Prináša okrem množstva iných aj tieto témy
Dojčenie a choroby
Zima je typickým obdobím so zvýšenou chorobnosťou. Všetci vieme, že dojčenie má obrovský význam v prevencii a budovaní imunity. Ale ako si poradiť, keď dieťatko alebo mama dojčiatka ochorie?
Rozvíjame prirodzenú hudobnosť detí 4) – Batoľa 2)
V predchádzajúcom článku o rozvíjaní prirodzenej hudobnosti detí sme si predstavili fenomén vrodeného absolútneho sluchu, Orffov inštrumentár a terapeutické hudobné činnosti. Nakoľko je obdobie batoľaťa v zmysle rozvoja pohybových a kognitívnych schopností mimoriadne rozmanité, budeme sa mu venovať aj v tomto pokračovaní nášho seriálu. Paušálne platí, že všetky uvádzané hudobné činnosti môžeme aplikovať v akomkoľvek veku dieťatka, ak ich prispôsobíme jeho aktuálnym schopnostiam.
Zo života s dvojičkami
Niečo dvojmo, niečo nie
Čo kúpiť dvojmo alebo čo nekupovať vôbec. Ďalšie dilemy, ktoré popri dvojičkách vyriešite za behu.
Retro hrátky 2)
Čo sme robili, keď neboli mobily 2)
Nekonečné prázdniny, poobedia a víkendy s kľúčom na krku bez dozoru. Nejaký športový krúžok a spievanie v zbore 2-krát do týždňa. Reportáž zo zberu úrody a posledného zjazdu KSČ sa nedala pozerať a iné v televízii nebolo. No čo s toľkým časom? Žiadny program nám nikto nevymyslel. Len vlastná tvorivosť. Tak sme robili veľa vecí, keď mobily neboli. Napríklad sme budovali a tvorili.
Rozhovor
Pomôž mi, aby som to urobil sám
Rokmi nadobudnuté poznatky a skúsenosti zo zdravotníckej a pedagogickej praxe sa PaedDr. Daniela Príbojská rozhodla využiť a uplatniť inak. Vo svojom Centre zdravého vývoja detí v Nových Zámkoch poskytnúť rodičom a ich deťom individuálny komplexný program, šitý na mieru dieťatka v súlade s jeho potrebami. Pozhovárali sme sa s ňou o psychomotorickom vývine detí.
Logopedická abeceda 9)
Hláska Č
V predchádzajúcich častiach našej Logopedickej abecedy sme hovorili o hláskach, ktoré robia deťom v predškolskom veku najčastejšie problémy. V dnešnej časti sa zameriame na hlásku Č.
V hlavnej úlohe: jedináčik
Dieťa má mať súrodenca, inak z neho vyrastie rozmaznaný egoista. Mýtus alebo realita?
O jedináčikoch panujú zaužívané stereotypy. Nevedia sa rozdeliť, ťažšie sa socializujú, vždy majú všetko. Ak rodičia považujú svoju rodinu s jedným dieťaťom za kompletnú, okolie ich vníma ako sebcov, ktorí potomkovi nedoprajú súrodenca. Model otec, mama, syn a dcéra je v nás pevne zakorenený. Ak sa niekto po narodení dcéry automaticky „nepokúša“ o syna alebo po narodení chlapčeka o dievčatko, naráža na kritiku. Akoby existoval patent na to, koľko detí predstavuje ideálnu rodinu.
Rodina a právo
Rozvod a peniaze od štátu
Ako je to s rôznymi dávkami od štátu, ak nás s manželom čaká rozvod? Kto bude mať po ňom nárok poberať napríklad prídavok na dieťa, rodičovský príspevok. Ako sa bude postupovať, ak sa nedohodneme?
Zastavenia nad výchovou 25)
Pokojné detstvo je problém
Prostredníctvom samostatného riešenia problémov získavame zručnosti, sebavedomie a odolnosť. Je dôležité nebrať deťom príležitosti na rozvoj týchto oblastí. Neskôr ich budú potrebovať nielen do života, ale aj na dosiahnutie školských či pracovných výsledkov.
Hrozba v škôlkach?
Návrh novely zákona, ktorý segreguje neočkované deti, ako aj dlhodobá mediálna kampaň označujú neočkované deti za postrach materských škôl a hrozbu šírenia ochorení. Aká je skutočnosť?
Keď sú dieťa a rodič partnermi
O pozitívnej disciplíne
Deti sa správajú dobre, ak sa cítia dobre. Budú vás počúvať, ak sa samy budú cítiť vypočuté. To sú len jedny z mála krásnych myšlienok Jane Nelsenovej, ktorá povzniesla metódu pozitívnej disciplíny na vyšší stupeň.
Zacielené na autizmus 1)
Pomôžme odhaliť spúšťače autizmu
V Akademickom centre výskumu autizmu (ACVA) na Fyziologickom ústave Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sa už niekoľko rokov pod vedením prednostky ústavu prof. MUDr. Daniely Ostatníkovej, PhD., venujú výskumu autizmu. Výskumný tím pozostáva zo širokého spektra odborníkov (lekári, molekulárni biológovia, odborníci na výživu, psychológovia). Radi by sme odbornú i laickú verejnosť podrobnejšie oboznámili s činnosťou centra ACVA formou seriálu. Na jeho úvod sme sa zhovárali s pedagogickou pracovníčkou Fyziologického ústavu LF UK a výskumníčkou ACVA RNDr. Klaudiou Kyselicovou, PhD. Predstavila nám novo prepracovaný dotazník EDO-20, ktorý vznikol s cieľom pomôcť definovať rizikové faktory, ktoré popri genetike zohrávajú úlohu pri vzniku porúch autistického spektra.
Hovorme o školstve
Prehnaná posadnutosť IQ
Exekutívne funkcie sú súčasťou poznávacích procesov tzv. kognitívnych funkcií. Ich hlavnou úlohou je kontrola správania. Monitorujú a vyberajú také správanie, ktoré nás úspešne prevedie realizáciou našich cieľov. Exekutívne funkcie predpovedajú úspech v škole lepšie než výška IQ. Pomáhajú totiž pretaviť intelekt do praxe. Bez nich samotné IQ dieru do sveta neurobí.
Zo sveta homeopatie 3)
Homeopatia a ochorenia zimného obdobia
Zimné obdobie býva postrachom rodičov detí v predškolskom veku, keď v nejednej rodine zavládne nekončiaci kolotoč kašľov a prechladnutí. Dôležitú rolu v tom nepochybne zohráva aj imunita. Tá sa v prvých rokoch života ešte len vyvíja, preto je prirodzené, že nástupom do škôlky začne byť bežne zdravé dieťa chorľavejšie, a to najmä v týchto zimných mesiacoch. Problém nastáva, ak sa z choroby nie a nie dostať a dieťa zostáva pre pretrvávajúce zdravotné ťažkosti viac doma ako v škôlke. Možno túto situáciu dôverne poznáte a kladiete si otázku, ako z toho von?
Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 5)
Vianoce na „sto“ chutí
Keď sa povie slovo trávenie, človeku sa v mysli vybavia rôzne asociácie, ktoré sa spájajú s príjemnými alebo menej príjemnými pocitmi. Rovnako tak i slovo sviatky. Niekomu sa v mysli vynorí obraz šťastných chvíľ s rodinou, iný sa obáva Vianoc, ktoré bude tráviť bez milovanej osoby. Bez tých, ktorých sme počas života stratili.
Náhody neexistujú
O náhodách a materských časoch, keď o koučovaní nebolo ani chýru, ani slychu
Keď som písala úvodné vety ďalšieho, už štvrtého príspevku do rubriky Osobný rozvoj, uvedomila som si, že náhody neexistujú. Všetko je pravdepodobne tak, ako má byť a aj téma, ktorá mi z čista jasna napadla, nebola náhoda, ale spleť spomienok na materstvo a skúsenosti s koučovaním klientok – budúcich mamičiek na materskej dovolenke, a s koučovaním čerstvých rodičov.
Krôčiky k ekologickej zodpovednosti 10)
12 novoročných záväzkov reálnejších ako diéta či fitko
Rok sa s rokom stretá a s ním je tu aj čas novoročných predsavzatí. Hitom poslednej dekády boli záväzky ako Schudnem 10 kilogramov, Budem pravidelne cvičiť a Prestanem fajčiť. Každý z nich je dobrý, ale, priznajme si, väčšinou nefungujú. Pretože naše ego je silné a motivácia slabá. Čo tak skúsiť tento rok niečo nové? Záväzok, ktorý prospeje nielen nám, ale aj celej planéte, vrátane ľudí okolo nás a našich detí. Motivácia je tak oveľa väčšia a šanca na dodržanie záväzku je určite reálnejšia ako pravidelné chodenie do fitka. ?
Chcem to mať už zajtra
Je online nakupovanie eko?
S rozšírením internetu do väčšiny domácností a s čoraz častejším využívaním smartfónov prichádzajú aj Slováci na chuť online nakupovaniu. O čo pohodlnejšie je vyzdvihnúť si balíček od kuriéra priamo v práci a ušetriť si tak namáhavú cestu do kamenného obchodu… Čo však znamená balenie a doručovanie pre životné prostredie? Je online nákup lepší pre životné prostredie alebo ho zaťažuje viac ako nákup v klasických predajniach?
Predvianočné upratovanie v duši
Používate správne „čistiace prostriedky“?
Tento decembrový čas, keď sa už aj tak krátke dni ešte viac krátia, čas väčšinou sychravý, zaháňajúci nás do teplých príbytkov, nám dáva výnimočnú možnosť spomaliť. Spomaliť náš príliš rýchly, hektický beh životom, keď sa málokedy zamyslíme nad tým, prečo vlastne utekáme. Na sviatky pokoja a mieru sa chceme čo najlepšie pripraviť. A hádam tá najlepšia príprava na ne by mala spočívať v tom, že začneme vnášať pokoj a mier už aj do predsviatočných dní. Aby sme potom, keď konečne tie prekrásne dni nastanú, nemuseli pokoj a mier zúfalo hľadať niekde na spodku našej duše, zahádzané všetkými tými povinnosťami a nutnosťami, ktorými sme ich počas príprav na Vianoce zasypali.
Dieťa č. 12/2019 – 1/2020 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na celom Slovensku (distribúcia aktuálneho čísla začala 2. decembra 2019). Môžete si ho však aj predplatiť, a to nielen na Slovensku (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať aj tu.
PODARUJTE POD STROMČEK PREDPLATNÉ ČASOPISU DIEŤA
Špeciálna ponuka: Ak máte záujem objednať si spolu s ročným predplatným časopisu Dieťa aj publikáciu Mgr. Petra Tuhárskeho Hovorme o očkovaní… a nebojme sa pýtať, môžete ich spolu získať výhodnejšie. Viac informácií a objednávka tu.
Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.
Foto 123rf.com
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok