Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2023 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2023

Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2023

Dieťa č. 2 – 3/2023 prináša aj tieto témy:

Čo ste možno nevedeli o spánku detí

V Spánkovej poradni Spinkaj, bábo si povieme viac o častom večernom plači novorodencov. Odpovieme na otázky, prečo bábätká tak milujú uspávanie hojdaním a či im treba zatemňovať na denný spánok. Vedeli ste, že čas, ktorý dieťa trávi cez deň vonku, ovplyvňuje spánok? Povieme si viac o temperamente a spánku, železe a spánku, ako aj o 4-mesačnej spánkovej regresii.

Očný kontakt s bábätkami
Prečo je taký dôležitý?

Očný kontakt s bábätkami je jedným z prvých úžasných míľnikov v živote dieťatka po jeho narodení. Je to veľmi vzrušujúci míľnik, pretože keď sa oči rodičov a bábätiek stretnú, vytvára sa počiatok vášho puta a vzájomného emocionálneho spojenia.

Nepoškoďte mozog svojho dieťatka pitím alkoholu v tehotenstve

Tolerancia alkoholu v našej spoločnosti je, zdá sa, bezhraničná. Alkohol u nás nie je tabu ani v tehotnosti. Nie je ničím ojedinelým, že alkohol ponúkneme aj tehotnej. Však má, chúďatko, nízky tlak a pohárik červeného jej predsa nemôže uškodiť. Alebo sem-tam malé pivko na lepšie trávenie po nedeľnom obede. No nie? Dnes už možno jasne povedať, že týmito „dobre mienenými“ radami sa povzbudzujú matky ku konaniu, ktoré preukázateľne poškodzuje ich nenarodené deti. Nová rádiologická štúdia totiž odhalila, že konzumácia alkoholu aj v malých až stredných množstvách počas tehotenstva je pre plod škodlivá. Zmeny na mozgu sa pozorovali u plodov aj pri nízkej úrovni vystavenia sa pôsobeniu alkoholu. Výsledky štúdie prezentovali koncom minulého roka na výročnom stretnutí Rádiologickej spoločnosti Severnej Ameriky.

Bylinková lekárnička
Potrebujete sa zotaviť po pôrode a podporiť dojčenie?
Bylinky vám pomôžu

Po pôrode nastáva pre život maminky (či už pre jej telo, ale aj psychické zdravie) veľmi dôležité obdobie. Fyzické telo nastupuje na svoj proces regenerácie, zacelenia sa, nabratia stratených síl a celkového zrevitalizovania sa. Po psychickej stránke čaká mamičku tiež neľahká úloha zvyknúť si na nový štýl fungovania, narušený životný rytmus, prebdené noci, možné chvíľkové stavy nedôvery vo svoje rodičovské schopnosti aj zmeny nálad spôsobené hormonálnymi výkyvmi po pôrode. Navyše pre dojčiacu mamičku môže byť akýkoľvek zdravotný neduh od ľahkej chrípky, cez popôrodnú črevnú zápchu až po zápal prsníkov problémom, a to aj preto, že väčšina farmaceutických liekov na predpis či mimo neho nie je vhodných pre dojčiace mamičky. Našťastie, aj teraz vieme siahnuť na dary našej prírody a čerpať z byliniek v ich storakej podobe.

D(v)ojčenie – slasti a strasti dojčenia dvojčiatok

V tomto článku sa venujeme špecifikám dojčenia dvojičiek. Na čo je dobré sa tešiť a čoho sa, naopak, vyvarovať, prípadne na čo sa pripraviť.

Veľký prehľad peňažných dávok pre rodičov v roku 2023

Pripravili sme pre vás prehľad rôznych nárokov, ktoré majú rodičia najmä malých detí v zamestnaní a od štátu od 1. 1. 2023. Niektoré sumy sa zvyšujú vždy k začiatku kalendárneho roka. Môžete si tak pozrieť, akú sumu čakať na účte v roku 2023. Prehľad je doplnený aj o niektoré časté otázky zo strany rodičov.

Ako naučiť drobčeka obliecť sa

Naučiť sa obliekať rozvíja sebavedomie a nezávislosť vášho dieťaťa a dáva mu pocit úspechu. Ako mu pomôcť dosiahnuť samostatnosť v obliekaní?

Hovorme o vede 78)
Vitamíny (nielen) na zimu 3)
Minerály

Pre správnu činnosť imunitného systému sú okrem vitamínov potrebné niektoré minerály a stopové prvky. Ich nedostatok môže spôsobiť aj nižšiu účinnosť iných opatrení na podporu zdravia.

Ako nevychovať závislé dieťa 2)
Na čo by mali dbať rodičia?

V minulom čísle Dieťaťa sme uverejnili prvý diel seriálu o závislostiach. Pripomeňme si na začiatok zopár informácií. Závislosti môžu byť látkové: substancie, ktoré majú schopnosť ovplyvňovať našu psychiku, napr. alkohol, rôzne drogy či lieky. K nelátkovým závislostiam patria patologické hráčstvo, závislosť od sledovania televízie, hrania počítačových hier, internetu, nakupovania a podobne. Rozmáhajúca sa závislosť mládeže a detí je volaním po napĺňaní citovej nádrže, po uspokojovaní prirodzených potrieb, po empatii, nefalšovanom záujme zo strany rodičov, učiteľov a iných pre deti a mládež významných dospelých. Rodičia by si mali uvedomovať, že v dnešnej dobe ich deťom hrozí riziko, že podľahnú závislosti. Na prvom mieste v prevencii závislostí je kvalitná rodičovská starostlivosť

Hovorme o výžive 12)
Málokrvnosť a deti

S anémiou, alebo málokrvnosťou, sme sa ako rodičia malých detí stretli určite mnohokrát, či už v dlhodobých intervaloch, prípadne tiež krátkych časových úsekoch, napríklad po prekonanej viróze, najmä respiračnom ochorení. Možností, ako navýšiť železo u detí, existuje viacero, my sa dnes však pozrieme na to, ako postrážiť železo u detí predovšetkým stravou. Tak, aby im bolo dobre, mali dostatok energie a sily, uprostred dňa nám nepadali od únavy.

Sila skrytá v jemnosti 1)
Zoznámte sa s kraniosakrálnou terapiou

Reč našich rúk je tým najzákladnejším liečiteľským inštinktom. Ruky sú jediný nástroj kraniosakrálneho terapeuta/terapeutky, ktorý slúži na diagnostiku a zároveň na liečenie. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo vlastne je u nás ešte stále málo známa kraniosakrálna terapia a pri akých ťažkostiach nám môže pomôcť.

Môže sa stať, že…
… návyky rodičov predurčia budúcnosť detí

Návyky formujú našu osobnosť, život a predurčujú budúci úspech a šťastie. Deti ich preberajú od svojich rodičov, napodobňujú ich spôsob života, čo znamená, že rodičia priamo ovplyvňujú ich budúce schopnosti a spokojnosť v živote.

Deti, dážďovky a downíci

Vybrali sme sa na návštevu materského centra Hojdana.  Stretávajú sa tu rodiny nielen z Ružinova, ale i z celej Bratislavy. Postupne, rokmi fungovania Hojdana prerástla štatút „len“ materského centra a stalo sa z nej centrum komunitné, ktoré je otvorené pre kohokoľvek. Schádzajú sa tu zdravé deti s tými, ktoré sú v niečom „iné“, a navzájom sa obohacujú.

Logopedická hra

Pre deti sme pripravili sériu logopedických hier, ktoré ich pomôžu naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ, K, F a R. Tie nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa na deti čakajú logopedické hry, prostredníctvom ktorých si dokážu hravou formou tieto hlásky precvičiť. Logopedickou hrou ich každý mesiac budú sprevádzať naši kamaráti Samo a Hláska.

Zo sveta homeopatie 22)
Minerály a ich zlúčeniny v homeopatii 2)

Homeopatické lieky pripravené z minerálov a ich zlúčenín odrážajú základné témy ľudskej povahy a vývoja človeka. Zrejme preto sa tak často používajú v našej praxi u detí na liečbu chronických, vývinových a vzťahových problémov. Pomáhajú deťom vnútorne sa vyrovnať s problémami v rôznych etapách ich života, ale užitočné sú tiež v liečbe akútnych problémov. V druhej časti tejto mini série sa pozrieme na sodík a jeho najznámejšiu zlúčeninu Natrium muriaticum.

Ako rozvíjať emočnú inteligenciu detí 12)
Tolerancia a jednota

Poďme sa dnes spolu pozrieť na to, ako sa s deťmi rozprávať o tom, čo znamená byť tolerantný k druhým. Toleranciu potrebujeme v našich rodinách, školách, širších spoločenstvách a na celom svete. Pozrieme sa aj na to, prečo je dôležité hovoriť s deťmi o jednote. O tom, že každý človek na tejto zemi je rovnaký ako my, že všetci patríme k jednému ľudskému rodu.

Dieťa č. 2 – 3/2023 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok