O krajine prílivu a odlivu alebo Ako hrádze škodia slzám | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

O krajine prílivu a odlivu alebo Ako hrádze škodia slzám

O krajine prílivu a odlivu alebo Ako hrádze škodia slzám

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 38)

Maminka! Vymyslela som pre teba rozprávku. O mori. Počúvaj: Bola raz jedna Alžbetka. Stála na pláži. Dívala sa na more a more nie je len taká stojatá bačorina, čo sa nehýbe, kým do nej nešťuchnem nohou. More je obrovská bačorina. Raz sú na ňom minivlnky a Alžbetka sa nebojí okúpať sa. Inokedy je rozbúrené. Vtedy mám strach. Vie priniesť veľa vody. Zaplaviť pláž aj Alžbetku. Ponorí sa doňho celá… Vieš, že rovnako ako more fungujú aj slzy?

Bojím sa, maminka, aby sa Alžbetka v takej vode neutopila. Od strachu nereaguje na nič iné ako na to more, vlny a veľa vody. Nevie sa sústrediť na pláž, kamienky, kraba, rybičky, piesok, loptu, domčeky a rastliny. Nevšíma si zaplavené mólo ani ďalekú bóju. Nevidí ani teba, tatinka, babku či ostatných. Hoci práve teba najviac potrebuje. Kričí, volá ťa, plače. Naťahuje ruku, ale nevie ťa dočiahnuť. Cíti najväčší strach.

Keď more celú pláž aj s Alžbetkou zaplaví, chvíľu sa tam prevaľuje a potom zrazu príde odliv. Voda odchádza a berie so sebou všetko. Ale to nevadí, hlavne že tam Alžbetka s maminkou ostáva. Lebo Alžbetku maminka objíma, silno drží, hladká a stále ľúbi. Hoci bol príliv taký ozrutný. Alžbetka sa potom len otrasie a už behá po pláži a zase si všíma piesočné chrobáky, kamienky, ryby a, aha, príliv priniesol so sebou mušle! Tamto medúzu! A odkryl stratené hračky. Alebo zbúral starý pokazený dom, takže tam Alžbetka môže postaviť nový.

Taký je príliv a odliv, maminka. Je to tak správne, dobré a Alžbetka sa cíti v poriadku. More vie, kedy sa má vzbúriť, čo zbúrať, zobrať, očistiť, schovať, ochrániť a kedy odísť. Hoci sa ho Alžbetka bojí, nezastavuje ho. More sa deje. Ale veľa ľudí mu stavia od strachu hrádze. Chcú príliv zastaviť. Zabrzdiť. No more bude vždy silnejšie, takže sa nejaké vlny cez hrádzu prevalia. Zalejú pláž a teraz, pozor! Hrádza bráni vode odísť aj so špinou, odpadkami, troskami a všetkým, od čoho treba pláž očistiť. Čo sa vtedy deje?

No predsa začnú tam hniť. Smrdieť. Škodiť. A roznášať choroby! Alžbetke a maminke trvá dlho, kým pláž vyčistia. Ak náhodou prichádza jeden príliv za druhým, potom nestíhajú. Alžbetka je zmätená, maminka jej nedokáže pomôcť. Čo ak Alžbetka utečie do vnútrozemia a už nebude chcieť na pláž prísť? Čo ak sa schová a čistiace vlny ju už nedočiahnu? Čo ak ju maminka nebude vedieť nájsť? Tak to je. Moja rozprávka o krajine prílivu a odlivu. O pláži, Alžbetke a mori. Mori slanom ako slzy. Naozaj to tak funguje…

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky


Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 36)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok