Čo na jar zasadíme… | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Čo na jar zasadíme…

Čo na jar zasadíme…

Ktoré ročné obdobie máte najradšej? Tí, ktorí majú maličké deti, zrejme povedia, že sa už nevedia dočkať teplejších dní. Už len preto, že pomaly odzvoní obdobiu, keď treba deti lepšie babušiť. Už nech je tu zasa letný čas, keď naše detváky behajú s holou riťulou (áno, najmenším deťom to bolo vždy v lete dopriate, no dnes aby sa to už človek pomaly bál aj napísať…). No a ak ste okrem titulu rodič aj držiteľom titulu záhradkár, tak je vaša odpoveď nad slnko jasnejšia.

Už sa to blíži! Kráčame v ústrety jari. A mnohí plánujete podstatné zmeny. Zmeny, ktoré ovplyvnia rodinný život, a, dovolím si tvrdiť, že aj osudy vašich detí. O tých zmenách ste mi rozprávali viacerí. Vy, ktorí ste nikdy nemali vzťah k pôde, alebo ste skôr o ňom len nevedeli, lebo vám ho nemal kto vo vašej rodine zasiať do srdca. A aj vy, ktorí ste síce v detstve mali blízko k záhradkárčeniu, no akosi sa od neho časom v rodine upustilo a vy ste si teraz povedali, že je tu opäť čas. Čas vniesť život do spustnutých záhrad a s láskou sa o ne starať. Ba dokonca sú medzi vami i takí, ktorí ešte minulý rok starostlivo polievali anglický trávnik… Ten je však už pomaly minulosťou a tento rok sa premení na raj plný chutnej zeleniny. A práve teraz je ten čas. Čas zasiať do pôdy semienka a pripraviť si plantičky.

Je v tom čosi zázračné. Tá obrovská sila, ktorú má v sebe ukrytú aj to najmenšie semienko. Každú jar prežívame úžasné dobrodružstvo, keď sledujeme, ako sa začína zem, do ktorej sme zasiali semienka, dvíhať a ako vytrvalo sa rastlinky derú na svet. Aké sú len silné, schopné popasovať sa aj s väčšími hrudkami zeme cestou za svetlom. Niet takého televízneho programu, ktorý by dokázal nahradiť toto prírodné divadlo. Doprajme deťom sledovať spolu s nami fascinujúce jarné premeny. Deti to potrebujú. Potrebujú vidieť a zažiť, čo dokážu semienka hrášku, špenátu či reďkovky, keď ich vložia do zeme a budú sa o ne starať. Potrebujú precítiť, že na to, aby sa im dostalo dobré jedlo na stôl, je potrebná láska. Bez nej síce tiež dokážete dopestovať potraviny, ale nie také, ktoré chcete dať deťom na tanier – tie naozaj zdravé potraviny. Lebo len ak o pôde a jej daroch premýšľate srdcom, s láskou, len vtedy jej dáte to, čo potrebuje a uchránite ju pred škodlivým. A ona sa vám odvďačí. Takéto plody našich záhrad sú potom skutočný liek. Liek pre naše telá i duše. Preto dobre premýšľajme, čo na jar zasadíme. Nielen do záhrad, ale aj do dušičiek našich detí. Lebo to budeme neskôr žať. Buďme preto hĺbavými a starostlivými záhradníkmi.

Renáta Krausová

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok