Aké farbičky vybrať pre deti? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aké farbičky vybrať pre deti?

Aké farbičky vybrať pre deti?

Pri výbere venujeme pozornosť tomu, aby pastelky mali mäkkú a kvalitnú tuhu, ktorá zanecháva po sebe sýtu stopu a farbu, a to bez toho, aby dieťa muselo vyvíjať nadmerný tlak. Tvrdé tuhy nie sú vhodné, nútia dieťa na ceruzku tlačiť a nenastáva uvoľnenie zápästia a ruky. Priemer by mal byť 8 až 9 mm. Tuha silnejšej pastelky zodpovedá nie jednej, ale dvom až trom tuhám bežne tenkej pastelky. Obľúbeným variantom sú napríklad hrubé trojhranné pastelky, STABILO Trio hrubé, ktoré ponúkajú 24 farieb. Okrem celého balenia sa dajú prakticky dokupovať aj po kusoch.

 

Odborníci odporúčajú ceruzky a pastelky, ktoré dieťa navyše intuitívne navádzajú na správny úchop – napríklad ergonomicky tvarované pastelky STABILO EASYcolors, ktoré majú trojhranný tvar, kvalitné tuhy, nízku hmotnosť a nekĺzavé priehlbiny, ktoré dieťa intuitívne navedú na správny úchop. Samozrejmosťou je verzia pre pravákov (červený koniec) i ľavákov (žltý koniec) a možnosť dokúpiť si pastelku aj kusovo, nielen ako súpravu.

 

Pastelky a ceruzky by mali vždy ľahko vyčnievať za kmeňom palca, a preto sú ergonomické priehlbiny iba do 5 cm vzdialenosti od konca, aby si dieťa svoj správny úchop nezničilo.

Pri grafitových ceruzkách vyberajte tuhu HB. Ergonomické grafitové ceruzky s priehlbinami pre správny úchop STABILO EASYgraph (verzia pre praváka a ľaváka) sa vyrábajú v Českej republike a vďaka tomu, že sú v 5 atraktívnych farbách, ich môžete prváčikom farebne zladiť s ďalším obsahom peračníka (roller, pero, grafitová ceruzka, strúhadlo) napríklad do modrej, zelenej, ružovej či oranžovej farby. Pre menšie deti je vhodné orezať písacie náčinie menej, nechať tupší hrot (pri najmenšom tlaku sa hrot láme), aby zanechával rovnomernú stopu. Pre skúsenejších školákov je v ponuke STABILO EASYgraph Slim v tenkom vyhotovení, ktorá sa viac hodí na písanie do užších riadkov a na štvorčekový papier. Strúhanie pasteliek či ceruziek dieťaťom je ďalšou činnosťou podporujúcou rozvoj jemnej motoriky, k dispozícii sú ergonomické strúhadlá, napríklad STABILO EASYsharpener.

Plniace pero alebo roller?

Zvlášť u prváčikov môže návyky pri písaní pozitívne ovplyvniť voľba vhodného pera. Pero musí zodpovedať schopnostiam a zručnostiam dieťaťa a má podporovať správny úchop, ideálne by teda opäť malo byť vo variante pre praváka a ľaváka. Hmotnosť, dizajn, dĺžka pera, jeho obvod, úchopová zóna a povrch – ovplyvňujúcich faktorov je veľa a súvisia s vekom dieťaťa. Ak pero hladko a ľahko kĺže po papieri, dieťa si pri písaní ľahšie uvoľní ruku a línia ťahu bude plynulá.

Obľúbeným variantom plniaceho pera je ergonomický atramentový roller STABILO EASYoriginal s novým optimalizovaným úchopom, ktorý je vo variante pre ľaváka či praváka. Ľahko kĺže po papieri, nerobí machule a škrabance, náplne sa ľahko menia a s každou novou náplňou dostáva roller aj nový písací hrot. Modrý atrament v náplni možno zmizíkovať. Praktickou samozrejmosťou je štítok na meno.

STABILO realizovalo na Slovensku nezávislý prieskum medzi učiteľmi na prvom stupni ZŠ, ktorí si najnovší roller mohli so žiakmi vyskúšať a vyplniť elektronický dotazník. Na základe vyskúšania odporúča EASYoriginal Graffiti Edition až 97,17 percenta učiteľov, a to aj vo vlastnej triede. Z výsledkov tiež vyšlo, že deti s nesprávnym úchopom začali s rollerom písať úhľadnejšie a s menším počtom chýb, pretože lepšie videli text.

Ak preferujete plniace pero, môžete vyskúšať STABILO EASYbirdy, ktoré je individuálne nastaviteľné v troch uhloch pre ideálny úchop. Pre pokročilejších pisateľov je v ponuke EASYbuddy. Obe perá majú mäkkú úchopovú zónu pre uvoľnené držanie pri písaní a kvalitný irídiový hrot, ktorý ľahko kĺže po papieri. Možno ich plniť štandardnými bombičkami a dostať ich v rôznych farebných kombináciách.

Zoskenujte QR kód a pozrite si STABILO® letáčik, kde sa dozviete viac o správnom úchope a výbere správnej písacej pomôcky pre vaše dieťa.

(PR)

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok