Čínske egreše | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Čínske egreše

Čínske egreše

Chlpaté plody aktinídie, ktoré poznáme pod názvom kivi, obsahujú oveľa viac vitamínu C ako citrusové plody. Tí, u ktorých nevyvoláva alergické reakcie, by ich mali jesť denne.

Aktinídia čínska, ako už napovedá názov, pochádza z Číny. Jej plody však väčšina sveta pozná ako kivi, pričom toto meno dostali po operencovi, ktorý je symbolom Nového Zélandu – vraj vyzerajú rovnako ako on. Do týchto končín sa aktinídie dostali začiatkom 20. storočia, vo veľkom ich však začali pestovať až po niekoľkých desiatkach rokov. To sa však už čínske egreše či opičie broskyne, ako ich prezývali, stali obľúbenou pochúťkou gurmánov vo Francúzku a Taliansku.

Počas sedemdesiatych rokov minulého storočia sa kivi dostali aj k nám. V tom čase to bola úzkoprofilová novinka, postupne však strácala popularitu, lebo u mnohých, a to najmä u detí, sa po zjedení objavili alergické reakcie, ako pálenie a svrbenie v ústach a hrdle, vyrážky, bolesti žalúdka, dokonca pokles krvného tlaku či zhoršené dýchanie. Podľa vedeckých štúdií zameraných na výskum alergií však nie všetky druhy kivi vyvolávajú u alergikov takéto prejavy – žlté druhy obsahujú menej alergénov ako zelené, preto sú vhodnejšie.

Darí sa im aj u nás

Keď u vás kivi nevyvolávajú alergické reakcie, mali by ste ich jesť čo najčastejšie. Zrelé plody majú sladko-kyslastú chuť a sú šťavnaté, dužina obsahuje drobné, chrumkavé zrniečka.

Kivi dorastajú a dozrievajú na pôsobivej popínavej rastline, ktorej sa darí aj v našich podmienkach, záhradkár si akurát musí vedieť vybrať vhodný otužilý druh. Pestovanie nie je náročné, rastlinu však treba zasadiť do závetria a na miesto, kam po celý deň svieti slnko. Netrpí chorobami a nemá ani škodcov, aby ste sa však dočkali úrody, musíte vedľa seba vysadiť samčiu aj samičiu rastlinu. Pretože je to popínavá rastlina, dôležitá je tiež pevná opora. Aktinídia potrebuje pravidelné prihnojovanie (môže byť aj prírodné), jej výbornou vlastnosťou však je, že v sebe a v plodoch takmer vôbec nekumuluje pesticídy a iné chemické látky.

V súčasnosti medzi najväčších pestovateľov a dodávateľov kivi patria Austrália, Nový Zéland, Kalifornia. Plody obsahujú množstvo účinných látok, ako sú antioxidanty, vitamíny a minerálne látky. Dokonca sa pri zostavovaní rebríčka najhodnotnejších exotických druhov ovocia umiestnili na prvom mieste, predbehnúc mango a pomaranče. Už Číňania si prostredníctvom kivi dopĺňali hladinu vitamínu C. To, čo oni robili intuitívne, neskôr potvrdili aj vedecké štúdie – toto ovocie obsahuje oveľa vyššie množstvo céčka ako niektoré citrusy. Má tiež dostatok vlákniny, dokonca viac ako napríklad jabĺčka, vďaka čomu je výbornou prevenciou zápchy.

Denne jedno kivi

Kivi obsahuje účinné látky, ktoré chránia dýchacie cesty pred chorobami, čo potvrdilo niekoľko vedeckých štúdií. Prispieva k zvyšovaniu imunity, zlepšuje stav astmatikov, zmierňuje dýchavičnosť, urýchľuje uzdravenie pri nádche a virózach. Je ľahko stráviteľným a pritom výživným jedlom pri rekonvalescencii.

Plody obsahujú minimum sodíka, zato dostatok draslíka, čo prospieva srdcu a znižuje pravdepodobnosť vzniku srdcovo-cievnych problémov. Pri pravidelnom jedení tohto ovocia sa chránite pred vznikom a rozvojom artériosklerózy.

Vďaka vitamínu C, ktorý kivi obsahuje, telo ľahšie vstrebáva a lepšie využíva železo. Chráni pred málokrvnosťou, preto je vhodným ovocím najmä pre deti, dospievajúcich, tehotné a dojčiace ženy, ako aj počas klimaktéria. Bráni zvyšovaniu hladiny cholesterolu v krvi a tvorbe krvných zrazenín. Pomáha telu vyplavovať toxíny, takže by ho mali pravidelne jedávať reumatici a tí, ktorých trápi dna.

Kivi obsahuje tiež luteín a iné látky, ktoré prospievajú naši očiam. Vďaka priaznivému obsahu antioxidantov zmierňuje oxidačný stres v tele a chráni bunky pred starnutím aj pred poškodením karcinogénmi. Obsahuje horčík, čím prospieva psychike, nervovému systému aj svalstvu. Vďaka zinku a vitamínu E prispieva k zlepšeniu stavu pokožky, vlasov a nechtov. Riedi krv, takže je výbornou a najmä zdravšou alternatívou pre tých, ktorí kvôli tomuto denne užívajú aspirín (tento liek zaťažuje tráviaci trakt).

Elixír sviežosti

Nápoj z rozmixovaných plodov kivi je ideálnym „životabudičom“ a telu prospeje viac ako káva, doprajte si ho však radšej počas dňa a nie večer, pretože kvôli povzbudzujúcim účinkom by ste ťažšie zaspávali. Plody obsahujú prírodný cukor, takže dodajú nielen energiu, ale zároveň aj vyrovnávajú a stabilizujú hladinu cukru v krvi, čím môžete predísť najmä rannej hypoglykémii.

Vitamín C v kivi stimuluje sústredenosť a dodáva výkonnosť svalom. Pri vedeckej štúdii zameranej na špičkových športovcov sa dokázalo, že tí, ktorí pravidelne jedli kivi, dosahovali lepšie výsledky. Toto ovocie obsahuje tiež látky, ktoré napomáhajú účinnejšiu regeneráciu svalov, kĺbov a šliach po športovom výkone a urýchľujú hojenie rán.

Kivi odporúčame do pozornosti aj ako súčasť sviatočných hostín, počas ktorých si mnohí doprajú aj údené mäso, šunku, klobásy. Svojimi účinkami totiž dokáže zmierniť negatívny vplyv nitrozamínov, ktoré sa nachádzajú v údeninách.

Kivi môžeme podávať samostatne, prípadne ho pridáme do ovocného šalátu, rôznych dezertov alebo z neho vymixujeme obľúbené smoothie. Kombinovať ho možno aj s mäsom, vhodne sa dopĺňa s morčacinou, kuracinou, jahňacinou či hovädzinou. Jeho chuť oceníme najmä vtedy, keď ho necháme dozrieť, nie však prezrieť. Pretože kvôli preprave sa oberá ešte nezrelé, a takto sa dostáva aj na pulty obchodov, nechajte ho niekoľko dní pri izbovej teplote – zmäkne a bude príjemne sladké.

Daša Čejková

časopis Dieťa
Foto pixabay.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok