Kresby na koži ich fascinujú. Čo na to rodičia? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Kresby na koži ich fascinujú. Čo na to rodičia?

Kresby na koži ich fascinujú. Čo na to rodičia?

Tetovanie je dnes mimoriadne populárne. Kým v minulosti sa vnímalo ako záležitosť kriminálnikov, ľudí s nižším vzdelaním a rôznych „divných“ osôb, dnes je módnym hitom a kresbami na koži sa zdobia mladí, starší, muži aj ženy, maminky aj oteckovia. Neraz sa stalo, že dospievajúce dieťa uprosilo mamu, aby mohlo mať tetovanie a zo salónu potom odchádzali ozdobení obaja.

Nakoľko ide o trvalý zásah do zovňajšku, navyše bolestivý a s možnými zdravotnými následkami (alergie, infekcie a podobne), legálne si ho môžu dať urobiť len osoby, ktoré dovŕšili osemnásty rok. Mladší potrebujú súhlas rodiča. Preto sme sa tentoraz rozprávali najmä s ľuďmi nad 18, ktorí však o tetovaní snívali neraz dlho predtým, ako dovŕšili dospelosť.

Tetovanie je snom nejedného tínedžera. „Vždy som veľmi chcela tetovanie, ale dlho mi trvalo, kým som zistila, kde si ho dám a čo si vlastne dám vytetovať. Chcela som niečo, čo bude mať vždy pre mňa nejaký význam,“ prezradila nám osemnásťročná Monika. Čo si o tetovaní myslia tí, ktorí o ňom snívajú alebo ho už majú a čo tí, ktorým sa nepáči?

Mladícka nerozvážnosť?
Hoci sa nám zdá, že mladí sa do všetkého hrnú bez hlbšieho uváženia, nie vždy je to pravda. Napríklad pri tetovaní si nejeden uvedomuje, že to nie je dočasná záležitosť a uvažujú nad ním dlhšie. „Som veľká fanúšička tetovania, hoci ich nemám veľa a nie sú veľké, rada o nich rozprávam. Viem, že veľa ľudí sa na tetovanie pozerá ako na mladícku nerozvážnosť, no ja som sa v tomto vždy snažila byť zodpovedná. Uvedomovala som si, že to budem mať na celý život, a preto som si napríklad prvé tetovanie v devätnástich dala na členok, aby som to ľahko zakryla, ak z toho »vyrastiem«. Aj motív som zvolila veľmi nenápadný – hviezdičky. Druhé a tretie tetovanie som si dala na viditeľné časti tela – zápästia, aby som istým spôsobom vyjadrila rebelantstvo. Stále som si ale uvedomovala, že to tam budem mať navždy, tak som zvolila malé a jednoduché tvary – šípku a mesiac, na každej ruke jedno,“ hovorí dnes už dvadsaťročná Katka.

Uvážlivo postupoval aj devätnásťročný Rišo: „Dlho som rozmýšľal, čo si tam dám, nechcel som mať na tele nejakú blbosť, veď je to na celý život.“

Otázkou tetovania sa zapodievala aj jeho rovesníčka Lucia: „Mám vzadu na krku vytetovanú kotvu. Dala som si to urobiť tesne po maturite, lebo dovtedy som nemala odvahu, aj keď som to už dlho plánovala. Váhala som preto, lebo som si nebola istá, či by som to bola stále ja, či je to niečo pre mňa. No keď to už bolo hotové, bola som rada, že som sa takto rozhodla. Námet mi pomohol vybrať tatér. Pôvodne som mala vybrané niečo iné, ale on mi neodporúčal môj námet na krk a keďže miesto pre tetovanie som meniť nechcela, zmenila som samotný námet.“

Udalosti, ktoré ma niekam posunuli
Tetovanie je ozdoba tela, druh výtvarného zásahu, ktorého rozmanité podoby nachádzame v rôznych kultúrach po celom svete. Ľudia sa odjakživa snažili všelijakým spôsobom zdobiť svoje telo, či už z náboženských, rituálnych, estetických a iných dôvodov. V 20. storočí sa výtvarné ponímanie tela stalo predmetom celého umeleckého prúdu – body artu. Estetická stránka býva u tínedžerov prvoradá.

„Svoje v poradí už štvrté tetovanie ponímam ako umelecké dielo. Mám ho na chrbte a je to kvet ďateliny. Oslovila som konkrétnu tatérku, lebo sa mi páčila jej tvorba a štýl a chcela som nosiť jej dielo na koži,“ povedala nám dvadsaťročná Monika.

Tínedžeri sa však usilujú, aby ich tetovanie bolo aj niečím viac, ako len ozdobou. Mladí ľudia uvažujú o svete, živote a jeho zmysle, o hodnotách, ktorých vyjadrením býva aj tetovanie. Nejeden ním chce vyjadriť svoju životnú filozofiu. „Tetovanie beriem aj ako určitú formu sebavyjadrenia – snažím sa o originalitu. Tetovania ma dopĺňajú a charakterizujú a každé jedno má pre mňa význam,“ vysvetlila nám devätnásťročná Viky.

Podrobne nám myšlienkové pozadie svojho tetovania priblížila aj dvadsaťročná Nikol: „V podstate každé tetovanie je spomienka na rôzne okamihy v mojom živote, je to taká moja mapa nakreslená na mne, čo mi pripomína rôzne udalosti. Moje tetovania predstavujú veci a udalosti, ktoré ma niekam posunuli a dostali a preto som si ich nechala vytetovať na seba. Tie kerky súvisia aj s osobami aj s udalosťami.“

O svojom tetovaní nám porozprávala aj osemnásťročná Anna: „Na rebrách mám citát z mojej obľúbenej knižky – dala som si ho ako motto, aby som nezabudla, čím som sa chcela riadiť, keď som na tom nebola najlepšie. Ďalej mám psiu labku na ľavom zápästí, to som si dala robiť na pamiatku psíka, ktorý mi umrel. Potom mám šíp na ľavej nohe, na lýtku – smerovanie v živote, na ľavom boku španielsky napísané osud, lebo verím, že každý ma svoj daný, no a za uchom mám padajúce pierko – to som si dala po autonehode, ktorú som prežila a je to symbol druhej šance ľudskej duše. Mám aj mandalu na pravom boku – prepojenie človeka s vesmírom a ešte pribudne na pravú ruku na predlaktie orchidea – symbol sily a jedinečnosti.“

Zaujímavý výber tetovania zvolila devätnásťročná Miška: „Druhé tetovanie mám na stehne. Je to myš, pretože ma tak volajú a nejako mi to prischlo. Pre väčšinu ľudí som jednoducho myš.“

Predstavu o svojom budúcom tetovaní má aj sedemnásťročný Tomáš: „Chcel by som na ľavé predlaktie číslo dvadsaťpäť, lebo je to moje šťastné a obľúbené číslo. A rád by som mal aj draka. V čínskom horoskope som drak, ale nie kvôli tomu, skôr preto, lebo sa mi to páči.“

Svoj plán nám prezradila aj gymnazistka Diana: „Ja by som chcela tetovanie – gitaru na vnútornej strane predlaktia, pretože milujem hudbu.“

Päť lietajúcich vtákov
Nejedno tetovanie sa viaže k osobám, ktoré sú pre tínedžerov dôležité.  „Mám vytetované začiatočné písmená mien členov mojej rodiny a seba, pretože v mojom živote budú vždy na prvom mieste,“ hovorí dvadsaťročná Nika.

„Na ruke mám päť lietajúcich vtákov, ktoré symbolizujú päť členov mojej rodiny – otca, brata, mamu, dedka a babku a na druhej strane mi symbolizujú voľnosť, ktorá je pre mňa veľmi dôležitá,“ vysvetľuje devätnásťročná Mirka.

„Nápis na ruke mi symbolizuje krstného, jeho životné motto. A potom mám ešte tri, ktoré symbolizujú mamu a jej chorobu a jedno otca,“ hovorí aj dvadsaťročný Miro.

Mladí prežívajú lásku aj rozchody veľmi intenzívne a tejto sfére venujú aj námety svojich tetovaní. „Mám vytetované meno a dátum narodenia Zuzany, mojej bývalej. Dal som si to po rozchode, a prečo? Nikdy na ňu nezabudnem, prvá láska, pomohla mi, veľa ma naučila, moc pre mňa znamená. Aj po rozchode sme veľmi často spolu,“ prezradil devätnásťročný Erik.

„Mám vytetovanú klietku a vtáka, ktorý z nej odlieta. Veľmi súvisí s mojím bývalým aj terajším priateľom. Symbolizuje to všetky vzťahy, ktoré boli medzi nami a aké to bolo pre mňa ťažké odpútať sa od bývalého, vzťah, s ktorým ma naozaj ničil, a ako som pri terajšom priateľovi zistila, že som sa rozhodla správne. Kotva zase symbolizuje stabilitu, pri novom priateľovi mám pocit istoty a stability, čo som predtým nikdy nemala. Jednoducho som to potrebovala nejako spečatiť, že som sa konečne odpútala od predošlého a našla toho, s ktorým je všetko iné a toto sa mi zdalo ako dobrý nápad,“ vyrozprávala nám dvadsaťročná Ema.

Mama o tom nevedela
Hoci sa dnes na tetovanie hľadí už inak ako kedysi, predsa býva aj predmetom kritiky zo strany okolia. „Mnohí súdia ľudí s tetovaním dopredu, že sú zlí, nevychovaní a neviem čo všetko. Ale asi ako vo všetkom, aj pri tetovaní platí, že nie všetci ľudia sú rovnakí a netreba všetkých hádzať do jedného vreca,“ vysvetľuje osemnásťročná Rebeka.

„Je mi ľúto, že s tetovaním a pírsingom prichádzajú aj predsudky verejnosti,“ povzdychol si sedemnásťročný Maroš. Mladí by privítali viac tolerancie. „Ak sa to niekomu páči, nech si to dá,“ myslí si sedemnásťročná Majka. K predsudkom sa vyjadrila aj dvadsaťpäťročná Katka: „So svojimi tetovaniami som absolvovala štátnicu a mám aj normálnu prácu, takže slovenská spoločnosť ma prijala.“

Pochopenie tínedžeri neraz nenájdu ani u svojich rodičov. „Mama o tom dopredu nevedela. Tetovanie som jej ukázala, až keď som ho už mala. Ponadávala si, ale zmierila sa s tým,“ hovorí devätnásťročná Alica.

Inú skúsenosť má osemnásťročná Sandra: „Na nohe pri členku mám maličké srdiečko, červené. Robila mi ho mama. Tetuje permanentný mejkap a chcela som skúsiť, ako to bolí. A teda bolí to!“

Bol to pre mňa šok
Úskalím môže byť aj postoj priateľa či priateľky. „Mám citát na zápästí po latinsky. Dala som si ho, keď som mala osemnásť. Chcela som aj ďalšie,  no priateľ je proti, tak som zatiaľ ostala len pri tomto,“ konštatuje dvadsaťjedenročná Petra.

„Keď sme sa s Filipom spoznali, mal na tele tri tetovania a bol to pre mňa trošku šok. Nikto v mojom okolí dovtedy nič také nemal a ešte k tomu tie jeho sú dosť výrazné. Ale trvalo to len chvíľku, dnes sa nad tým už vôbec nepozastavujem. Za dva roky čo sme spolu už stihli pribudnúť aj ďalšie, ale každé z nich má pre neho hlbší význam, nie je to prvoplánové. K nemu to jednoducho patrí a páči sa mi presne taký. Takže, ak by som to zhrnula – na začiatku šok, ale dnes úplná normálka. Stačí človeka len spoznať,“ zhrnula dvadsaťročná Lenka.

Ste proti?
Čo robiť, keď váš tínedžer túži po tetovaní a príde za vami, aby ste s ním šli do salónu a dali mu svoj súhlas? Ak sa neviete zmieriť s predstavou, že si vaša dcéra alebo syn natrvalo takto ozdobí svoj zovňajšok, skúste mu navrhnúť nejaké dočasné riešenia.

Tetovanie sa dá napodobniť henou alebo rôznymi, vodou aplikovateľnými nálepkami. Ako argument pre svoju ratolesť môžete použiť fakt, že takáto výzdoba sa dá akokoľvek často obmieňať, je lacnejšia a, najmä, nebolí.

Ak vaše dieťa predsa len trvá na pravom tetovaní, môžete ho odložiť na čas, keď bude mať osemnásť. Keď si to dovtedy nerozmyslí, je to už len na ňom…

A čo keď zrazu príde domov s tetovaním na koži, o ktorom sa predtým s vami vôbec nebavilo? Skúste to nejako predýchať… Ozdobená časť tela za hádku a boj nestojí. Vždy pamätajte na to, že je lepšie, keď vám dieťa dôveruje a vopred máte možnosť sa o tetovaní spolu porozprávať, prípadne aj spolu vybrať salón, kde mu ho urobia pri dodržaní zásad zdravotnej neškodnosti a hygieny. Neprofesionálne, potajomky robené tetovanie so sebou prináša aj možnosť nepekného estetického výsledku, nehovoriac o nebezpečenstve infekcie. Profesionál, ktorý sa tetovaním živí, vám vopred poradí, čo treba urobiť pred a po tetovaní, aby ste sa vyhli možným komplikáciám a kedy treba navštíviť lekára. Preto je vždy lepšie tínedžerovi vopred poradiť, ako potom plakať nad rozliatym mliekom.

A je tu aj dobrá správa – trvalé tetovanie sa dá tiež odstrániť, hoci je to dosť bolestivé.

Mgr. Katarína Platznerová, PhD.

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok