobila. Pri studni mala plechový lavór, v ňom bola voda zo studne, ktorá sa na slniečku ohriala. No a viete, deti sú zvedavé, tak som aj ja videla, ako sa babka v kuchynke umývala. Na štokrlíček si položila lavór s vodou a pekne sa začala umývať – od tváre, krku, pazuchy, pod prsiami a nohy. Pritom intímnych miest sa ani nechytala. Babka bola zdravá žena, ktorá mala 14 detí, z toho 4 deti boli vojnové siroty, ktoré si zobrala do opatery. Voľakedy sa veru ženy takto prehnane neumývali. Ani si nepamätám zo svojej mladosti, žeby vtedy bolo tak veľa kvasinkových infekcií, ako je dnes. Dnes si ľudia tuším neraz myslia, že keď nemorálne žijú a budú sa často umývať, tak sa im všetko prepečie a neochorejú.
Hovoríte o tom, že keď žena otehotnie, musí skončiť s užívaním bylín, ktoré brala na liečbu neplodnosti. Čo by mala mať ešte na pamäti?
Napríklad zázvor. Ten totiž poznáme ako dobrý prostriedok proti nevoľnosti. Z detstva si pamätám, že sme píjavali zázvorový sirup, keď sme išli na dlhší výlet, aby nám v autobuse nebolo zle. Bežne sa odporúča aj tehotným. Pritom práve zázvor tehotné ženy nesmú užívať, pretože pôsobí na cievy ako veľký ohrievač. Žena, ktorá je náchylná na potrat a krvácanie, na to môže doplatiť. Zázvor prehreje nielen končatiny, ale aj panvu a tehotná môže začať krvácať, hrozí jej potrat. Moja babka, keď radila ženám, tak im hovorila, aby nepili zázvorový čaj, ale si len po kúsočku odhrýzali zo zázvorníka. Takto mohla tehotná každý deň zjesť jeden zázvorník, keď cítila nevoľnosť. Naši predkovia boli veľmi múdri, múdrejší ako my.
Tak to je dobré upozornenie. Možno žena, ktorá má ťažkosti s otehotnením, či tá, ktorá už viackrát potratila, pritom sa usiluje robiť všemožné, robí niekde chybu a užíva niečo, čo jej škodí. Sú napríklad byliny, ktorým by sa tieto ženy mali celkom vyhnúť? Už sme spomenuli alchemilku.
Moja babka vždy hovorievala, že mätu piepornú kedysi ženy považovali za výbornú antikoncepciu. Keď mali ženy veľa detí, zvykli piť mätový čaj, aby neotehotneli. Možno aj viera v takýto účinok im naozaj pomohla neotehotnieť. Dnes aj antikoncepcia zlyhá a žena otehotnie, nič nie je 100-percentné. A veru už sa mi viackrát stalo, že prišla žena kvôli ťažkostiam s otehotnením a keď som jej spomenula mätu piepornú, tak povedala: „Jéj, a ja ju často pijem.“ Takže mätu možno piť, ale len ako súčasť bylinkovej zmesi, nie samostatne, často a koncentrovanú.
Niektoré ženy majú zlý hormonálny profil, často nízku funkciu štítnej žľazy. Keď sa ženy opýtam, či pije bylinkové čaje, tak mi povie, že má veľmi rada medovku lekársku. Samozrejme, zasa platí, že medovke sa nemusíte úplne vyhýbať. Treba však vedieť, že keď ju pijete dlhodobo a len čaj z tejto jednej byliny, tak vám naozaj môže znížiť funkciu štítnej žľazy. Žena začne mať ťažkosti, priberá a to tiež nepomôže pri snahe o bábätko.
Takže je veľmi dôležité sa so ženou podrobnejšie porozprávať a neraz sa odhalí možný zdroj problémov.
Áno, treba, aby žena porozprávala viac o svojom životnom štýle. Na toto však v ambulancii lekára zvyčajne nie je dosť času. Aj na prednáškach hovorím, že medicíny sú dve – klasická a alternatívna a ani jedna bez tej druhej nebude. Jedna druhú môže podporiť a ľuďom sa pomôže.
Ako si správne pripraviť bylinkový čaj, aby sme z neho získali maximálny účinok?
Zvyčajný postup je, že si predpísané množstvo byliny či bylinkovej zmesi dáme do šálky, zalejeme vriacou vodou, šálku prikryjeme a necháme 5 až 10 minút vylúhovať. Z niektorých byliniek sa takto pripravuje zápar, iné sa len lúhujú za studena, ako napríklad imelo. Korene rastlín sa zasa musia povariť, aby sa z nich vylúčila liečivá esencia. Sú byliny, z ktorých treba spraviť tinktúru, aby ste dosiahli dobrý účinok. Každá bylinka má svoj genetický kód a keď z nej spravíte čaj, tak sa doň odovzdá informácia ukrytá v bylinke. V bylinkách sa nachádzajú liečivé esencie, ktoré sa nevylúhujú do vody, ale unikajú ako para. Preto, keď aj kážem ženám, aby si pri liečbe neplodnosti robili bylinkový čaj, tak im zároveň radím, že keď si bylinky zabaria v šálke, nemusia ju prikrývať, ale je dobré inhalovať paru. Chytia si šálku s čajom, pohodlne si sadnú, spravia si na čajík čas a premýšľajú o tom, že ho pijú, aby mohli mať dieťatko. Takto sa upokoja, oddajú sa pekným predstavám a nechajú, aby byliny rozvinuli všestranný účinok. Liečivá sila čaju spolu s takouto vizualizáciou často dokáže zázraky.
A čo sedací bylinkový kúpeľ?
Ak si pripravujeme byliny na kúpeľ, treba ich pridať väčšie množstvo, povariť ich a nechať prikryté odstáť. Napríklad na mykózu je veľmi dobrý odvar z dubovej kôry. Na liter vody dáme veľkú polievkovú lyžicu dubovej kôry. Keď chceme mať silnejší odvar, môžeme dať aj dve lyžice a pridáme trošku viac vody. Prikryjeme a varíme na miernom ohni 15 až 20 minút. Necháme potom odstáť ešte 10 minút aj viac. Keď nemáme čas a pripravujeme si byliny do kúpeľa tesne predtým, tak na odstátie postačí aj 10 minút. Ale pokojne si môžeme tento odvar pripraviť aj ráno, nescedíme ho a až večer ho len precedíme do horúcej vody. Podľa potreby ešte môžeme pridať do kúpeľa aj jablčný ocot. Má dobrý účinok na liečbu mykózy. Ak si liečime vredy alebo bradavice, pomáha, ak si uvaríme lastovičník a s odvarom si umývame postihnuté miesta. Voda v bylinkovom sedacom kúpeli má siahať len po pás, nie po srdiečko. V súčasnosti majú ľudia veľmi oslabený a zanesený cievny systém, preto to odporúčanie vody len po pás. Do sedacieho kúpeľa ideme ani hladný, ale ani veľmi najedený. Sedací kúpeľ je dobré si pripraviť aspoň 1- až 2-krát do týždňa, môžete aj častejšie. Po kúpeli zaľahneme hneď do postele, nikdy nejdeme von.
A čo obľúbené popíjanie žihľavového čaju na očistu organizmu?
Na jar sa robí kúra z čerstvej mladej žihľavy. Ak si chceme žihľavu nasušiť na celý rok, tak by sme to mali stihnúť do 25. mája. Už sa mi stalo, že prišli za mnou ženy a sťažovali sa, že majú kamienky v močovom mechúre či v obličkách, pritom stále pijú žihľavový čaj… Žihľava zbieraná po 25. máji vytvára v tele tieto kamienky, pretože staršie rastliny v sebe kumulujú dusičnany, a preto už nie sú vhodné na vnútorné užívanie. Možno ich však použiť na umývanie, a to semená, vňať aj dobre preprané korene žihľavy.
Už ste spomínali imelo. To sa tiež považuje za rastlinu, ktorá podporuje plodnosť a potenciu. Ako správne pripraviť macerát z imela?
Imelo je veľmi liečivá rastlina, ktorá sa používa aj v liečbe onkologických ochorení. V ľudovom liečiteľstve sa o imele hovorí ako o rastline plodnosti. Traduje sa, že pod imelom sa majú milovať páry, ktoré chcú splodiť dieťatko. Na macerát z imela však nikdy nepoužívame bobule, tie sú toxické. Čerstvé alebo sušené lístočky imela dáme večer do šálky, zalejeme ich studenou vodou a prikryjeme. Ráno si macerát precedíme, mierne ho zohrejeme a hneď vypijeme. Tento čaj nám zo začiatku môže mierne zvýšiť krvný tlak, ale postupne by sa to malo ustáliť. Iný postup je, že imelo zabaríme vriacou vodou, necháme ho 10 minút vylúhovať a tieto dva výluhy za studena a za tepla potom spojíme. Z imela sa robia aj tinktúry. Lístočky imela sa namočia do liehu, nechá sa to niekoľko dní vylúhovať a tinktúra sa potom užíva po kvapkách podľa potreby.
Kedy piť bylinkový čaj, aby sme dosiahli čo najlepší účinok? Nalačno alebo po jedle?
To tiež záleží od konkrétnej diagnózy. Ženy, ktoré užívajú bylinkové čaje kvôli neplodnosti, z toho nemusia robiť veľkú vedu. Pretože im neliečime napríklad srdiečko či cievy… Stačí, ak si žena nájde 2-krát denne čas, aby si pripravila a vypila po pol litri bylinkového čaju. Iné to je napríklad pri pacientoch so žalúdočnými problémami. Tam je dobré piť čaj asi 10 minút pred jedlom a desať minút po jedle. Pri kardiovaskulárnych ochoreniach, liečbe vysokého krvného tlaku sa odporúča piť bylinkové čaje zamerané na liečbu týchto ťažkostí len dopoludnia. Pri týchto ochoreniach treba dať veľký pozor, pretože pacienti sú už nastavení na lieky a pri nevhodnom predpise bylinkového čaju by mohli skolabovať. Bylinkár teda potrebuje mať presnú informáciu o predpísanej liečbe. Pri niektorých liekoch, napríklad pri Warfarine na prevenciu pred trombózou, sa nesmie užívať nič, čo je zelené, teda nielen listová zelenina, ale ani žihľava. Dobrý bylinkár musí mať aj vedomosti z medicíny a farmakológie, aby sa vedel s pacientom porozprávať o jeho liečbe, ktorú má predpísanú od lekára a rozumel jej účinkom. Keď viem, akú má pacient liečbu, podľa toho mu aj poradím, ktoré byliny sú pre neho vhodné.
Dnes sa posúva vek, keď ženy chcú priviesť na svet dieťa. Kedysi sa už 30-ročná žena považovala za staršiu rodičku, dnes sú prvorodičkami často štyridsiatničky. Akú máte skúsenosť? Mávajú staršie ženy častejšie ťažkosti s otehotnením?
Otehotnenie netreba veľmi odkladať na neskorší vek. Stretávam sa aj so ženami, ktoré prídu za mnou s problémami s prechodom a pritom majú len 35 rokov. Čo to spôsobuje, neviem. Či na to má vplyv stres, potrava, voda, elektrosmog…? Pravda je, že my sme mali život trošku jednoduchší, bývanie nebolo také drahé, mali sme možnosť nenávratných pôžičiek… Nemuseli sme riešiť tieto otázky, uviazať si na krk hypotéku… Prežívali sme to obdobie akosi romantickejšie. V mojej mladosti nebola ani antikoncepcia. S mužom sme sa rok držali len za ruky a prechádzali sme sa po priehrade, po parku. Bola to romantika. Nikde sme nemohli ísť, lebo všade niekto bol. A celý život sme spolu. Dnes si pred spaním pustíte v televízii erotiku. Lekár predpíše mladým dievčatám na liečbu akné antikoncepciu. Dievča ide na internát do školy, na diskotéke si dá pohár vína a je také rozviazané, že ani nevie, s kým sa vyspí. Ženy majú dnes často ťažkosti s infekciami na intímnych miestach. Myslím, že na to má vplyv celkový životný štýl, aj antikoncepcia, prehnaná hygiena, neraz striedanie partnerov. Žijeme v čase, keď sme akosi rozdelení na bohatších a chudobnejších. Túžime hneď všetko mať, aby sme dobre žili. Pritom nám ani nenapadne, že by sme do toho plánu mali zahrnúť aj deti, to odkladáme na neskôr. A potom, kým žena stretne toho pravého, je to neraz už neskoro.
Navštevujú vás aj ženy, ktoré zistili, že majú problémy s otehotnením po vysadení antikoncepcie?Áno, prichádzajú ženy, ktoré užívali antikoncepciu 10 až 15 rokov. Neraz majú po jej vysadení vážne poruchy menštruačného cyklu.
Bylinkami pomáhate ľuďom už takmer 40 rokov. Stáva sa vám, že za vami príde dcéra ženy, ktorej ste pred rokmi pomohli, aby otehotnela?
Aj to býva, že príde žena a povie mi: „Moja mama k vám chodila, keď ma nemohla mať.“ Často sa mi stane, že sa mamičky prídu pochváliť s bruškom a poďakujú sa, že sa liečba podarila a ony sú tehotné. Mám albumy plné fotiek s detičkami, ktoré mi mamičky poslali. Fotky ich detí mám aj v mobile, posielajú mi ich sms správami. Teší ma to.
Ako sa vám spolupracuje s gynekológmi? Informujú ženy svojich lekárov, že si zvolili aj liečbu bylinami?
Myslím, že ani jeden lekár sa predsa na svojho pacienta nenahnevá, ak dodržiava liečbu, ktorú mu predpísal, keď si popritom dá šálku dobrého čaju. Gynekológovia mi často aj sami posielajú pacientky. Prišli aj ženy okolo štyridsiatky, ktoré už nemali menštruáciu a lekár im povedal, že už nie je šanca na otehotnenie. A veru po liečbe bylinkami sa menštruačný cyklus obnovil a žena otehotnela. Aj si uchovávam v mobile sms správu od jedného lekára, ktorý mi napísal, že sa za 40 rokov praxe nestretol s tým, aby žena v takom stave otehotnela a porodila dieťa. Myslím však, že to je do značnej miery aj o viere pacientky a o jej veľkej túžbe. Mám 3 – 4 prípady žien, ktoré ku mne prišli tiež kvôli problému s otehotnením. Porozprávali sme sa, povedala som im, akú zmes byliniek potrebujú. No a žena mi odrazu hovorí: „Pani Kopáčová, za dva dni mám dostať menštruáciu, tak ja si to všetko prichystám a po menštruácii začnem tie čaje piť.“ Reku, dobre, samozrejme. No a onedlho mi telefonuje, že žiadnu menštruáciu nedostala, lebo je tehotná. To ma teda veľmi potešilo, ako pracuje naša psychika. Že žena, ktorá mala roky problém otehotnieť, následne vložila veľkú vieru a nádej, že jej môže pomôcť fytoterapia. Až jej tá túžba a nádej zapôsobili ako liek a ona otehotnela už popredu. Niektoré mi vravia, že si moju fotku vystrihli a nosia ju v peňaženke alebo ju dokonca majú na chladničke. ? To ma veľmi teší.
Keď žena úspešne otehotnie a prestane užívať vami odporúčané bylinné zmesi, možno už nejednej aj chýba príjemná chvíľka so šálkou čaju. Aký čaj by ste odporučili tehotným ženám?
Zvyčajne im poradím, že dopoludnia si môžu pripraviť nejakú lahodnú ovocnú alebo zeleninovú šťavu a okolo piatej popoludní si môžu vypiť slabý čajík z pamajoránu, ktorý je známy aj pod ľudovým názvom dobrá myseľ. Čaj z tejto bylinky má upokojujúce účinky, skutočne privodí dobrú myseľ, zbaví ženu nervozity, napätia, ustráchanosti a pripraví ju na spánok. Počas dňa môže popíjať napríklad vo vode rozmiešaný rakytníkový sirup či čaj z rakytníka alebo čaj z bazy čiernej. Neodporúčala by som však horké byliny, pretože by mohli vyvolať potrat. Sú to napríklad korene omanu pravého a puškvorca, palina, šalvia, prvosienka, zázvor, zemežlč.
Máte aj úsmevné príbehy z liečby neplodnosti?
Úsmevných príbehov nie je veľa, ale tiež sa pritrafia. Spomeniem jeden, ktorý sa stal už dávno. Z Považskej Bystrice za mnou prišla mama s dcérou. Mama mala hlísty a dcéra nemohla otehotnieť. Mame som kázala, aby si naparovala konečník nad mliekom, v ktorom uvarí cesnak, a dcére som poradila bylinnú zmes na čaj. Asi tak po mesiaci – dvoch prišli opäť. Dcéra ešte tehotná nebola, zato mama áno. No tak čo by ste na to povedali? Onedlho však aj dcéra čakala bábätko. Aj takéto veci sa stávajú. ?
Zhovárala sa
Renáta Krausová
Foto A. Kopáčovej Martina Rajčáková
Dojčiatko & batoľa 2/2017 špeciál časopisu Dieťa
Foto Shutterstock.com
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok