Keď horúčka stúpa… | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Keď horúčka stúpa…

Keď horúčka stúpa…

… neraz podliehame panike. Najradšej by sme ju ihneď zrazili na normálnu hodnotu a zabúdame si uvedomiť, že horúčka nie je bezúčelná. Je to spôsob, ako detské telíčko (ale i to naše dospelácke) bojuje s infekciou. Moja babička zvykla vravieť, že v ohni horúčky sa spália všetky bacily. A po ruke mala dostatok ľudových prostriedkov, ako uľaviť pri horúčke, keď stúpala privysoko, a pritom nepotlačiť jej úlohu bojovníka s baktériami a vírusmi.

Bazový čaj

Tento čajík znižuje horúčku, podporí potenie, rozpúšťa hlieny a zmierňuje kašeľ. Svojím močopudným účinkom napomáha odvádzať toxíny z organizmu. Stačí, ak 2 čajové lyžičky sušených bazových kvetov zalejeme 1/4 l vriacej vody a necháme ich prikryté vylúhovať asi 15 minút. Potom čaj scedíme a podávame ho pacientovi 3-krát denne. Čaje pri horúčkach nedávame piť horúce, pretože by sme tým len podporili horúčku, ktorú chceme znížiť. Čaj môžeme ochutiť citrónom a mierne prisladiť medom.

Šťava z jabĺčok

Silu čerstvo odšťavených jabĺčok pri zrážaní teploty mám odskúšanú na vlastných deťoch opakovane. Podávala som im ju po dúškoch (menším deťom šťavu môžeme riediť s vodou v pomere 1 : 1) a spoľahlivo dokázala uľaviť pri horúčke, keď ju stiahla aj o 1 °C. Nielen deťom, ale ani dospelým pri horúčke veru nechutí jesť. A nie je ani správne nútiť ich do jedla, keď ich organizmus potrebuje sústrediť svoje sily na obranu proti infekcii. My rodičia máme neraz pocit, že naše dieťa nevyzdravie, ak nebude riadne papať. Nebojte sa, dieťa si aj samo vypýta, len čo sa mu uľaví. Na svojich deťoch som videla, že jabĺčková šťava im pri horúčke poslúžila lepšie ako porcia jedla, ktorá by im v tejto chvíli len nevhodne zaťažila trávenie. Enzýmy obsiahnuté v jablkách podporia látkovú výmenu. Jablková šťava dieťa príjemne zasýti bez pocitu zaťaženia žalúdka. Jablká majú celkovo priaznivý účinok na trávenie a regeneráciu črevnej mikroflóry. Šťava z nich podporí odplavenie toxínov z organizmu. Stratená chuť do jedla sa čoskoro vráti, nikdy však nezabúdajte na dostatočný pitný režim. Pri horúčkach obzvlášť.

Jablčný ocot

Jablčný ocot je ďalší zo starých tradičných liečebných prostriedkov účinne používaných pri horúčkach. Namočte uteráčik do jablčného octu zriedeného s vodou v pomere 1 diel jablčného octu a 2 diely vody. Tento obklad položte na čelo dieťaťa (dobre ho znesie aj počas spánku), ale môžete ho použiť aj na zábal, keď telíčko dieťaťa oviniete osuškou namočenou v tomto roztoku. (Zábal som vždy aplikovala na stred telíčka, bruško, pod oblasť srdiečka.) Zábaly chodidiel a rúk som pri svojich deťoch nezvykla používať. Zdalo sa mi logické vysvetlenie, že pomocou týchto zábalov by som len podporila stiahnutie horúčky do stredu tela.

Ak aj vaše dieťa bude bojovať s horúčkovým ochorením, skúste siahnuť aj po týchto osvedčených receptoch prírodnej medicíny. Pri ochorení dieťaťa však konzultujte jeho stav s pediatrom (obzvlášť ak ide o najmenšie deti). Napokon nejednu z týchto metód vám ako účinnú pri horúčke poradí aj každý dobrý lekár. A keby ste sa aj dostali do situácie, že voláte k dieťaťu, ktorému stúpa horúčka, výjazdovú zdravotnú pomoc z obavy, že to sami nezvládnete, možno by vás prekvapilo, ak sa vás hneď opýtajú, či ste skúsili ako prvú pomoc aj fyziologické spôsoby zníženia horúčky a sami vám hneď odporučia osprchovať dieťa vo vlažnej vode. Nebojte sa teda použiť aj tieto metódy. Iste i vás prekvapia svojím priaznivým účinkom.

Renáta Krausová

Foto Shutterstock.com

Prečítajte si aj článok Ako znížiť horúčku.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok