Môže sa stať, že Vianoce (ne)budú sviatkami pokoja 1) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že Vianoce (ne)budú sviatkami pokoja 1)

Môže sa stať, že Vianoce (ne)budú sviatkami pokoja 1)

Čarokrásne obdobie Vianoc je v plnom prúde, prvú adventnú nedeľu máme za sebou. Odvšadiaľ na mňa vykúkajú výpredaje, výhodné ceny a tipy na darčeky. Že sú Vianoce sviatkami pokoja? A boli vlastne niekedy?

Zdá sa, že nákupnú horúčku chytil každý. Obchodné centrá sú už od novembra preplnené, nakupuje sa, avšak to pravé šialenstvo započalo slávnym „čiernym piatkom“. Čierny piatok alebo Black Friday, je pojem hlavne v Amerike. Ľudia sa pre zlacnený televízor, ale i omnoho menšie a lacnejšie položky dokážu pobiť, udupať, nepoznajú ľudskosť. Inými slovami, chovajú sa ako zvieratá. Výnimkou nie je však ani naše malé Slovensko. Pre zlacnenú múku či mlieko by si väčšina nechala koleno vŕtať. A skutočne i ja som bola svedkom bitky nákupných vozíkov, ktoré sa v snahe dostať ako prvé k zlacnenej položke nepozerali naľavo ani napravo.

Nebolo to tak dávno, keď som išla s priateľom autom okolo nákupného centra, ktoré malo pár minút po otváračke. Parkovisko bolo už vtedy preplnené a viete čo mi napadlo ako prvé? Chudáci predavači a pracovníci všetkých obchodov. Naháňame sa za darčekmi, nakupujeme, vyžadujeme čím ďalej, tým viac, pritom nám ani len nenapadne, aké náročné to môžu mať v tomto čase pracovníci obchodných centier. Je mi ich ľúto. Po dva mesiace vkuse sa budú stretávať s nátlakom, nepríjemnými a uponáhľanými ľuďmi, absurdnými požiadavkami. A napadá mi: Cítia sa ľudia lepšie, keď majú svoj zlacnený televízor a kozmetiku v zľave, ale pritom sa k pracovníkom obchodov správajú ako k podradným sluhom?

Chcem len pripomenúť, že v čase krásnych Vianoc (a vlastne po celý rok) ide hlavne o srdečnosť a lásku k blížnym. Tí blížni sú všetci. Aj tí, ktorých nepoznáme, aj príroda, všetky živé tvory. Ukážte deťom, že ísť si kúpiť čo i len obyčajný rožok je síce pre nás úplná banalita, ale keď sa pri pokladni na toho človeka usmejete, poďakujete mu a zaželáte krásny deň, zaručene mu ten deň zlepšíte. Človeka/pokladníka/pracovníka, ktorý sa možno cíti vyčerpaný, unavený a jeho deň za nič nestojí, dokážete svojím úsmevom priviesť na iné myšlienky, zasiať semienko pozitívneho a láskavého, ktoré vyklíči a bude sa rozsievať ďalej. Verím, že tento prístup učí deti harmónii, ktorá v tomto svete tak chýba.

Tak šup, pri najbližšom nákupe poďakujte, usmejte sa a zaželajte dobrý deň. Ak vám predavač skvelo poradí, oceňte jeho prácu. Ak deti vidia láskavosť, zopakujú ju. Ak vidia, že vaše správanie harmonizuje s vašimi pokojnými myšlienkami, pomáhate im v ceste za šťastnejším a pokojnejším životom. A to predsa chceme všetci, nie? Svet bez bolesti – bez tej, ktorú cítime hlavne sami v sebe.

Mgr. Mária Hanúsková
75. časť seriálu Môže sa stať…
Foto pixabay.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok