Ešte pred niekoľkými rokmi takmer v každej záhrade stáli šíky „palíc“ ukončené makovicami. Dnes sa tento významný zdroj vápnika a ďalších dôležitých živín vytráca nielen z našich záhrad, ale aj z kuchýň.
Hoci v niektorých krajinách je pestovanie maku zakázané, u nás si ešte stále môžeme vypestovať množstvo, ktoré pokryje našu vlastnú spotrebu. Pestovanie na väčších plochách reguluje zákon, ktorý zaviedli kvôli tomu, že všetky časti rastliny s výnimkou semien obsahujú morfín a rad ďalších alkaloidov. Makovice, v ktorých dozrievajú semienka, sú tiež zdrojom ópia. Ale žiadny strach, pri jedení makových koláčov alebo rezancov sa ani jednou z týchto omamných látok nepredávkujete.
Silu makových semien poznali už v starom Egypte, Sumerovia ich nazývali rastlinami radosti. Pre antických atlétov bol mak zdrojom energie a vitality. Určite ste už počuli o špeciálnom nápoji, ktorým nielen naše staré mamy riešili nespavosť – z makovíc pripravili odvar a ušlo sa z neho aj uplakaným deťom. Makové zrnká slúžili ako ochranný amulet, ktorý ľudia nosili vo vrecúšku zavesenom na šnúrke okolo krku. Verili tiež, že pôsobia ako afrodiziakum, preto ich sypali vyhliadnutému objektu záujmu do jedla. Kvety maku symbolizovali tajnú lásku, o ktorej sa nesmel nikto dozvedieť. No a keďže zrniek je v makovici veľa, ľudia verili, že im prinesú hojnosť a bohatstvo, preto na konci roka alebo na svadby piekli makové koláče.
Zdroj vápnika
Mak je nedoceneným rastlinným zdrojom vápnika, obsahuje ho viac ako mlieko, preto by ho mali jesť najmä deti, tehotné ženy a ženy po prechode, keď sa zvyšuje riziko osteoporózy. Podporuje stavbu pevných kostí a zubov. Makové zrnká obsahujú tiež dostatok bielkovín, železa, mangánu, horčíka, fosforu, zinku a z vitamínov napríklad vitamíny B1 a E.
Mak posilňuje imunitný systém a v minulosti ho používali pri liečení kašľa. Je bohatý na zdraviu prospešné tuky, ktoré vyrovnávajú hladinu cholesterolu a stabilizujú krvný tlak. Ako vhodný zdroj vlákniny pomáha upravovať stolicu a potláča nadúvanie. Látky, ktoré obsahuje, upokojujú, navodzujú pokojný spánok, zmierňujú príznaky depresie a tlmia bolesti hlavy, aj keď pravdou zároveň je, že u niektorých citlivejších ľudí môžu vyvolať migrénu. Pretože mak obsahuje zinok a selén, slúži ako prevencia viróz a prechladnutí. Je zdrojom železa, takže chráni pred anémiou. Jesť by ho mali športovci, pretože napomáha rastu a regenerácii svalovej hmoty.
Makové semienka sú bohatým zdrojom kyseliny olejovej, ktorá podľa vedcov pozitívne ovplyvňuje mozog a udržiava v kondícii pamäť. Výskumy v oblasti karcinogénnych ochorení zase naznačujú, že pozorovania treba zamerať týmto smerom, a to najmä v rámci prevencie rakoviny prsníka.
Napriek všetkým pozitívam maku mali by sa mu vyhýbať ľudia s citlivým žalúdkom a tí, ktorí majú problémy so žlčníkom.
Makový olej
V obchodoch so zdravou výživou si môžete kúpiť svetložltý až oranžovožltý makový olej. Jeho príjemná a jemná vôňa s orieškovým nádychom dodá výnimočnú chuť zeleninovým aj ovocným šalátom. Môžete ho použiť pri príprave sladkých či slaných jedál, obľúbenou ingredienciou je v orientálnej kuchyni. Obsahuje vzácne esenciálne mastné kyseliny – omega 3 a omega 6 a fytosteroly, čo sú látky chrániace pred aterosklerózou.
Makový olej je vďaka vitamínu E hotovým dobrodením pre vlasy, nechty, pokožku. Pomáha zvonka i zvnútra. Zvláčňuje, regeneruje a hydratuje pleť, zjemňuje vysušenú a popraskanú pokožku, môžete ním natrieť ekzém či zapálenú vyrážku. Zmierňuje prejavy lupienky. Nemá vedľajšie účinky, takže je vhodný aj na jemnú detskú pokožku a pre tehotné či dojčiace ženy.
Vďaka spomínaným účinkom je makový olej súčasťou vlasových šampónov a kondicionérov, pridáva sa do pleťových a liečivých krémov.
Zdravé a chutné maškrty
Makové semienka sú zdrojom kvalitných tukov, ktoré naše telo potrebuje. Keď si mak nadávkujete s mierou, môže byť vhodnou maškrtou aj pre tých, ktorí bojujú s nadbytočnými kilami. Zomletý mak pridávame do plnky či cesta domácich koláčov, môžeme ním posypať cestoviny alebo ho môžeme primiešať do zmesi na domáce müsli tyčinky. Skvelou maškrtou sú makové guľôčky, ktoré pripravíme zmiešaním mletého maku, orechov, medu a hrozienok.
Výborným nápojom, ktorý vás pripraví na náročný deň plný povinností, je makové mlieko. Pripravíte si ho tak, že jeden diel maku zalejete piatimi dielmi vody a necháte počas noci postáť. Ráno zmes vymixujete a precedíte cez sitko. Dochutiť môžete troškou medu, vanilkou, škoricou a podobne. Chutí teplé aj studené.
Mletý mak skladujte v chladničke. Celé zrniečka majú dlhšiu trvanlivosť, voľakedy ich gazdiné skladovali v plátenných vreckách, ktoré zavesili na povale tak, aby sa k nim nedostali myši. Niekto zase mak nasype do mikroténového vrecúška a vloží do mrazničky.
Ešte rýchlejšie podlieha skaze makový olej, preto ho v obchodoch predávajú v menšom balení. Po otvorení ho skladujte v chladničke a obsah spotrebujte do troch týždňov, inak zatuchne.
Prchavá vôňa maku
Aj mak má svoju špecifickú vôňu. Je jemná, musíte sa sústrediť, aby ju váš nos zachytil. Má upokojujúce účinky, potláča následky stresu a nervozitu. Makový výťažok je súčasťou masážnych emulzií, ktoré zbavujú presilené svalstvo únavy a znižujú riziko kŕčov. Pridáva sa tiež do zmesí používaných pri arómoterapii, kde sa využívajú jeho upokojujúce a uvoľňujúce účinky.
Daša Čejková
časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok