Vitamíny majú pre deti veľký význam, v strave však môžu chýbať, hovoria odborníci | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Vitamíny majú pre deti veľký význam, v strave však môžu chýbať, hovoria odborníci

Vitamíny majú pre deti veľký význam, v strave však môžu chýbať, hovoria odborníci

Deti sú veľmi vyberavé a niekedy je ťažké do nich niečo dostať. Obzvlášť potraviny bohaté na vitamíny a minerálne látky, ktoré ich organizmus potrebuje na fungovanie a posilnenie obranyschopnosti. Práve imunitný systém je pritom so zmenou počasia a s prichádzajúcou zimou vystavený zvýšenému náporu a dôležité mikroživiny potrebuje. Ktoré a ako ich do detí dostať?

„Možno by ste sa divili, ale nedostatkom vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov často trpia škôlkari aj školáci, ktorí jedia pravidelne, nemajú žiadnu alergiu a neodmietajú žiadnu z ponúkaných potravín. Dôvodom môže byť nedostatočná kvalita alebo skladba ich jedálneho lístka. Preto vznikli akcie ‚ovocie do škôl‘ a ‚mlieko do škôl‘, pretože sa ukázalo, ako je ich jedálny lístok minerálne a vitamínovo nekomplexný, keď v ňom chýba dostatok ovocia, mliečnych výrobkov aj zeleniny,“ hovorí prezident Aliancie výživových poradcov ČR a VITAR ambasádor Ing. Ivan Mach, CSc.

Ďalší problém môže nastať pri intolerancii niektorej z potravín, ale aj v rizikovom období, kedy detský organizmus potrebuje vyšší príjem dôležitých látok. Jeseň so svojimi čľapkanicami a poklesom teplôt je typickým príkladom, ktorý kladie na obranyschopnosť nielen školákov zvýšené nároky. A sú tu i ďalšie faktory. „Prichádzajú krátke dni, keď sú deti väčšinu dňa bez dostatočnej ‚dávky‛ slnečného svetla, čo sa odráža napríklad v znižovaní tvorby vitamínu D, ktorý je vhodné dopĺňať,“ podotýka Mach. Škôlkari a školáci sú navyše vo väčšom kolektíve, kde sa akékoľvek vírusy ľahko šíria. Boj s nimi má na starosti práve imunitný systém.

Naštartujte imunitu vašich detí!

Vitamíny a minerálne látky sú dôležitým prvkom na posilnenie obranyschopnosti, preto by ich deti mali mať dostatok. K správnej funkcii imunitného systému prispievajú vitamíny A, B, C a D alebo zinok. S ich dopĺňaním do jedálnych lístkov môžu pomôcť výživové doplnky, špeciálne zostavené pre potreby detského organizmu, ktoré im chutia.

Napríklad MUDráčik multivitamín s rakytníkom od Vitaru, tradičného českého výrobcu výživových doplnkov, je špeciálne vyvinutý pre deti už od 3 rokov. Vyvážená kombinácia extraktu z hlivy ustricovej s garantovaným obsahom betaglukánov, extraktu z rakytníka řešetliakového a zmesi vitamínov, ktoré sú dôležité nielen pre správnu funkciu imunitného systému, ale aj pre správny rast a vývin kostí u detí. Obsahuje tiež tzv. „slnečný vitamín D3“, ktorého tvorba je v jesennom a zimnom období obmedzená z dôvodu nedostatku slnečného svetla.

Ak bude imunitný systém vašich škôlkarov a školákov správne fungovať, budú si môcť každý deň užiť naplno s kamarátmi a budú plní energie, ktorú pre svoj aktívny život potrebujú. Aj počas náročného obdobia.

Kde kúpite MUDráčika?

Vitar MUDráčik multivitamín s rakytníkom zoženiete v každej dobrej lekárni a na lekárenských e-shopoch. Nákup je možný tiež prostredníctvom e-shopu www.nasevitaminy.sk.

(PR)
Foto 123rf.com

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok