Meno pre dieťa – bude to Sofia alebo Adam? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Meno pre dieťa – bude to Sofia alebo Adam?

Meno pre dieťa – bude to Sofia alebo Adam?

Vybrať meno pre dieťa sa zdá byť jednoduché, ale mnohí už zistili, že je to len zdanie. Veď meno bude nášho drobca sprevádzať po celý život, svojím spôsobom bude jeho prvou vizitkou, keď sa bude zoznamovať s ľuďmi. Meno sa musí páčiť obom rodičom, ideálne je, keď sa hodí k priezvisku. Keď už má dieťa súrodencov, premýšľame aj nad tým, ako sa k sebe hodia mená všetkých detí. A kritérií výberu je ešte oveľa viac.

Aj mená detí podliehajú módnym trendom. Tie udávajú najmä celebrity, tvorcovia a hlavné tváre najúspešnejších filmov, speváci a v mnohých krajinách aj kráľovské rodiny. Okrem toho sú tu ešte tradičné rodinné mená, ktoré sa dedia z generácie na generáciu, aj keď časy, keď prvorodený syn musel byť Jožko alebo Štefan sú už predsa len za nami…

V našich končinách sú posledné roky spomedzi mien stále na výslní „Emky“, „Sofinky“, „Ninky“ a u chlapcov „Jakubkovia“, „Adamkovia“ či „Miškovia“. Podľa hovorkyne ministerstva vnútra Andrey Dobiášovej je dosť rodičov, ktorí sa neuspokoja s klasickými slovenskými menami a pre svoje bábätká vyberajú mená, ktoré sú v iných krajinách síce bežné, na Slovensku však pôsobia priam exoticky. Takže na detskom ihrisku môžete stretnúť aj dievčatká, ktoré sa volajú „Boglárka“, „Virág“, „Chimamanda“ alebo „Anouk“. Chlapcom dali do rodného listu rodičia zapísať aj mená ako „Bendegúz“, „Rock“, „Bálint“ či „Rolex“.

Mená inšpirované venezuelskými telenovelami sa ešte stále kde-tu vyskytnú, ale napríklad „Vinetou“ alebo „Ribana“ rodičia v roku 2015 nepoužili ani raz.

Najviac tri mená
Podľa Zákona NR SR o mene a priezvisku (zákon č. 300/1993 Z. z.) každý musí mať meno, pričom meno pre dieťa sa určuje dohodou rodičov. V prípade, že sa dohodnúť nevedia, meno sa určí rozhodnutím súdu.

Rodičia môžu pre svoje dieťa vybrať slovenské alebo cudzojazyčné mená, pričom dieťa môže mať najviac tri krstné mená. Ak si vybrali meno, ktoré sa na Slovensku nepoužíva a nenachádza sa v bežných zoznamoch krstných mien, musia poskytnúť matričnému úradu súčinnosť – to znamená, že musia doniesť potvrdenie z príslušnej ambasády, že meno sa v danej krajine bežne používa a je mužské alebo ženské.

Niektoré mená majú „stop“
Podľa zákona nemožno dieťaťu určiť meno hanlivé, neosobné alebo domácku podobu mena. Rovnako osobe mužského pohlavia nemožno určiť ženské meno a naopak. Tieto obmedzenia sa nevzťahujú na cudzojazyčné meno, ak je všeobecne známe, že takéto použitie mena je v súlade s tradíciou štátu, kde je takéto meno obvyklé.

Súrodenci nemôžu mať totožné krstné mená. Keď majú viac mien, prvé meno dieťaťa nemôže byť totožné s menom žijúceho súrodenca uvedeným v matrike na prvom mieste. Takže, keď máte dve deti, môžete im dať rovnaké krstné mená, avšak v inom poradí.

Ak neviete, aké meno si vybrať, môžete sa inšpirovať napríklad na internetových stránkach www.babynames.com.

Chcem iné meno!
Ak rodičia dajú dieťaťu krstné meno, vybavia mu rodný list, no po čase už chcú, aby sa volalo inak, môžu požiadať o zmenu mena. Musia s tým však súhlasiť obaja rodičia a za túto službu zaplatiť 100 eur.

Komu rodičia neurčili druhé a tretie meno, môže si ho určiť sám po nadobudnutí plnoletosti oznámením matričnému úradu. Maloletému môže určiť druhé a tretie meno aj jeho zákonný zástupca, no ak má dieťa viac ako 15 rokov, je potrebný jeho písomný súhlas.

Zároveň ten, komu bolo určené druhé alebo tretie meno, môže požiadať o ich zrušenie po nadobudnutí plnoletosti. Deťom môže druhé alebo tretie meno zrušiť zákonný zástupca a opäť platí, že keď má dieťa viac ako 15 rokov, vyžaduje sa jeho písomný súhlas.

Dieťaťu môžete zmeniť aj poradie mien (alebo si ho zmení ono po nadobudnutí plnoletosti).

  • Top 10 dievčenských mien v roku 2015: Sofia (876), Nina (725), Ema (690), Natália (679), Viktória (673), Kristína (528), Nela (524), Laura (521), Michaela (451), Eliška (440).
  • Top 10 chlapčenských mien v roku 2015: Adam (1 107), Jakub (1 062), Michal (929), Tomáš (895), Samuel (882), Martin (868), Filip (798), Lukáš (766), Matej (741), Matúš (707).

Monika Bothová

vybrané zo Slov na úvod, Dojčiatko & batoľa
Foto Shutterstock.com

Všetky špeciálne vydania Dojčiatko & batoľa si môžete objednať aj spätne tu.

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok