Láska je motivácia do života | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Láska je motivácia do života

 

Prechádzky ruka v ruke cez veľkú prestávku, schovávanie v šatni, lístočky s vyznaniami, prehlásenie sa z etiky na náboženstvo kvôli Dušanovi, štuchnutie na facebooku, premyslené stratégie balenia, ochota zobrať triednu knihu do 2. B, srdiečka vyryté do lavice…

To všetko sú krásne a úprimné prejavy študentských lások, teda prvých lások našich tínedžerov.

 

Láska je oddávna hlavnou témou umenia a filozofie. Napísalo a povedalo sa o nej už veľmi veľa, napriek tomu je stále nevyčerpateľnou témou ľudského myslenia a konania.

 

Dá sa láska definovať?

Už filozof Sokrates si všimol, aké ťažké je definovať mnohé bežne používané pojmy. Aj slovo láska poletuje všade vôkol nás, ak by sme ho však mali presne vystihnúť zopár slovami, dostali by sme sa do úzkych. Láska navyše súvisí s emóciami a na tie je naša slovná zásoba neraz krátka. Napriek tomu sme požiadali tínedžerov, aby nám predostreli svoju vlastnú definíciu lásky. Tu sú niektoré z nich: „Láska sa nedá vyjadriť slovami… Každá láska je iná, takže sa nedá definovať… Na láske je najkrajšie to, že ju nikto nedokáže vysvetliť, ale predsa ju každý tak nádherne chápe… Láska je nepochopiteľný cit, ktorý nedokážeme ovládať… Láska sa vymyká logike…“

Niektorí tínedžeri uviedli aj niekoľko pojmov, ktoré sa im s láskou spájajú, napríklad: porozumenie, podpora, eufória, najmocnejší cit, vzájomné prepletenie dvoch duší…

Na otázku, čo je láska, 16-ročný Marek odpovedal jedným slovom: „Chémia.“ Pätnásťročný Filip definoval lásku nevšednou matematickou rovnicou: (závislosť + zvyk + túžba + city)² +(♀+♂ )= ♥

 

Keď nám je všetko ukradnuté…

Keď sa tínedžeri zamilujú, vždy je to až po uši. Na nič iné nemyslia, žijú len svojimi citmi. „Mojej priateľke som oddal celú svoju dušu a je pre mňa celým svetom,“ zdôveril sa 17-ročný Roman. Krásna a výstižná je aj myšlienka 17-ročného Maroša: „Láska je stav mysle, keď nám je všetko ukradnuté okrem osoby, ktorá ju vyvolala.“ A 18-ročný Matúš si myslí, že: „Láska je ako droga, dokáže vás preniesť, kam len chcete. Človek sa nikdy nedokáže vyliečiť zo závislosti od lásky.“

Tínedžeri sa zhodli v tom, že láska je hybná sila života, najdôležitejšia vec na svete a zároveň túžba prítomná v každom z nás. „Vďaka láske sa ľudia usmievajú,“ dodala 14-ročná Veronika. A 16-ročný Andrej verí, že „láska dokáže spojiť akýchkoľvek ľudí“.

Krásny zážitok, priam ako balkónová scéna z  Rómea a Júlie, nám porozprávala 18-ročná Lucka: „V deviatej triede som mala mononukleózu a nikoho ku mne nepúšťali. Mala som vtedy meniny a frajer chodil okolo celej nemocnice a hľadal moje okno. Pako, nie aby sa spýtal :-)… A potom sme sa rozprávali asi hodinu, meniny mám v decembri, dosť husto snežilo a bola som na treťom poschodí, čiže sme museli dosť kričať. Samozrejme, potom bol dva týždne doma s teplotou. Ale bolo zlaté, že došiel aj napriek tomu, hoci  vedel, že sa ku mne nedostane.“

Milým dôkazom lásky môže byť aj obyčajné varenie pudingu: „Môj priateľ raz skúšal robiť puding, ale odvtedy ma vždy radšej pozve na zmrzlinu. Myslím, že to je dosť časté, aj ako počúvam od iných báb, také prvé pokusy s varením. Väčšinou sa však nakoniec objedná pizza, alebo sa ide do mekáča,“ vysvetľuje 18-ročná Lucka.

Keď sme sa s tínedžermi rozprávali o prejavoch zamilovanosti, 16-ročná Katka použila vtipný termín „príznaky“. Ako z lekárskeho prostredia… Väčšina dievčat a chlapcov uviedla pobláznenie, zvýšenú citlivosť, iracionálnosť, náladovosť, zvýšenú kreativitu, ale aj rozpaky a obavy. Šestnásťročná Majka dodala, že „láska je krásny pocit, keď v bruchu lietajú motýle a po chrbte behajú zimomriavky“. Tínedžeri si tieto emócie veľmi pochvaľujú, ale iba ak je zamilovanosť obojstranná. „Je dobré byť zamilovaný do človeka, ktorý to cíti rovnako,“ zdôraznila 15-ročná Miška.

Dôležitú úlohu v prejavovaní lásky zohráva hudba. „Môj frajer hrá na gitare. Mám strašne rada, keď sme sami, on začne hrať a ja mám súkromný koncert,“ povedala nám 18-ročná študentka.

špeciálne miesto v srdci

Tínedžeri túžia byť pre niekoho potrební a dôležití:

„Ten pocit, keď viem, že existuje niekto, v čom srdci mám špeciálne miesto, je úžasný a neopísateľný,“ povedala  nám 15-ročná Monika.

„Niekomu môže dať nový význam do života práve to, že žije pre niekoho iného,“ dodala 16-ročná Miška.

„Láska je, keď človek dokáže pre toho druhého obetovať čokoľvek, a je jedno, či je to láska medzi matkou a dieťaťom, súrodenecká či partnerská. Je to poklad nad všetky peniaze, diamanty a zlato, pretože len ju si môžeme zobrať so sebou, keď umrieme. To materialistické nechávame za sebou. Bohužiaľ, to však veľa ľudí nepochopí nikdy. Láska je výnimočný dar, pretože sa nedá kúpiť za peniaze. Tí, ktorí ju v živote nezažili, sú poznačení pesimizmom a apatiou,“ uzavrela 15-ročná Zuzka.

Pre tínedžerov je láska zároveň akousi podmienku ľudskej existencie. „Bez lásky by sme neexistovali. Keby sa naši rodičia nikdy do seba nezamilovali, tak by sme tu neboli… Bez lásky by nebol život… Lásku potrebuje každý človek…“ myslia si naše, už takmer dospelé deti.

 

prvé sklamanie  

Mnohí mladí ľudia už z vlastnej skúsenosti vedia, že k láske sa často pridružia aj bolesť a trápenie. „Po láske prišlo prvé sklamanie, bolesť, ktorá bolí najdlhšie. Práve v takýchto situáciách nám, ľuďom, láska najviac chýba. Keď je pre nás samozrejmosťou, súčasťou každodenného života, nedokážeme dostatočne oceniť jej neobyčajný prínos do života. Ale keď ju stratíme, náš život sa stane ochudobnený o tú najväčšiu radosť,“ uviedol 18-ročný Michal. Sedemnásťročná Martina poznamenala, že láska môže ľudí aj pripraviť o život.

 

môj strážny anjel na ceste životom

Keď sme sa s tínedžermi bavili o láske, nemysleli len na opačné pohlavie, ale často aj na rodičov a kamarátov. V srdciach tínedžerov má miesto mnoho ľudí.

„Najradšej mám Sandru, s ňou trávim najviac času, poznáme sa, verím jej, máme spoločné vlastnosti aj záujmy, témy, humor. Niekedy sa aj nezhodneme a máme veľa rozdielov, ale tie láske pristanú, i tej kamarátskej,“ povedala 16-ročná Natália.

No a jednoznačne najviac komplimentov zaznelo na adresu mám. Dozvedeli sme sa napríklad aj toto: „Mama je môj strážny anjel na ceste životom… U maminy nájdem lásku, pochopenie, podporu a ochotu vždy pomôcť… Mama chce, aby som sa mala dobre, a preto veľa riskuje…“

Veľmi pekne nám o svojich rodičoch rozprávala 16-ročná Zuzka: „Rodičia ma najlepšie poznajú, sú so mnou od narodenia, vychovávajú ma. Neviem si bez nich predstaviť život. Neprekonala by som smútok, keby sa im niečo stalo. Pomáhajú mi, učia a živia ma. Ľúbim ich najviac na svete.“

 

nemali by sa hneď urážať

Tínedžerov sme sa opýtali aj to, čo oceňujú na opačnom pohlaví. Sedemnásťročný Tomáš nám povedal, že „ženy majú špeciálny zmysel pre cit a nehu“. Pekne sa vyjadril aj jeho spolužiak Peter: „Ženy sú inteligentné a nádherné stvorenia, a hoci je svet ovládaný poväčšine nami mužmi, je to žena, kto je dušou spoločnosti.“ Mnohí chlapci sa zhodli v tom, že majú radi dievčatá, ktoré sú príjemné, komunikatívne, vtipné a inteligentné. Šestnásťročný Filip dodal: „Nemali by sa hneď urážať.“

Negatívne chlapci vnímajú, ak sú ženy namyslené, afektované, naivné, žiarlivé, prelietavé, „pripečené“ či „pribrzdené“. Pätnásťročný Adam medzi negatíva zaradil aj ohováranie a nakupovanie. Sedemnásťročnému Markovi je ľúto, že „veľa z nich nás mužov vníma ako ľudí, ktorí majú záujem o opačné pohlavie iba za účelom fyzického uspokojenia. Myslia si, že nás nezaujíma ich povaha, ale iba fyzické prednosti, ale to je omyl“.

 

aby mi vysvetlil fyziku

Podobnú otázku sme položili aj dievčatám a pýtali sme sa ich, čo majú rady na chlapcoch. V ich odpovediach stálo, že je im sympatické, ak je chlapec úprimný, spoľahlivý, milý, nežný, empatický, romantický, vtipný a usmiaty. „Keď ma miluje tak veľmi, že pre mňa spraví čokoľvek,“ dodala 17-ročná Lucka. Jej kamarátka Zuzka spomenula, že má rada rovesníkov, „ktorí sa neurážajú za hlúposti, sú trochu žiarliví, ale nie priveľa, a keď si vážia, čo majú“. Pätnásťročná Katka s úsmevom skonštatovala, že chlapec má byť „múdry, aby mi vysvetlil fyziku“. Najväčšej priazni sa tešia jednoznačne športovci.

Každé dievča poteší, keď ju chlapec zahŕňa komplimentmi: „Mne sa páči, keď si chalan všimne, že mám na sebe niečo nové, a pochváli mi to, alebo keď mám umyté vlasy a povie, že voniam ako jahoda. Používam totiž detské šampóny,“ rozpráva 18-ročná Lucka.

Dievčatá sa zhodujú, že im prekážajú chlapci, ktorí „sa nevedia správať k ženám… tlačia na pílu… nie je s nimi sranda… sú namyslení, drzí, nepríjemní, otravní, vtieraví, ľahostajní, chamtiví“. Viaceré zdôraznili, že im veľmi prekáža, ak chlapec nedodržiava hygienu.

 

DOSPELÍ TO NEBERÚ VÁŽNE

O radostiach a trápeniach s láskou sa tínedžeri potrebujú zveriť svojim spriazneným dušiam. Sú nimi kamaráti, prípadne súrodenci, väčšinou rovesníci: „S rovesníkmi si lepšie rozumieme, lebo rovnako myslíme.“ vysvetlila 15-ročná Simona. „Kamarátom môžem povedať všetko, oni ma podporia.“ dodala jej spolužiačka Eva. Niektoré dievčatá sa zvyknú zdôveriť mamám. „Mama mi vie poradiť a môžem sa s ňou baviť o čomkoľvek,“ skonštatovala 17-ročná Bianka. Mnohí tínedžeri však srdcové záležitosti s rodičmi neriešia. „Dospelí to neberú vážne, alebo si z toho robia srandu a potom nasleduje klasický hodinový príhovor o sexuálnej stránke,“ prezradil nám dôvod 16-ročný Tomáš.

Mladí ľudia si myslia, že rodičia by mali zastávať len úlohu poradcov a nemali by svoje deti vo výbere partnera ovplyvňovať ani obmedzovať. „Zasahovať by nemali, stačí, keď povedia len svoj názor,“ za všetkých povedal 15-ročný Erik. No 14-ročná Zuzka dodala, že rodičia by určite mali zasiahnuť, ak by partner ich dieťa začal navádzať na niečo nevhodné, napríklad na drogy. Zaujímavé je, že tínedžeri chápu naše obavy, ktoré sa týkajú ich partnerstiev a prvých lások. „Ak sa pýtajú, aby sa dozvedeli čo najviac o mojom chlapcovi, pravdepodobne len chcú vedieť, či je to správny a dobrý chalan. Možno uvidia niečo, čo my cez ružové okuliare nevidíme,“  nahlas vyriekla 16-ročná Dominika.

„Láska je motivácia do života,“ povedal nám 16-ročný Lukáš. Držme našim tínedžerom palce, aby mali tých motivácií čo najviac. Zároveň im buďme vždy nablízku pre prípad, že nejaká tá motivácia zlyhá, alebo sa nebude vyvíjať presne podľa ich predstáv…

Mgr. Katarína Platznerová, PhD.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok