Pečeň dospelého človeka váži približne 1,5 kg a je najväčším orgánom v brušnej dutine. Jej najdôležitejšou úlohou je prečisťovanie krvi a odstraňovanie škodlivých látok. Mnohí lekári ju nazývajú chemickým laboratóriom tela a tento prívlastok si skutočne zaslúži. Za hodinu prečistí viac než jeden liter krvi, navyše sa v nej štiepia a prečisťujú všetky tuky, cukry a bielkoviny zo žalúdka. Aj pečeň má však svoje limity.
Možno si to ani neuvedomujete, ale aj vy sami môžete prispievať k jej preťaženiu. Najmä v prípade, ak prijímate nadmerné množstvo syntetických zlúčenín, tučné či spracované potraviny.
Ako pomôcť pečeni?
1. Upravte si jedálny lístok
Vyhnite sa prejedaniu. Doprajte si čerstvé ovocie, zeleninu a vlákninu, no snažte sa vyhnúť spracovaným potravinám.
2. Odbúrajte stres
Pečeň spracováva uvoľnené hormóny, aby neboli biologicky aktívne a vy ste nemuseli pociťovať ich efekt, ako napríklad vyšší krvný tlak, pulz, napätie či úzkosť. Ak však dôjde k preťaženiu, fungovanie pečene začne stagnovať.
3. Viac pite
Všetky naše orgány potrebujú vodu, nielen na prežitie, ale aj čistenie. Zvýšenie príjmu vody pomáha zvýšiť rýchlosť, ktorou pečeň štiepi živiny a odstraňuje toxíny.
4. Cvičte
Sedavý životný štýl je nepriateľom pečene. Už len päť minút kardio cvičenia denne pomáha zlepšiť jej fungovanie.
5. Pomôžte si bylinkami
Bylinky sú skvelým spôsobom ako zlepšiť zdravie celého tela, vrátane pečene.
Vyskúšajte napríklad pestrec mariánsky. Silymarín a ďalšie účinné látky, ktoré obsahuje, pomáhajú regenerovať pečeň, podporujú tvorbu materského mlieka, majú protizápalové a antivírusové vlastnosti, pomáhajú pri akné, znižujú hladinu cholesterolu aj cukru v krvi.
Ak nie ste práve fanúšikom zberu a konzumácie čerstvých byliniek, môžete ho užívať aj formou výživových doplnkov. Na trhu sú dnes už aj v 100 % bio kvalite.
(red)
Úvodné foto pexels.com
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok