Nepoškoďte mozog svojho dieťatka pitím alkoholu v tehotenstve | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Nepoškoďte mozog svojho dieťatka pitím alkoholu v tehotenstve

Nepoškoďte mozog svojho dieťatka pitím alkoholu v tehotenstve

V aktuálnom Dieťati č. 2 – 3/2023 píšeme aj o riziku, ktoré prináša pitie alkoholu v tehotenstve.

Ukážka z článku:

Tolerancia alkoholu v našej spoločnosti je, zdá sa, bezhraničná. Alkohol u nás nie je tabu ani v tehotnosti. Nie je ničím ojedinelým, že alkohol ponúkneme aj tehotnej. Však má, chúďatko, nízky tlak a pohárik červeného jej predsa nemôže uškodiť. Alebo sem-tam malé pivko na lepšie trávenie po nedeľnom obede. No nie? Dnes už možno jasne povedať, že týmito „dobre mienenými“ radami sa povzbudzujú matky ku konaniu, ktoré preukázateľne poškodzuje ich nenarodené deti. Nová rádiologická štúdia totiž odhalila, že konzumácia alkoholu aj v malých až stredných množstvách počas tehotenstva je pre plod škodlivá. Zmeny na mozgu sa pozorovali u plodov aj pri nízkej úrovni vystavenia sa pôsobeniu alkoholu. Výsledky štúdie prezentovali koncom minulého roka na výročnom stretnutí Rádiologickej spoločnosti Severnej Ameriky.

V štúdii výskumníci analyzovali MRI vyšetrenia 24 plodov, ktoré sa prenatálne vystavili pôsobeniu alkoholu. V čase MRI vyšetrenia boli bábätká medzi 22. až 36. týždňom vnútromaternicového vývinu. Množstvo skonzumovaného alkoholu sa zisťovalo u matiek prostredníctvom anonymného prieskumu. Dotazníky obsahovali štyri otázky, ktoré identifikovali rizikové pitie alkoholu.

U plodov v maternici, ktoré matky vystavili pôsobeniu alkoholu, bolo celkové skóre dozrievania významne nižšie a ryhy v spánkovom laloku sa im vyvinuli plytšie ako u plodov z kontrolnej skupiny v zodpovedajúcom veku. Práve tieto ryhy v mozgu sa podieľajú na sociálnom poznávaní, audiovizuálnej integrácii a vnímaní jazyka.

Zmeny na mozgu sa pozorovali u plodov aj pri nízkej úrovni vystavenia sa pôsobeniu alkoholu.

Celý článok Ako naučiť drobčeka obliecť sa  nájdete v Dieťati č. 2 – 3/2023.

 

Dieťa č. 2 – 3/2023 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať tu: https://www.dieta.sk/objednavka-casopisu-dieta-tlacenej-verzie-casopisu/ Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok