Masáže dojčiat 1) Umenie rovnováhy – dar našich predkov | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Masáže dojčiat 1) Umenie rovnováhy – dar našich predkov

Masáže dojčiat 1)  Umenie rovnováhy – dar našich predkov

Masáže detí som ani náhodou nevymyslela ja. Nie je to systém, ktorý by som objavila počas starostlivosti o svoje deti. A môžem s istotou povedať, že nie je ani výtvorom žiadneho iného súčasníka. Detskú masáž nevytvoril nikto a nikomu nepatrí. Zároveň však patrí ako veľmi vzácne dedičstvo – v dnešnej kultúre takmer úplne zabudnuté – nám všetkým.

Tvorcami masáže sú tisíce matiek prírodných národov na celom svete, ktoré žili v súlade s rytmom prírody a počas stáročí odpozorovali, čo pomáha ich deťom prežiť, vytvárať si silné kosti i svaly, udržať dobré trávenie, ktoré je základom zdravia. Bol to vždy prostriedok na umocnenie hlbokého rodového puta s novým človiečikom. Bolo to odovzdávanie vedomostí a kultúry pomocou piesní, ktoré pri tom spievali. Bol to prejav lásky, ktorá sa vyjadrovala pomocou rúk, priamo od srdca.

V Indii sa masáž používa po tisícročia a aj dnes je dôležitou a neodmysliteľnou súčasťou dennej starostlivosti o bábätká od prvých dní po pôrode do 18 mesiacov. Svoje korene má v 5000-ročnom starobylom učení ajurvédy. Jej tradícia sa prenášala z generácie na generáciu prostredníctvom matky. Dávno prekročila hranice svojho pôvodu a po stáročia sa používa v tradičných kultúrach na celom svete. Nájdeme ju okrem Indie v krajinách Ázie, v Afrike, v Južnej Amerike, ale aj medzi pôvodnými Indiánmi  Severnej Ameriky.

Komu teda patria zásluhy za vytvorenie masáže? Všetkým múdrym ženám, matkám, národom, ktoré vedeli, ako zdravo žiť vo svojom tele a ich pokore, intuícii a vytrvalosti, s akou hlbokú múdrosť ľudstva udržiavali pri živote.

Matky na celom svete inštinktívne vedia, že ich bábätká potrebujú objatie, pohladenie a láskyplný dotyk. Masáž je forma komunikácie, ktorá je schopná bez slov vyjadrovať city, lásku a odovzdávať pokoj a istotu, vedomie o tele a jeho fungovaní, pričom jej najdôležitejším nástrojom je dotyk.

Dotyk má dôležité miesto v živote každého človeka, je základom všetkých medziľudských vzťahov. A aký je dôležitý? Posúďte sami. Máme päť zmyslových orgánov. Bez zraku, sluchu, čuchu i so stratou chuti dokážeme prežiť. Keď odoprieme človeku dotyk, neprežije. V brušku sa ako prvý zmyslový orgán vyvinie hmat a keď človek umiera, to posledné, čo vníma, je dotyk tých, ktorí ho milujú a sú s ním.

Príroda je dokonalý tvorca, vie, prečo nás takto vytvorila. Všetky zmysly nás neustále ovplyvňujú. Dotyk nás však ovplyvňuje najviac. Pomocou dotyku dokážeme v každej chvíli ovplyvniť celú nervovú sústavu. Môžeme ju upokojiť láskavým dotykom, ale môžeme ju rovnako rozladiť neláskavými dotykmi. V koži máme milióny nervových zakončení, ktoré končia v našom mozgu. A mozog je náš centrálny počítač. Celý náš život, 24 hodín denne, pre náš bezpečný život vyhodnocuje úplne všetko, čo mu nervová sústava pomocou zmyslov prináša. Nespí ani na chvíľu. Na základe vyhodnotení spúšťa vylučovanie hormónov, ktoré potom ovplyvňujú aj naše pocity a mozog v stotinách sekundy vytvára naše reakcie. Pokojné či stresové. Toto všetko je obrovské, pre nás nepredstaviteľné množstvo práce, ktoré naše telo vykonáva bez nášho uvedomovania si, vďaka impulzom, ktoré sprostredkujú zmyslové orgány.

Viete si aspoň trošku predstaviť, koľko práce musí vykonať mozog dieťatka, kým sa malý človiečik tu medzi nami ako tak udomácni? Úplne všetko je preň nové a neznáme a úplne iné, ako bolo v brušku!  Nervová sústava a mozog musia mnohokrát opakovane vyhodnocovať, čo je bezpečné a čo nie. Každý zvuk, aj taký, ktorý my už vôbec nevnímame, lebo ho poznáme desiatky rokov. Každú vôňu, každý obraz, postupne objaviť a zatriediť každú chuť… Naše telo je dokonalý a prepojený systém. Prvé tri roky života pracuje mozog najintenzívnejšie. A práve v tomto období si človek na zvyšok života vytvára návyky, ako sa vo svojom tele cíti, ako bude so svojím telom zaobchádzať. Každý z nás má tieto návyky, sú uložené ako hlboké pamäťové stopy v mozgu. Sme súčasťou prírody a fungujeme podľa prírodných zákonov. Preto sme sa naučili zaobchádzať so svojím telom cestou najmenšieho odporu a rovnako aj myslieť.

Problém je v tom, že niektoré z týchto spôsobov nie sú úplne vhodné a komplikujú nám, bez nášho uvedomovania si, celý život. Neustále stimulovaná a napínaná nervová sústava, ktorá je dlhodobo v stave pohotovosti spôsobí, že automaticky vylučujeme do tela stresové hormóny namiesto tých, ktoré nám dopriavajú uvoľnenie a pocit bezpečia. To spôsobí, že telo napína svaly a je pripravené na útek či útok. A aj všetky naše reakcie na okolitý svet potom tvoríme z pozície nebezpečenstva a obrany oveľa viac ako z pozície bezpečia, pokoja a uvoľnenia. Práve toto je dôvodom stále sa zvyšujúcej agresie vo svete. V skutočnosti je to chemický kokteil našich hormónov, ktorý určuje, aký svet tvoríme, ako svet vnímame. A predstavte si, že každý z nás má jeho vylučovanie nastavené ako automatický proces podľa toho, čo sme zažívali počas prvých troch rokov. Podľa toho funguje naše telo, naša myseľ i emócie. Práve preto sú niektorí ľudia zdanlivo nepochopiteľne a bez príčiny vynervovaní a iní, naopak, dokážu zachovať pokoj aj uprostred „hurikánu“. Sumár zážitkov v prvých rokoch života má na nás vplyv po celý život. Ako prichádzajú dnes deti na svet? Ako ich vítame? Aké sú ich prvé emocionálne zážitky? Zažívajú pokoj či stres?

Aj nervy môžu mať „svalovku“
Vedeli ste, že rovnako ako svaly aj naše nervy majú niečo ako „svalovku“? Bolia nás. Ako sa to prejavuje u detí?
Napnutá nervová sústava napína svaly – všetky, aj tie hladké, z ktorých máme naše orgány – žalúdok, pečeň, obličky, črevá… Keď je stále prítomné zvýšené napätie svalov, vzniká problém s ich prekrvením. Keď sa k nim dostáva málo kyslíka a výživy z krvi, nemajú z čoho rásť. Keď nie je dostatočná výživa, nervová sústava hlási mozgu stav nedostatku. Treba viac jedla. Dieťatko vylúči hormón, vďaka ktorému začne plakať, plačom privoláva mamu a pýta si viac jedla. Ale do napnutého a stiahnutého bruška sa viac nezmestí. Bruško bolí. Telo použije všetky mechanizmy, ako sa bolesti zbaviť – grganie, vygrckávanie mliečka, reflux, zápchu či naopak hnačku a ďalšie vylúčenie stresových hormónov, aby sa telo mohlo napínať a nejako sa pokúsilo bolesti zbaviť. To je práve cesta najmenšieho odporu. Takto naše telo funguje. Čo najrýchlejšie zbavenie sa bolesti a znovu uvedenie tela do stavu pokoja. A to sme si opísali len jediný orgán… Napnuté obličky nefiltrujú tak, akoby mohli, pečeň sa nezapája v trávení tak, ako by mohla a mala, črevá sa napínajú a ich peristaltika sa obmedzuje, čím vznikajú plyny a koliky. A čo na to naše srdce, pľúca, mozog, ktorý má   „svalovku“? Koľko nových vedomostí asi dokáže stráviť? Koľko sa nám zmestí do zaťatej päste? Odkiaľ sa odrazu berú všetky tie dyslexie, dysgrafie, dyskalkúlie…?

Vzniká začarovaný kruh, ktorý sa dnes snažíme riešiť rôznymi umelými či prírodnými prípravkami, ktoré alebo nefungujú alebo fungujú krátkodobo, ale dlhodobo vytvoria oveľa závažnejšie problémy vyplývajúce z dlho trvajúceho stavu nerovnováhy. Navyše  takéto zážitky vytvárajú v mame zmes pocitov bezmocnosti a frustrácie, že nie je dobrá matka, keď nedokáže svojmu dieťatku uľaviť. A aj v jej tele stúpa hladina stresových hormónov, ktoré sa zase mliečkom dostanú do tela bábätka. A ako to ovplyvňuje naše partnerské spolužitie asi poznáme všetci.

Ako sme len prepojení na všetkých úrovniach, až to vyráža dych. Po tom, čo sme si napísali, asi sami uznáte, že riešenie nenájdeme vonku. Veď predsa neodstraňujeme príčinu všetkých problémov, ktorými je prílišné napätie nervovej sústavy.

A čo má s týmto všetkým spoločné masáž bábätiek? Úplne všetko!
Žijeme vo svete, ktorý podporuje dosahovanie výkonov, konanie, rýchlosť, napätie. Ale na to, aby sme dokázali žiť plnohodnotný a harmonický život v zdravom tele, potrebujeme k napätiu nájsť rovnováhu. Tá spočíva v uvoľnení, v bytí. Keď len tak sme a nič nerobíme a neočakávame. Telo, myseľ i emócie majú voľno. Dlhodobý život v nerovnováhe nemôže predsa smerovať ku zdraviu. Veď si len predstavme, že by sme len vydychovali a iba občas by sme sa nadychovali…

Kľúčom k rovnováhe je práve stav našej nervovej sústavy. Jej harmonické fungovanie medzi stresom a uvoľnením. Medzi zatvorenou päsťou a otvorenou dlaňou. Je paradoxné, ako my ľudia dokážeme  ovládať takmer celú zemeguľu, ale už vôbec nepoznáme samých seba,  naše telo a spôsoby, ako s ním harmonicky zaobchádzať tak, aby mu to bolo na prospech. Na začiatku som uviedla, že absolútnu väčšinu skúseností a návykov nazbierame počas prvých troch rokov života. Ako sa u nás krásne vraví: „Čo sa v mladosti naučíš, na starobu akoby si našiel.“

Masáž je vedomý dotyk, technika práce s telom, prepracovaná tisícročiami  nezaplatiteľnými skúsenosťami našich predkov. Funguje práve silou a mimoriadnym účinkom dotyku ako najsilnejší prostriedok na uvoľnenie, na harmonizáciu nervovej sústavy. Telo a myseľ sú neustále prepojené. Keď pracujeme s telom vždy ovplyvňujeme aj myseľ. Táto prepojenosť je zásadná. A platí to i naopak.

Aj vedecky sa dokázalo, že už 5 minút masáže zastaví úplne tvorbu stresových hormónov a naštartuje vylučovanie oxytocínu – hormónu lásky. A veľkým prekvapením zrejme bude, že sa tak nedeje len v tele dieťatka, ale aj v tele osoby, ktorá ho masíruje! Aj preto dojčenská masáž tak výrazne zlepšuje popôrodné depresie.

Príroda nám vložila do rúk neuveriteľný nástroj. Ruky sú predĺžením našich sŕdc. Medicína vie, že v dlaniach máme akupunktúrne body srdca. Kto iný dokáže pomocou rúk odovzdať viac lásky než rodičia? A čo upokojuje a lieči viac ako bezpodmienečná láska. Preto je detská masáž ako vedomý dotyk tým najsilnejším preventívnym prostriedkom na dosiahnutie celoživotného zdravia. Pomocou masáže môžeme vytvoriť pokojnú a silnú nervovú sústavu, ktorá bude našim deťom i nám všetkým slúžiť tak, aby bol svet krásnym, bezpečnejším a láskyplným miestom.

Máme kratučké tri roky na to, aby sme svojim deťom odovzdali základy, ako sa starať o svoje telo i myseľ s láskou. Aby sme ich naučili rovnováhe nádychu a výdychu. Potrebe konať, ale i potrebe zdravo odpočívať. Budeme ich to učiť, samozrejme, oveľa dlhšie, ale to, čo vložíme na začiatku nám bude na ceste pomáhať tak, že si to v začiatkoch nášho rodičovstva ani nevieme predstaviť. Budujeme stupienky zdravého a krásneho života, ktorý sa začne stále viac úplne sám prejavovať vo svojej plnej kráse.

Láskyplná masáž – jeden z najväčších darov, ktorý môže emocionálne obohatiť životy rodičov a ich detí
Ak ste dočítali až sem, už ste asi prišli na to, že masáž je oveľa viac ako len uvoľnenie od boľavého bruška či lepší spánok našich drobčekov. I keď z vlastnej skúsenosti uznávam, že toto sú prínosy, ktoré nám výrazne zlepšujú kvalitu každodenného života s našimi bábätkami. To všetko, čo dokáže masáž pozitívne ovplyvniť, sa asi nedá ani opísať. Pomocou masáže od prvého okamihu tvoríme inú kvalitu života, tvoríme iných ľudí a čo je veľmi dôležité, vďaka prepojeniam sa aj my stávame úplne inými ľuďmi – citlivejšími, vnímavejšími rodičmi, ktorí zažívajú krásne pocity rodičovskej sebadôvery a pokoja, lebo objavia, že svojimi vlastnými rukami dokážu pomôcť svojim deťom často aj bez cudzej pomoci. Pocit kompetencie a užitočnosti nám dáva jeden z najkrajších pocitov v živote. Hádajte, aké hormóny potom naše telo vylučuje?

Mnoho zvykov našich predkov ustúpilo do úzadia a zabudlo sa na ne v mene moderného pokroku, ktorý sa rozbehol s priemyselnou revolúciou a rozvojom vedy, aby sa po mnohých rokoch podrobného vedeckého skúmania a objavenia ich dôležitosti opäť stali realitou našich životov potvrdené racionálnymi dôkazmi vedy.

Existuje mnoho interkultúrnych štúdii, ktoré potvrdzujú, že v spoločnostiach, kde deti nosia, masírujú, dojčia a objímajú, sú neskôr už ako dospelí ľudia menej agresívni, menej súťaživí, viac spolupracujú a prejavujú súcit.

Prerušili sme odovzdávanie ľudovej múdrosti z generácie na generáciu a dnešné mladé maminky sa ani nemajú vo svojich rodinách kam obrátiť, keďže už naše mamy vyrástli často vytrhnuté z koreňov.

Pre potreby našej modernej kultúry krásu a účinnosť masáží znovuobjavila Vimala Schneider McClure, Američanka, ktorá ako 21-ročná pracovala v sirotinci Matky Terezy v Indii, kde napriek biede a materiálnej chudobe videla  citové a duševné bohatstvo tamojších ľudí. Každodennou masážou, keď staršie deti masírovali tých mladších,  vytvárali okolo seba pokoj a harmóniu. Vimala počas svojho pobytu ochorela na maláriu a sama zažila ozdravujúce účinky masáže na vlastnej koži. Masáž jej zachránila život. Bez liekov. Na základe svojich zážitkov a masírovaním vlastných detí vyvinula metódu masáže dojčiat, ktorá sa používa na celom svete.

Kurzy masáží IAIM – International Association of Infant Massage – existujú vo svete viac ako 40 rokov. Nadväzujú na tradície starobylých kultúr, kde sa múdrosť vekov podarilo zachovať a to, čo je použiteľné v našich podmienkach, krásne zakomponovali do rutiny každodenného rituálu masáže. V IAIM sa desiatky rokov stretávajú a navzájom vzdelávajú ženy, matky z celého sveta, ktoré múdrosť vekov a svetov overenú nielen skúsenosťami, ale i vedeckým výskumom, premenili do podoby krásnych kurzov, kde si každá maminka bez rozdielov môže nájsť to, čo práve potrebuje a čo jej na ceste vlastným materstvom pomôže.

Rovnako ako bábätko aj maminka sa iba „narodí“. Nevie automaticky riešenia na všetky situácie a nemá žiadny tajný manuál na používanie bábätka. Práve preto je dôležité stretávanie sa mamičiek v spoločnom kruhu a spoločné delenie a učenie sa, ako sa stávať mamou každý deň znova a znova.

Vítané sú všetky maminky a všetky detičky. Kurz je totiž oveľa viac ako rutina masáže, ktorú sa naučíte. Viete, čo je pre nás to najkrajšie na našej práci? Keď sa nám podarí prebudiť pocit vlastnej schopnosti a kompetentnosti v maminke. Lebo nie je predsa na svete človek, ktorý by dieťa miloval viac a viac mu rozumel, len sa naučiť ako na to. Keď sa nám podarí vytvoriť na hodinách atmosféru otvoreného delenia sa, v ktorom si nájde každý to svoje. Keď sa nám podarí spojiť často izolované mladé ženy na materskej žijúce ďaleko od svojich rodín a vzniknú mnohoročné priateľstvá.

Pre nás inštruktorky je veľkou cťou byť vám na kúsku vašej cesty rodičovstvom sprievodcami. Je to aj veľká zodpovednosť a verte, že si to uvedomujeme a snažíme sa za ten krátky čas odovzdať vám trošku, ktorá vám pomôže vytvoriť krásneho človiečika pre náš spoločný svet a zároveň veľmi jednoduchý a praktický „návod“ na každodenné použitie ako spoločne prežiť vo väčšom porozumení. V každej z nás je kúsok idealistky túžiacej po krásnom svete, v každej z nás je kus citlivého dieťaťa, ktoré zatiaľ „neumrelo“… Každá z nás sa po svojom snažíme ukázať, že žiť sa dá aj láskavejšie… že nemusíme ani my dospelí „zhrubnúť“, aby sme vyhoveli tomuto svetu.

Ďakujeme z celého srdca všetkým maminkám, ktoré kurzy absolvovali a ktoré dar masírovania a láskavého dotyku šíria svetom. A tešíme sa na všetky nové mamičky. Pretože spoločné učenie a spoločné prežívanie všetkého, čím práve prechádzate v atmosfére bez posudzovania, má obrovský význam, aby nám všetkým bolo spolu lepšie.

Janka Lukáčová, CIMI
Kontakt: www.masazedojciat.sk

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok