Ako odľahčiť bruško tehuľky | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ako odľahčiť bruško tehuľky

Ako odľahčiť bruško tehuľky

Tehotenstvo je nepochybne krásne obdobie v živote ženy. Skaliť ho však môžu rôzne ťažkosti, napríklad problémy s pohybovým aparátom, ktoré sa spájajú s rastúcim bruškom.

Tvrdnutie bruška, bolesť driekovej chrbtice, bolesť v oblasti slabín, ktorá vystreľuje do dolných končatín, bolesť v oblasti kostrče, blokády v hrudnej chrbtici, to sú najčastejšie problémy tehotných, ktoré súvisia s pohybovým aparátom. Vo svojej fyzioterapeutickej ambulancii sa s nimi stretávam pomerne často. Maminky už s týmito ťažkosťami navštívili svojho lekára či špecialistu ortopéda, no odpoveď zvyčajne býva, že majú vydržať, že to po pôrode prejde. Na pomoc, ktorú vie poskytnúť fyzioterapeut, sa zabúda. Pritom nás fyzioterapeutov, ktorí sa staráme aj o tehotné ženy, už nie je málo. Po cielenej diagnostike vieme nastaviť terapie, ktoré dokážu budúcim maminkám pomôcť zmierniť ich ťažkosti, dokonca problém úplne odstrániť.

Rastúce a každým mesiacom ťažšie bruško mení ťažisko tela, dynamiku chrbtice a aj svalovú aktivitu. Keď maminka pociťuje bolesť, snaží sa jej vyhnúť zmenou polohy, zmenou pohybu, čím vzniká kompenzovaný pohyb, mení sa celý stereotyp pohybu a vznikajú svalové dysbalancie, funkčné poruchy pohybového aparátu.

Čo vieme spraviť proti bolesti chrbtice, panvy, kostrče a proti tvrdnutiu bruška?

Bruško tehotnej ženy vieme podporiť, a to aktívne alebo pasívne.

  • Aktívna podpora – tehotnú naučíme aktívne zapájať brušné svaly, posturálne svaly, vytvoríme jej cvičebnú zostavu na mieru, podporíme svalové napätie dôležitých svalových skupín.
  • Pasívna podpora – bruško podporíme podporným pásom, šatkou – rebozo technikou, tejpovaním, nastavíme správnu polohu počas spánku – podpora ergonomickým tehotenským polohovacím vankúšom.

Vo svojej praxi využívam kombináciu oboch prístupov. Vďaka tomu, že odľahčíme panvu, bedrá, väzivový systém, odľahčíme aj panvové dno, eliminujeme bolesť v danej oblasti, odľahčíme kostrč, znížime tlak na bruško – prevencia diastázy, nastavíme držanie tela. Nezabúdame na dolné končatiny a chodidlá – mali by byť tiež aktívne, ťažisko má byť rozložené na celom chodidle.

Počas spánku by si mal oddýchnuť aj náš pohybový aparát, svaly. V tom maminkám pomáha ergonomický tehotenský vankúš. Pomôže im uvoľniť a relaxovať to, čo je preťažené. Cieľom polohovania s tehotenským vankúšom je správne podložená hlava – krčná chrbtica, bedrové a kolenné kĺby sú v 90-stupňovom uhle, kolená sú podložené, čím sa odľahčí driek.

Vo svojej praxi rada používam tejpovanie, ktoré maminkám vždy poskytuje úľavu. Používam iba kvalitné, antialergické tejpy. Viem nimi ošetriť chrbát, bruško, aktivovať brušné svaly, prekryť a znížiť napätie v oblasti pupka, pri pupočnej hernii. Tejpovanie by mal robiť iba vyškolený terapeut.

Ako si môže maminka pomôcť sama?

Rýchlo a účinne funguje tzv. rebozo – technika šatkovania bruška. Podpora šatkou je pasívna podpora pre brucho, ktoré pomáha šatka niesť. Maminka si viaže šatku vtedy, keď chce a na ako dlho potrebuje. Šatkovanie bruška pomáha znížiť tlak, napätie a celkovo námahu celého trupu. Tým sa zníži, ustúpi bolesť.

Tehotenstvo nemá bolieť. Ak ťa, milá maminka, niečo takéto trápi, neváhaj vyhľadať pomoc fyzioterapeuta, ktorý sa venuje tehotným ženám.

Mgr. Barbora Krchňavá Hanicová

diplomovaná fyzioterapeutka pre ženy

www.studiomiracle.sk

Foto DA autorky

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok