Veganuary. Ešte stále sa môžete pridať. | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Veganuary. Ešte stále sa môžete pridať.

Veganuary. Ešte stále sa môžete pridať.

Vegánsky január – aj tak by sme mohli preložiť názov výzvy Veganuary, ktorá práve oslavuje 10. narodeniny. Nabáda ľudí, aby počas prvého mesiaca nového roku urobili niečo pre zvieratá, svoje zdravie aj našu modrú planétu. Ešte stále sa môžete pridať a nič vám nebráni posunúť si túto výzvu aj do ďalších mesiacov.

Od januára 2014 inšpiruje a podporuje milióny ľudí na celom svete, a to takmer v každej krajine, aby na jeden mesiac vyskúšali rastlinnú stravu. Prvé výsledky sa dostavia relatívne rýchlo v podobe zdravotných benefitov: vyvážená rastlinná strava sa spája s pocitom väčšej energie, nezaťažuje telo škodlivými látkami, ale, naopak, dodáva mu celú paletu prospešných látok.

Pre mnohých ľudí je dôležité aj to, že rastlinná výroba je oveľa šetrnejšia k životnému prostrediu, produkuje len zlomok skleníkových plynov oproti živočíšnej výrobe. Zvieratá za to však nemôžu, naopak, často nevýslovne bezbranne trpia v podmienkach, v ktorých ich uväznil človek. A iba ľudia im môžu zodpovednými každodennými rozhodnutiami pomôcť.

Vegánskych receptov, od tých najjednoduchších až po recepty pre najväčších gurmánov, je už na internete obrovský výber. Život je úžasný v tom, že stále môžeme skúšať niečo nové! Pridáte sa?

Na Slovensku prebieha kampaň Jem pre Zem, ktorej cieľom je spravodlivá DPH: aby boli rastlinné výrobky nahradzujúce živočíšne výrobky rovnako zvýhodnené rovnakou sadzbou DPH.

„Hoci už aj na Slovensku pociťujeme dôsledky klimatickej krízy, ľudia, ktorí sa proti nej rozhodli bojovať aj úpravou svojho jedálneho lístka, sú naďalej znevýhodňovaní. Na väčšinu výrobkov sa u nás uplatňuje DPH vo výške 20 %, čo však neplatí pri mnohých živočíšnych výrobkoch, ako napríklad pri mäse a mlieku, ktoré napriek svojej vysokej uhlíkovej stope podliehajú zvýhodnenej 10 % DPH.

Oproti živočíšnym produktom sú rastlinné alternatívy všeobecne udržateľnejšie, no napriek tomu si za ne musíme priplácať. Toto nespravodlivé zdaňovanie je problematické nielen pri boji proti klimatickej kríze, ale aj pre ľudí so zdravotnými problémami, ktorí tak za potraviny musia platiť viac len preto, aby sa vyhli bolesti brucha či pobytu v nemocnici.“ (www.spravodlivadph.sk)

(red)

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok