Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2024 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2024

Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2024

Dieťa č. 2 – 3/2024 prináša aj tieto témy:

Pôrodná asistentka radí

Ako správne ošetrovať jazvu po cisárskom reze? Ako odlíšiť poslíčkov od pôrodnej bolesti? Možno počas dlhotrvajúceho pôrodu jesť či piť? Na tieto otázky odpovie v novej rubrike v Dieťati pôrodná asistentka Bc. Ing. Andrea Kožíková.

Spánková poradňa SPINKAJ BÁBO
Spánková regresia
Čo to vlastne je a ako ju zvládnuť?

Predtým, ako si povieme o regresiách, spomenieme, že existujú len malé, skoro až žiadne vedecké dôkazy o regresiách detského spánku. Všetky informácie o regresiách spánku sú neoficiálnymi informáciami poskytnutými rodičmi o veku a spánkovom režime dieťaťa. Samotné regresie teda nie sú jednou konkrétnou vecou, ktorá ovplyvňuje spánok, ale skôr množstvom vecí, ktoré sa dejú v živote dieťaťa a ktoré ovplyvňujú jeho spánok. To je dôvod, prečo regresie ovplyvňujú rôzne deti rôzne a v rôznych časoch.

Rodina a právo
Chcem si privyrobiť na rodičovskej

Mnohé mamy zažijú finančný šok, keď prejdú z poberania materského na rodičovský príspevok. Materské majú neraz vo výške čistej mzdy, takže nepociťujú až taký rozdiel v tom, či pracujú alebo sú na materskej. Ale potom, keď im na účet príde rodičovský príspevok vo výške „len“ pár stovák eur, je to veľký finančný rozdiel. Ak im to okolnosti umožňujú, začnú premýšľať, ako si privyrobiť popri rodičovskej.

7 mýtov o rodičovstve
alebo
Čo mi nikto nepovedal, keď som sa stala mamou a potrebovala som to počuť 2)

Dni mi pripadajú ako na kolotoči, stále to isté dookola. Dcérka visí stále na mne. Nikdy to nemá koniec. Upracem – a vzápätí je všetko opäť rozhádzané. Celé je to tu na mne a kde som v tom ja? Veď som chcela byť mamou, tak teraz to mám.

Poradňa detskej fyzioterapie
Deti a tínedžeri v posilňovni

Téma detí, tínedžerov a posilňovania je už celé roky kontroverznou, čo znepokojuje mnohých rodičov pri rozhodovaní, či je alebo nie je pre deti posilňovanie nebezpečné. Bežné nepochopené tvrdenia prezentované médiami naznačujú, že zdvíhanie závaží brzdí rast dieťaťa, spôsobuje ochorenia platničiek a obmedzí budúci fyzický potenciál. Je to naozaj tak? Pozrime sa na túto tému očami detskej fyzioterapeutky.

Poradňa materstva a dojčenia

V tomto čísle magazínu Dieťa odpovedáme na otázky o ťažkosti s prisatím dieťatka, či treba začať s prikrmovaním a prečo bábätko po dojčení grcká.

Mikrobiota matky môže ovplyvniť vývoj plodu

Predpokladá sa, že mikrobiota matky je dôležitá pre vývoj a zdravie jej potomkov. Zatiaľ sa však vie len málo o tom, ako sa interakcie plodu s mikrobiotou matky začínajú a aké sú mechanizmy pôsobenia.

Na ceste za životom bez ekzému
Nie, naozaj sa nemusíte naučiť žiť s ekzémom

Ponúkame vám novú rubriku Na ceste za životom bez ekzému, ktorú bude pripravovať Paulína Gálová, sprievodkyňa matiek detí s atopiou na ich ceste za životom so zdravou pokožkou, za zdravím. Prinesie vám témy týkajúce sa atopie a priblíži, ako je možné viesť život bez ekzému. O tom, že to je možné, sa presvedčila sama pri svojej dcére. Na začiatok ponúka svoj príbeh.

S Detským kardiocentrom – Pre zdravé srdiečko
Kritické chyby srdca v novorodeneckom veku

Máloktorý medicínsky odbor zaznamenal za posledných 60 rokov také dramatické úspechy ako práve detská kardiológia a kardiochirurgia. Napriek tomu zostávajú vrodené srdcové chyby (VSCH) závažným celospoločenským problémom a jednou z hlavných príčin dojčenskej úmrtnosti. Nie všetky VSCH sa dajú kompletne korigovať a po tzv. „paliatívnych“ operáciách sú príčinou ďalšej chorobnosti.

Bylinková škola matky zeme
Púčiky rastlín pre deti

Skorá jar je jediným časom, keď si môžeme zabezpečiť nesmierne silné a pritom veľmi jemné prírodné liečivá pre naše deti (ale, samozrejme, nielen pre ne). Gemmoterapia je časť klasickej fytoterapie (liečba rastlinami), ktorá využíva iba zárodočné tkanivá rastlín. Sú to hlavne listové púčiky stromov a kríkov, kvetné puky, kôra mladých konárikov, prvé podzemné výhonky alebo aj semená a klíčky.

Tehotenstvo a ženská pokožka 1)

Zmeny na svojej pokožke si všíma mnoho budúcich mamičiek už v prvom trimestri. Väčšina kožných problémov, ktoré sa objavia počas tehotenstva, po pôrode vymizne. Niektoré však môžu trvať dlhšie alebo môžu byť dokonca trvalé.

Ako nevychovať závislé dieťa 8)
Chytení v sieti závislostí od sociálnych médií

V súčasnosti používa sociálne siete 4,95 miliardy ľudí na celom svete. V roku 2022 bola priemerná dĺžka času, ktorý ľudia strávili na sociálnych sieťach, 151 minút, čo je viac ako dve a pol hodiny denne. V roku 2021 to bolo 147 minút denne. Ľudia v Spojených štátoch venovali sociálnym sieťam v roku 2022 priemerne dve hodiny a tri minúty denne. Ako sa vymaniť zo sociálnych sietí a nestať sa od nich závislými?

Hovorme o vede 83)
COVID-19
Ako zneškodniť hrot 1)

Jedinečným znakom nového koronavírusu SARS-CoV-2 je tzv. hrotový proteín, pravdepodobne zodpovedný za väčšinu komplikácií ochorenia i očkovania.

Môže sa stať, že…
deti si osvoja to správanie, za ktoré ich trestáme

Deti sa správajú presne tak, ako sa cítia. Pokiaľ nás nepočúvajú, znamená to, že sa samy necítia vypočuté. Ak nás nerešpektujú, cítia, že ich nikto nerešpektuje. Ak cítia, že im je ublížené, samy ubližujú. Deti nepotrebujú tresty, potrebujú pochopenie a vedenie.

Logopedické domino – hláska Š

Pre deti sme pripravili sériu logopedických domino hier. Pomôže im naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ a Z. V tomto čísle sme pre vás pripravili logopedické domino na hlásku Š.

Zo sveta homeopatie 28)
Homeopatia v živote detí

Viete, že užívanie homeopatík v detskom veku prináša viacero výhod? Sú bezpečné pre deti od narodenia, nenarúšajú trávenie a ich užívanie je ľahké ako hračka. Homeopatické guľôčky majú príjemnú neutrálnu chuť, preto ich deti prijímajú bez boja a odporu. Navyše jednoduché akútne ťažkosti môžete zvládnuť doma aj sami, a to za pomerne krátky čas. Ak vás zaujíma homeopatia, ale zatiaľ ste ju nemali možnosť vyskúšať, prečítajte si náš článok, pretože je určený práve vám.

Školička ľudských hodnôt
Ako rozvíjať emočnú inteligenciu detí 18)
Starostlivosť

Ak by ste si chceli rýchlo spomenúť na nejakú vlastnosť, ktorou sa prejavuje emočná inteligencia, tak starostlivosť je jedným z jasných príkladov takejto vlastnosti. Starostlivosť je kombináciou mnohých vlastností, napríklad empatie, láskavosti, náklonnosti, pozornosti, nezištnosti, ochoty. Preto nám úvahy o starostlivosti umožnili v tomto článku zmieňovať sa aj o pozitívnych a negatívnych vlastnostiach vo všeobecnosti. 

Matkovanie
Matkomóda

Matku charakterizuje viacero atribútov. Okrem takých základných ako počet detí a množstvo hračiek je to aj špecifický módny štýl, podľa ktorého si okolie hneď povie: Ona je matka. Keďže podľa našich poznatkov ide o zatiaľ pojmovo nevymedzený módny štýl, na základe osobných pozorovaní sme si ho dovolili podrobnejšie analyzovať a nazvať matkomóda a v rámci neho vyčleniť dve podkategórie – seriálový alebo všestranne zanedbaný typ.

Waldorfáčik u nás doma 4)
Lúčime sa so zimou a vítame jar

Zima pomaly odchádza, pretože už vyvrcholila a teraz musí svoje žezlo prenechať nastupujúcej jari. Túto výraznú zmenu, keď sa z tichého a tmavého prebúdza živosť, dynamika a pohyb, treba poriadne osláviť. Zatiaľ čo v období adventu a Troch kráľov sme boli naladení viac nadpozemsky, teraz je čas prebudiť všetko telesné a hmotné. Hodujeme, žijeme hojnosťou a radosťou, veselosťou a živelnosťou. Tancujeme, radujeme sa, spievame a svetlo, ktoré sme si niesli v našom vnútri, posielame von, do sveta, žiarime ním.

Hovorme o výžive 18)
Strukoviny na detskom tanieri

Strukoviny a zelenina patria na zoznam najviac diskutovaných zložiek detského jedálnička, pretože deti ich nemávajú príliš v obľube. Pritom zeleninka by sa mala stať právoplatnou súčasťou taniera najmenších, rovnako ako aj umiernené zaradenie výživných strukovín. Ako deťom strukoviny naservírovať? Ako ich uvariť, aby malých maškrtníkov nenadúvalo? S čím ich skombinovať a ako jedlo ďalej dozdobiť, aby sa naň už pri pohľade zbiehali sliny? Ako strukoviny dochutiť a ako často ich deťom servírovať? O tom všetkom sa dočítate v našom článku.

Ako na ploštice? 2)
Dobývame späť vlastné obydlie

V predošlej časti sme zhrnuli základné taktické informácie o plošticiach, ako aj a o postupoch a nástrojoch na ich ničenie. Treba pritom brať do úvahy, že ploštica nepohrdne nijakým cicavcom, takže ak chováme takéto domáce zviera, potrebujeme ho tiež zabezpečiť pred plošticami, ináč nezabránime ich rozmnožovaniu.

Vyrastajú s klimatickými záhradami

Ako by mala vyzerať školská záhrada, v ktorej chcú deti zostať aj po vyučovaní? Klimatické záhrady majú odpoveď na to, ako zostať vonku aj počas horúcich dní. Deti s rodičmi v nich rady trávia spoločný čas. Kde nájdete takéto záhrady? Možno bližšie, ako si myslíte – priamo u vás doma, na školských pozemkoch.

Dieťa č.  2 – 3/2024  vyšlo 2. februára 2024 a je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. 

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok