Máme pre vás niečo špeciálne :-) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Máme pre vás niečo špeciálne :-)

Máme pre vás niečo špeciálne :-)

špeciál Dojčiatko & batoľa

pomocník každej tehuľky a rodičov detí od 0 do 3 rokov

Redakcia časopisu Dieťa vám ponúka 2-krát ročne samostatný špeciál Dojčiatko & batoľa. V špeciáloch zameriavame pozornosť na tehotenstvo, príchod malého človiečika na svet a na jeho prvé tri roky, ktoré sú kľúčové pre celý ďalší život dieťaťa.

Moderné trendy snúbiace sa s tradičným láskavým prístupom v opatere detí, objektívne informácie, odbornosť a pútavé spracovanie – to všetko nájdete v jedinečných a nadčasových špeciáloch Dojčiatko & batoľa.

Dojčiatko & batoľa prináša exkluzívne rozhovory s renomovanými odborníkmi zo Slovenska i zo zahraničia, reportáže aj samostatné odborné články z domova i zo sveta, ktoré majú za cieľ podnietiť čitateľa k zamysleniu, aká má byť tá najlepšia starostlivosť o naše deti a k úsiliu vyvarovať sa chýb z nevedomosti.

Dojčiatko & batoľa 2/2017
Z obsahu vyberáme:

  • Materské mlieko a imunita. Ako vplýva dojčenie na črevnú mikrobiotu  novorodenca a na budovanie tolerancie voči alergénom z potravy a zo životného prostredia?
  • Volajú ma Posledná štácia.“ – bylinkárka Anka Kopáčová pomáha aj neplodným párom. Keď bábätko neprichádza, nejedna žena skúsi všemožné, aby tiež raz mohla v náručí stískať vlastné dieťatko. A tak kroky mnohých žien vedú aj k bylinkárke Anke Kopáčovej z Vrbového. Ženy, ktoré túžia otehotnieť, k nej prichádzajú s rôznymi diagnózami. Jedna má otočenú maternicu, iná cysty na vaječníkoch, ďalšia zasa  hormonálnu poruchu… Podľa toho, o aký zdravotný problém ide, im pani Anka individuálne poradí, ktorú bylinnú kúru treba podstúpiť. A keďže neplodnosť sa netýka len žien, neraz dostane návod na liečbu, či aspoň dobrú radu aj muž. Hoci aj radu, že netreba do noci pozerať do počítača či na telku, lebo, ako vraví pani Anka, keď je unavený muž, sú unavené aj spermie…
  • Bezplienkovanie nie je tvrdá drina. Princípom bezplienkovej komunikačnej metódy je predpoklad spolupráce dieťatka, ktoré cíti potrebu vylučovať, a rodiča alebo blízkej osoby, ktorá na túto potrebu aktívne reaguje. Spolupráca je možná vďaka signálom, ktoré dieťatko komunikuje, preto sa táto metóda nazýva aj „komunikačná“.
  • Umelé náhrady mamy – ako ovplyvňujú dojčenie? Vďaka našim schopnostiam si vieme prírodu podriadiť tak, aby sme si uľahčili našu existenciu. Na našom vzťahu k prírode sme zmenili všeličo, ale napriek tomu, že sa veľmi snažíme, biológiu pri zrode dieťaťa sme ľudskými prostriedkami nijako zmeniť nedokázali. Naprogramované vzorce z prírody stále vychádzajú ako tie najvhodnejšie pre vývin dieťatka. Samička v prírode to má  jednoduché, musí využiť len inštinkt a to, čo jej ponúka prostredie. My však žijeme  vo vyššom civilizačnom stupni a spoločnosť nám často diktuje, čo máme pokladať za normu, a čím sa máme riadiť. Je to však skutočným prínosom pre dvojicu matka – dieťa?
  • Keď sa bruško po pôrode nestratí. Keď aj tri mesiace po pôrode máte ešte stále vypuklé bruško, treba to začať riešiť. Pretože dôvod može byť aj diastáza brušného lisu, čo znamená rozostup v oblasti spoju brušného svalstva. Ponúkame vám krátku zostavu cvičenia proti diastáze.
  • Chodiť, rozprávať, myslieť. Pamätáte sa, ako ste sa učili chodiť? Nie? Ani ja nie. Nepamätám si ani, ako som sa naučila rozprávať. Vzpriamená chôdza, reč a myslenie nie sú vrodené schopnosti. Sám od seba to  nikto nedokáže, potrebujeme byť medzi ľuďmi, vzpriamenými, rozprávajúcimi a mysliacimi.
  • Malý domáci radca pre boľavé bruško. Boľavé brušká a dojčenské koliky sú skutočnou nočnou morou. Viem o čom píšem, zažila som si ich s mladším synom. Pol sveta, ba hádam i celý by som bola vymenila za návod, čo s nimi. No vtedy som nemala všetky tie vedomosti a skúsenosti, ktoré mám dnes. A tak sme ich prekonali metódou pokus – omyl a po treťom mesiaci pomaličky ustávali. Takto to pozná väčšina rodičov. Takto sa to dokonca traduje. Dodnes mi je ľúto, že som to, čo viem dnes, nevedela.  Všeličo mohlo byť v našich životoch inak. Najmä v tom synčekovom živote.
  • Halóóó, počujeme sa? Sluch je vrodený zmysel. Je to schopnosť zachytiť zvuky. Keď sú fyzické štruktúry v poriadku, tak zvuk dorazí do mozgu. Počutie (zachytenie sluchom) je fyziologická záležitosť, ale počúvanie je vec psychológie. Počúvanie, teda schopnosť spracovať zvuky a porozumieť im, je komplexný, zložitý proces a je to vlastne správanie, presnejšie povedané nadobudnutá zručnosť. Počutie  ešte neznamená, že dieťa naozaj počuje.
  • Poďme spolu viazať! Batoh  ̶  základný úväz na chrbát. Aj v tomto vydaní špeciálu Dojčiatko & batoľa sa venujeme noseniu  detí. Minule sme si ukázali, ako sa viaže základný úväz na brucho – Kríž s kapsou vnútri. Tentoraz vám ponúkame fotonávod  základného úväzu na chrbát. Je vhodný pre deti, ktoré si už samy držia hlavičku. Môžete použiť stredne dlhú alebo dlhšiu šatku a úväz ukončiť na prsiach. Batoh je jednovrstvový úväz vhodný pre pokojnejšie deti.
  • O ovečkách a slovách. Skúste si predstaviť, že dieťa má na komunikáciu s vami len pár desiatok slov. Pri hre vonku ho znenazdajky vyruší neznámy zvuk. Otočí sa a bez dychu pozerá. To je zaujímavé nové zvieratko! Prehľadá svoj skromný inventár slov. Havko! Havko! To nie je havko, to je koník. Koník, zapisuje sa do malej hlávky. Koník ešte načas ostane havkom, kým sa pomenovanie preň neustáli v aktívnej slovnej zásobe.
  • Dieťa chce kresbou zanechať stopu. Umožnime mu to! Špeciálna pedagogička z Čiech Mgr. Světlana Drábová, ktorú čitatelia časopisu Dieťa poznajú zo seriálu Cesta k správnemu písaniu,  hovorí, že k prvým písmenkám vedie cesta cez kresbu. Práve na kresbu našich najmenších detí a na to, čo všetko s ňou súvisí, sa zameriame v našom rozhovore.
  • Rodiť opäť v cudzine? Holandsku by som dala prednosť! Ako sa začala moja tehotenská púť mimo Slovenska? Manžel je cudzinec a pracuje pre nadnárodnú ropnú spoločnosť. Sťahujeme sa podľa projektov jeho firmy a tak sme raz zakotvili aj v Holandsku. Otehotnela som, neskôr sme sa vzali a v Holandsku sa nám narodilo aj naše prvé dieťa.
  • Pozor na psychické zmeny po pôrode! Mnoho čerstvých mamičiek zaskočí to, keď po radosti z narodeného dieťatka pocítia po pár dňoch smútok. Veľa z nich o týchto pocitoch nehovorí, sú z nich zmätené, skrývajú ich nielen  pred druhými, ale aj pred sebou. O týchto pocitoch je však dôležité hovoriť, je to najlepší spôsob, ako takýto stav zvládnuť.
  • So sobášnym listom alebo bez? Aké sú z hľadiska práva výhody a nevýhody? V súčasnosti sa mnoho párov rozhodne spolu žiť bez sobášneho listu a nevstúpiť do manželstva. Vedú spoločnú domácnosť, hospodária, majú spoločný majetok, robia spoločné rozhodnutia, majú spolu deti. Iné páry sa zas rozhodnú žiť presne takto, ale s tým rozhodnutím, že sa zosobášia. V dnešnom článku si priblížime rozdiely z pohľadu zákona týkajúce sa majetku, spoločných detí, dedenia, zastupovania a ďalších vecí, ktoré sú odlišné/rovnaké pri živote so sobášnym listom alebo bez neho.
  • Tehotenstvo s diagnózou diabetes mellitus – najkrajšie či najťažšie životné obdobie? Tehotenstvo sa väčšinou spája s pozitívnymi pocitmi a veľa žien ho opisuje ako svoje najkrajšie životné obdobie. Obdobie, keď sa žena stará len o seba, užíva si pozornosť okolia, dopraje si, na čo má chuť a v pokoji sa pripravuje na príchod bábätka. Samozrejme, ani u zdravej matky nemusí byť tehotenstvo bezproblémové. Tehotenstvo s diabetom má určite svoje riziká a veľakrát sa spája aj s pocitmi neistoty, úzkosti či s výčitkami vo svedomí matky voči dieťatku, ktoré nosí, keď všetko nejde tak, ako by malo…

O autorovi

Podobné články

1 komentár

Zanechať komentár

Only registered users can comment.