Aj zdravý životný štýl môže byť sladký | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aj zdravý životný štýl môže byť sladký

Aj zdravý životný štýl môže byť sladký

Nechcete sa vzdať sladkej chuti? Existujú alternatívy, ktoré nahradia tradičný repný cukor. Jednou z nich je xylitol. Vzhľadovo aj chuťovo je takmer rovnaký ako klasika, je však menej kalorický a nekazí zuby.

Brezový cukor (alebo tiež drevný cukor) je v skutočnosti xylitol, základ slova pochádza z gréčtiny a súvisí s drevom. V potravinárskom priemysle sa etabloval už pred desiatkami rokov, favoritom moderného domáceho pečenia sa však stal až v poslednom čase. Toto sladidlo v prirodzenej forme je súčasťou mnohých druhov ovocia a zeleniny, obsahujú ho napríklad slivky, maliny, jahody. Xylitol sa v malom množstve nachádza aj v našom tele. Ako sladidlo ho ocenia najmä diabetici a tí, ktorí si držia štíhlu líniu či chudnú. Xylitol je tiež v centre pozornosti potravinárskeho priemyslu, pridávajú ho najmä do žuvačiek, cukríkov, nápojov. Stále viac sa spomína v súvislosti s perspektívou jeho využitia v medicíne, takže sa ním zaoberá nejedna vedecká štúdia či výskum.

Pozor! Xylitol je vyslovene škodlivý pre psy, predovšetkým pre malé plemená, takže zodpovední chovatelia dbajú na to, aby sa nenachádzal v krmive ani v rôznych maškrtách a doplnkoch psej stravy.

Brezový cukor pri cukrovke

Brezový cukor je súčasťou potravinárskeho priemyslu už nejaké to desaťročie, viac pozornosti mu však vedci začali venovať v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Je vhodnou alternatívou pre diabetikov, čiže pre ľudí, ktorým cukor a jeho spracovanie v tele spôsobuje zdravotné ťažkosti.

Podľa testov brezový cukor dramaticky nezvyšuje ani neznižuje hladinu krvného cukru, udržiava ju v stabilite. Na spracovanie xylitolu telo nepotrebuje inzulín. Z tohto dôvodu je vhodný aj pre tehotné, ktoré majú nábeh na tehotenský diabetes alebo im ho testy už potvrdili.

Tento zdravotný problém spôsobujú hormonálne zmeny, čím sa dočasne znižuje schopnosť reagovať na inzulín. Väčšine budúcich mamičiek stačí, keď podľa rád lekára upravia svoj jedálny lístok a po pôrode sa ich stav upraví. Tehotenský diabetes sa objavuje pri výskyte cukrovky v rodine, jeho riziko narastá s vekom matky a viac ním trpia fajčiarky.

Zubný kaz

Podľa vedeckých štúdií ovplyvňuje zdravie nenarodeného dieťatka aj to, aký cukor a aké množstvo cukru jedla matka počas tehotenstva a dojčenia. Xylitol obmedzuje výskyt baktérií v ústach, čo má pozitívny vplyv na zubnú sklovinu. Brzdí tvorbu a ukladanie zubného plaku, čím sa výrazne znižuje riziko vzniku a rozšírenia zubného kazu. Podľa zubárov dokonca pomáha sklovine v spätnej remineralizácii a spomaľuje demineralizáciu.

Xylitol má aj iné zdravotné účinky, podporuje prirodzenú činnosť čriev, bráni vzniku zápchy, takže sa stará o pravidelné čistenie tela od toxínov. Má antibakteriálne účinky, čiže je vhodný pre ľudí, ktorých trápia plesne a kvasinky, tento problém sa týka aj diabetikov. Znižuje riziko vzniku zápalu močových ciest a vaginálnej mykózy. Niektoré štúdie potvrdzujú súvislosť xylitolu so znížením zápalových ochorení horných dýchacích ciest, zápalu stredného ucha a astmatických záchvatov.

Kvasinkám nechutí

Zabudnúť by sme nemali ani na účinky xylitolu pri chudnutí. Pretože obsahuje až o 40 percent kalórií menej ako rovnaká dávka cukru, pomáha znižovať denný energetický príjem a chudnúcemu pomáha v ráznejšom úbytku nežiaducich kilogramov.

Podľa kozmetických expertov používanie xylitolu prispieva k obnovovaniu kolagénu. Ten je dôležitý napríklad pre pružnosť pleti a spomalenie viditeľných následkov starnutia. Okrem toho brezový cukor na rozdiel od repného nepodporuje v tele odbúravanie vitamínov skupiny B, čo je ďalšie pozitívne plus pre pokožku, vlasy aj nechty.

Xylitol môžete používať pri príprave zákuskov, dezertov, sladkostí, jednoducho všade tam, kde potrebujete docieliť sladkú chuť. Pretože však nepodporuje množenie kvasiniek, nepodporuje ani kvasné procesy pri zrení kysnutého cesta, takže pri pečení buchiet, koláčov, chleba a pečiva, používajte radšej repný cukor.

Na záver už len jedna rada – aj dobrého veľa škodí. Takže hoci máte radi sladké, nepreháňajte to ani s používaní xylitolu, vysoké dávky môžu u citlivých osôb spôsobiť nepríjemné nadúvanie a hnačky.

Čím nahradiť cukor?

Pri pečení a príprave dezertov môžete sladiť aj ďalšími alternatívami klasického repného cukru. Jednotkou v rebríčku stále zostáva med, samozrejme, pokiaľ nevyvoláva alergické reakcie. Stále obľúbenejším je tiež javorový sirup, melasa a stévia. Vhodný je hnedý cukor, musí ísť však o originál, ktorý je síce drahší, ale aspoň máte istotu, že nejde o napodobeninu, čiže zafarbený biely cukor.

Každé z týchto náhradných sladidiel má svoju špecifickú chuť, rôzne sú aj suroviny, z ktorých pochádzajú, majú však rovnaký základ – glukózu, fruktózu, sacharózu, čiže jednoduché cukry. Tie sú známe ako zdroj rýchlo a ľahko sa vstrebávajúcej a tiež využiteľnej energie, čo oceníte pri fyzickej námahe aj pri športovaní. Opatrní pri výbere sladidiel by mali byť diabetici, niektoré náhrady sladidiel sú pre nich vyslovene nevhodné, a to najmä tie, ktoré obsahujú vysoký podiel fruktózy. Tá je celkovo ošemetná, lebo jej nadbytok sa v tele mení na zásobu tuku, ktorý sa ukladá v oblasti vnútorných orgánov, takže škodí viac ako podkožný tuk. Fruktóza v prirodzenom stave, čiže v ovocí, je bezpečná. Zvážiť treba používanie alternatívnych sladidiel, ako sú hroznový cukor, kukuričný, ryžový, špaldový, jačmenný a agávový sirup.

Už dávnejšie sa hovorí o negatívnych účinkoch aspartamu, ktorý je niekoľkonásobne sladší ako klasický cukor. Nadmerné užívanie môže vyvolávať bolesti hlavy, nespavosť, únavu, závraty, ale aj depresie, záchvaty vlčieho hladu a s tým súvisiaci nárast hmotnosti.

Skutočne skvelou alternatívou je sladký hit – kokosový cukor. Vyrába sa z kvetov kokosových paliem. Nemá až takú výraznú sladkú chuť, je jemnejší s karamelovým nádychom. Obsahuje železo, vápnik, horčík a vitamín C.

Daša Čejková

časopis Dieťa
Foto shutterstock.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok