Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2019 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2019

Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2019

Prináša okrem množstva iných aj tieto témy:

Priberá dieťatko dostatočne?
Pochybnosti o dobrom priberaní dieťatka sú časté. Niekedy sú pochybnosti, či nepriberá veľa, inokedy zasa opačné. Typická otázka medzi mamičkami na sociálnych sieťach: „Boli sme na kontrole v dvoch mesiacoch a doktorka zistila slabý hmotnostný prírastok. Prikázala nám dokrmovať. Ja však výlučne dojčím a nechcem si pokaziť dojčenie umelým mliekom. Čo mi poradíte?“ Medzi klasickými radami na zvýšenie tvorby mlieka, či už stravou alebo častým dojčením, padne často aj odporúčanie na ignorovanie slabého priberania. V zmysle, ak dobre papá, ciká a je aktívne, tak je všetko určite v poriadku a čísla nemusia hovoriť pravdu… Je takáto rada správna?

Vývin dieťaťa krok za krokom
Potreby každého dieťaťa sa menia v závislosti od jeho veku, spôsobu učenia a osobnosti. Nie je žiadnou hanbou priznať si, že niekedy rodič nevie postrehnúť tie správne vodidlá a pochopiť, čo dáva dieťa svojím správaním práve najavo. Rodičovstvo je najkrajšie, ale zároveň aj najťažšie „povolanie“. Pravda je, že najlepšie svoje dieťa pozná rodič sám, čo však neznamená odmietanie vzdelávania sa v oblasti vývoja nového človeka. Na to slúžia aj vývojové fázy, ktoré rodičom môžu pomôcť nahliadnuť na svet z perspektívy potomka.

Tehotenstvo nemá bolieť
Ráno vstanete a bolí vás celý človek. Ste rada, že ste sa ako tak vyspali, lebo bábätko vám tlačí na mechúr, do kostrče akoby vám pichala stovka ihiel. Máte stuhnutú krčnú chrbticu, bolesť vám vystreľuje do nohy. Áno, aj takéto podoby má tehotenstvo. V poradni sa posťažujete lekárovi a on vám povie, že to je v tehotenstve bežné, alebo vás pošle k neurológovi či ortopédovi. Ten vám vysvetlí, že, bohužiaľ, vám nevie naordinovať vhodnú liečbu, lebo ste tehotná. A zrazu sa stáva z najkrajšieho obdobia v života ženy utrpenie a rátanie dní do pôrodu, pretože to po ňom údajne všetko prejde. A čo keby ste mali aj inú možnosť? Čo keby ste navštívili fyzioterapeuta?

Raná starostlivosť 3)
Malé deti sa najviac naučia od svojich blízkych
Má moje dieťa, ktoré si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, čas aj na to, aby bolo dieťaťom? Máme v rodine chvíle, keď sa nemusíme nikam ponáhľať a nemusíme cvičiť s dieťaťom podľa inštrukcií odborníkov? Potrebuje moje dieťa toľko terapií? Kedy sa môžeme venovať ostatnej rodine, svojim potrebám?

Dojčenie – zdroj materinskej sily 4)
Ako utíšiť dieťa plačúce od hladu?
„Všetky rané spomienky si spájam s mamou. Vždy bola pri mne, spomínam si na príjemné teplo jej tela, keď ma nosila na chrbte, ako jej voňala pokožka v letnej horúčave. Dostával som od nej všetko. Pri hlade aj smäde mi ponúkla prsník. Keď zavriem oči, stále cítim, ako ma zalieva to blaho, keď som pil sladké mlieko. V noci, keď slnko nehrialo, odpočíval som v jej náručí. Keď som bol starší a začali ma zaujímať iné veci, objavoval som svet z bezpečia jej chrbta, na ktorom ma nosila. Keď sa mi chcelo spať, stačilo len zatvoriť oči.“ Tak si spomína na svoje rané detstvo chlapec z kmeňa Kikiyu. Opisuje dojčenie a blízky telesný kontakt z perspektívy dieťaťa. Americký antropológ James McKenna tento model podporuje, dokonca žartovne dopĺňa, že prvý ľudský nástroj nebol pästný klin, ale pravdepodobne šatka na nosenie tých detí, ktoré sa ešte nevedeli držať samy. Niekoľko miliónov rokov boli deti neustále v bezprostrednom kontakte s rodičmi. Vďaka blízkosti mohla matka okamžite reagovať na potreby dieťaťa.

Čo treba zariadiť pred pôrodom?
Čakáme bábätko, termín pôrodu mám o tri mesiace. Chcela by som sa opýtať, čo mám všetko zariadiť z hľadiska administratívy ešte pred pôrodom? Treba navštíviť nejaký úrad, niekde niečo oznámiť? V právnej poradni vám na tieto otázky odpovedá JUDr. Mária Dvončová.

Bylinky a deti
Usilujete sa svoje deti liečiť čo najprírodnejšie a bez zásahu chemických liekov? Potom vás iste zaujíma, ktorú bylinku môžete podať dieťaťu ako prvú, v akom množstve podávať dieťaťu bylinky a od akého veku ich môžete začať používať pri liečbe detí.

Logopedická abeceda 4)
Praktické rady a tipy logopedičky sa tentoraz zamerajú na hlásky K a G. Správna artikulácia hlásky K sa obvykle objavuje medzi druhým a tretím rokom. Po treťom roku by ju už dieťa malo vyslovovať správne. Hravou formou môžeme začať precvičovať dychové a motorické cvičenia.

Zastavenia nad výchovou
Teta, môžeme sa u vás hrať?
Rovesnícka hra rozvíja u detí veľa zručností a tiež pomáha budovať neurofyziologický základ pre poznávacie schopnosti. Deti sa musia veľa hrať, aby boli dobre pripravené na život.

Hovorme o vede 54)
HPV – ľudský papilómový vírus 4)
Bezpečnosť vakcín
Nielen proponenti očkovania, ale aj väčšina odbornej verejnosti sa tradične prikláňa k názoru, že vakcíny sú účinné a bezpečné, a že vážne nežiaduce účinky (ďalej NÚ) majú iba časovú súvislosť s očkovaním. Podotknime, že takto sa prezentujú aj tie vakcíny, ktoré sa neskôr stiahnu alebo nahradia pre nedostatočnú účinnosť alebo bezpečnosť, a že ich bolo viac, než by propagátorom očkovania bolo milé. Aj v našom seriáli nájdete viacero príkladov. Rodiny detí, ktoré postihli NÚ, majú na otázku bezpečnosti vakcín, pochopiteľne, iný pohľad a vo väčšine krajín vyspelého sveta existujú podobné združenia, akým je na Slovensku Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania, ktorá upozorňuje na riziká spojené s očkovaním a žiada slobodu v tejto oblasti. Avšak HPV vakcíny vzbudili vskutku nebývalú odozvu verejnosti, pretože už v priebehu pomerne krátkeho obdobia ich používania sa v mnohých krajinách sformovali ďalšie špeciálne združenia, ktoré zhromažďujú vyslovene dievčatá s podozrením na NÚ súvisiace práve s HPV vakcínou.

Mýty o domácom vzdelávaní a reálne úskalia
Ponechať dieťa v domácom vzdelávaní chce viac než len nespokojnosť so vzdelávacím systémom. Rodič musí aspoň do nejakej miery dôverovať sebe aj dieťaťu, že vzdelávanie zvládnu. Témou sú financie aj hrozba ponorkovej choroby. V rubrike Hovorme o školstve sa pozrieme na niektoré aspekty domáceho vzdelávania.

Školička ľudských hodnôt
Empatia a empatická reakcia
Mám právo na svoje pocity, ako aj ty máš právo na tie tvoje, ktoré vnímam a prijímam.
Empatia je schopnosť vcítiť sa, vnímať pocity druhého človeka. Toto by malo byť prirodzenou výbavou nášho vnútra. Empatia je jednou zo zložiek emocionálneho kvocientu – EQ. O EQ sa vraví, že na to, aby sa človek dokázal presadiť v živote, je emočný kvocient dôležitejší ako inteligenčný.

Digitálne médiá – dobrý sluha, zlý pán?
Koľko digitálnych (elektronických) médií ste dnes použili? Koľkým ste boli vystavení vy a koľkým vaše dieťa? Skúste si niekedy zrátať, koľko médií, nielen tých digitálnych, cez deň spozorujete. Od počítača a chytrého telefónu, cez rádio alebo MP3 až po bilbordy a plagáty.

Môže sa stať, že si nájdu nevhodné idoly
Aké rozprávky a filmy ste pozerali ako malé deti? Aké knihy ste pred spaním čítali? Dbali rodičia na to, s akými hrdinami sa stotožňujete? Ak nešlo o násilie alebo erotiku, verím, že väčšine rodičov to bolo jedno. A práve to je veľká chyba.

Ekorodina
Flexitariánstvo pre zdravie ľudí aj zeme
Stravovacie návyky ľudstva sa musia zmeniť, inak bude výskyt extrémnych prejavov počasia, ako sú hurikány, vlny horúčav, záplavy či návaly snehu, čoraz častejší. A určite je jednoduchšie odoprieť si rezeň, ako čeliť hurikánu. J Hoci sa vám to môže zdať smiešne a zbytočné, vedci z časopisu Nature vypočítali, že prechod na flexitariánstvo dokáže emisie skleníkových plynov z poľnohospodárstva znížiť viac ako o polovicu. Vedci S. Wynes a K. A. Nicholas publikovali v Environmental Research Letters graf, ktorý zaradil vegetariánsku stravu medzi opatrenia s vysokou účinnosťou, ktoré môže urobiť každý z nás, aby znížil svoju uhlíkovú stopu.

Krôčiky k ekologickej zodpovednosti 5)
Triedime odpad
Viete správne triediť odpad? Aj skúsený „recyklátor“ občas čelí dileme. Viete, ktoré chyby robíme pri triedení najčastejšie?

 

Dieťa č. 2 – 3/2019 je vám k dispozícii vo voľnom predaji po celom Slovensku. Môžete si ho  však aj predplatiť (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia, pri zasielaní do ostatných krajín účtujeme aj poštovné). Ak chcete Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať aj na www.dieta.sk v oblasti Objednávky.

Špeciálna ponuka: Ak máte záujem objednať si spolu s ročným predplatným časopisu Dieťa aj publikáciu Mgr. Petra Tuhárskeho „Hovorme o očkovaní… a nebojme sa pýtať“, môžete ich spolu získať výhodnejšie. Viac informácií získate priamo v objednávke.

Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za vašu priazeň.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok