Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2020 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2020

Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2020

Prináša okrem množstva iných aj tieto témy

Ako uľahčiť pôrod – z pohľadu fyzioterapeutky

Túžbou každej ženy je, aby pôrod prebehol bez komplikácií, s minimálnymi bolesťami a čo najrýchlejšie. Preto výrazy ako „urýchlenie pôrodu“ a „uľahčenie pôrodu“ patria medzi často vyhľadávané v posledných týždňoch tehotenstva. Dá sa pôrod vôbec ovplyvniť?

Nedojčím. Som horšia matka?

Klasická obranná reakcia väčšiny našich mamičiek, ktoré nedojčia z rôznych príčin, hoci veľmi chceli. Vnímajú dojčenie ako veľmi prospešné, ale napriek tomu, že vynaložili obvykle veľké úsilie na jeho záchranu, nepodarilo sa im to a nedojčia. Úsilie byť „dokonalou“ mamou nebolo plne úspešné a každú zmienku o výhodách dojčenia vnímajú ako útok na vlastné materské schopnosti, nakoľko sa, samozrejme, cítia byť rovnocenné s dojčiacimi matkami. Majú pravdu, dojčenie nie je to, čo robí matku lepšou alebo horšou. Tento článok by sme chceli venovať práve tým mamičkám, ktoré chcú dať svojim deťom všetko potrebné, i keď nedojčia, ale používajú fľašu.

Vývin dieťaťa 5)
Hrubá motorika v 1. roku života dieťaťa 1)

Najdôležitejšie, čo si musíme uvedomiť v 1. roku života svojho dieťatka je, že ide o obdobie, v ktorom si skutočne buduje základ pre jeho ďalší kvalitný psychomotorický vývoj. Hrubá motorika znamená motorický, čiže pohybový vývoj. Týka sa pohybov hlavy, končatín a trupu, a to v polohe na chrbte, boku a na brušku, orientačných zručností, rovnováhy, koordinácie pohybov a sily oporného svalstva.

Rodina a právo
Príspevok na rekreáciu – nielen na dovolenku, ale aj na detský tábor

Od 1. januára 2019 sa do nášho právneho poriadku zaviedol zaujímavý inštitút, a to príspevok na rekreáciu. Niektorí ho privítali s nadšením, iní ho kritizovali. Potešil zamestnancov. Je otázne, či potešil zamestnávateľov. Vzhľadom na pandémiu, ktorá sa u nás objavila v prvej polovici tohto roka, sa mnohí z nás rozhodli pre dovolenku na Slovensku. A využijú aj príspevok na rekreáciu. Pozor však na jeho podmienky!

Mykóza – nevítaný hosť z kúpalísk

V horúcich letných mesiacoch nás dospelých, ale hlavne naše deti láka pobyt pri vode, kde hľadáme osvieženie a relaxáciu. Avšak hlavne na kúpaliskách, a to najmä okolo bazénov, v sprchách a prezliekarňach treba myslieť na to, aby sme si domov nepriniesli neželaného, nepríjemného a voľným okom neviditeľného hosťa – mykózu. Na tú málokto z nás myslí…

Rodičovská škola
Adaptácia na škôlku
Čo znamená v živote rodiny nástup dieťaťa do škôlky?

Dieťa sa opiera o nás, svojich rodičov. Sme jeho maják: fyzický, emocionálny aj morálny. Maják vie, kde je bezpečie. Svieti do tmy, stojí pevne a my sa môžeme podľa neho orientovať.

Čo prichystať do školy?

Druhá polovica letných prázdnin a začiatok školského roka sa v rodinách so školopovinnými detvákmi nesie už v duchu príprav do školy. Obliehame papiernictvá a s dlhým zoznamom v ruke postupne odškrtávame jednotlivé položky. Uf, konečne máme všetko! Pripomeňme si, čo to je to všetko, čo budú najmä naši prváci potrebovať do školy. Pri starších školákoch už mnoho vecí máme a dokúpi sa už len zvyšok. Pre prváčikov je to všetko nové – pre nich i pre nás rodičov.

Hovorme o vede 63)
Záhada (ne)zomierajúcich detí

Počas karantény kvôli koronavírusu hlásili v USA podstatne menej detských úmrtí. Súvisí to s prerušením očkovania? Článok, ktorý napísali Amy Beckerová a Mark Blaxill pre Health Choice, vychádza z oficiálnych údajov CDC (Centers for Disease Control and Prevention – americká vládna agentúra).

Logopedická abeceda 13)
Hláska R

V predchádzajúcich častiach našej logopedickej abecedy sme sa zaoberali hláskami, ktoré robia deťom v predškolskom veku najčastejšie problémy. V dnešnej časti sa zameriame na hlásku R. Hláska R je jednou z najčastejších nesprávne vyslovovaných hlások u detí v predškolskom veku.

Hovorme o školstve
Vnímanie nie je samozrejmosť

Akosi automaticky predpokladáme, že všetci ľudia vnímajú svet rovnako. Vidíme rovnaké farby, zvuky sú pre nás rovnako hlasné a rôzne pachy rovnako ne/príjemné. Vnímanie rôznych ľudí môže byť však veľmi odlišné.

Kam vedie cesta súťaživosti?

Všimli ste si niekedy, že Nóri, ktorí sú svetovou špičkou v zimných športoch, nevynikajú v krasokorčuľovaní? Príčina je celkom zaujímavá. V Nórsku, kde športuje veľmi veľa detí, sa odporúča, aby sa deti do 10 rokov nevenovali len jednému športu, ale rozvíjali sa v rôznych športoch. Do 13 rokov je špecializovanie sa stále do určitej miery obmedzené a dovtedy majú zakázané súťažiť, rátať si časy a body. Deti v tomto veku majú ešte dosť času nato, aby trénovali vytrvalostné športy a dobehli svojich vrstovníkov z iných krajín. V krasokorčuľovaní sa im to však nepodarí, pretože v tomto športe sa deti začínajú špecializovať od útleho veku. Ako povedal šéf Nórskeho olympijského výboru, pre dieťa je lepšie, aby športovalo preto, lebo ho to baví. „Myslíme si, že najväčšou motiváciou pre naše deti, aby športovali, je, že sú s kamarátmi a bavia sa. Chceme, aby si tento pocit udržali po celú kariéru.“

Slávka Kubíková: „Deti potrebujú príbeh, aby dokázali porozumieť svetu.“

Rodičovstvo ponúka priestor pre rozlet a v mnohom je inšpirujúce. Ak dokážeme v správnom pomere načúvať, delegovať povinnosti (áno! presne na tie úžasné deťuchy, ktoré ešte včera boli bábätkami, a dnes diškurujú o dinosauroch), oprášiť kúštik z pradávnej exotiky, ktorá tkvie v zdravej disciplíne, režime (nielen časovom); a predovšetkým – zosadneme z helikoptéry a skúsime aspoň trošku deťom dôverovať, zistíme, že to utárané stvorenie, ktoré máme doma, fakt zvládne spraviť úlohu z matiky, naučiť sa dejepis či zbaliť si do ruksaku učebnice bez našej asistencie. Všetkým sa nám bude ľahšie žiť a budeme šťastnejší, ak namiesto hory hračiek, nakúpime papier a pastelky, na večeru pripravíme za 15 minút ryžu so zeleninou a deti umyjú riad. Aj o tom nám porozprávala Slávka Kubíková, dvojnásobná mama, autorka dvoch bestsellerov a najnovšie zakladateľka školy, ktorá svoje brány otvára už v septembri.

Zo sveta homeopatie 7)
Život s autizmom

Detí, ktoré nezapadajú do normy alebo sa z nej vymykajú, neustále pribúda. Ich inakosť chtiac-nechtiac priťahuje pozornosť iných, často v negatívnom zmysle. Považujú sa za nevychované, neprispôsobivé. Väčšinou skončia s diagnózou autizmu, hyperaktivity alebo poruchy pozornosti. Uvádzajú sa rôznorodé príčiny týchto stavov a rôzne sú tiež možnosti pomoci týmto deťom. Dnes existuje veľa spôsobov, ako zlepšiť ich mentálny aj fyzický stav. V mnohých prípadoch na nepoznanie. Kombináciou vhodných terapií a úpravou celého radu veľkých a malých vecí v každej sfére ich života, ako sú strava, šport, detoxikácia, liečivá, celostné terapie a vzdelávanie, sa dá aj v prípadoch autizmu dosiahnuť omnoho viac, než predpokladajú lekári, psychológovia či výsledky štúdií.

Zastavenia nad výchovou 29)
Jeden bod vie pohnúť zemeguľou

Nežije sa nám spolu dobre. Prečo? Máme problematické dieťa. Naozaj? Určite je problémom dieťa? Nie je to náhodou tak, že dieťa reaguje na problém, ktorý je niekde úplne inde?

Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 7)
Dieťa a jeho blízki z pohľadu TČM 2)
Ďalšie konštitučné typy detí

V predošlom článku sme sa zamerali na deti konštitučných typov drevo, oheň a zem. Nedá sa povedať, žeby boli ľudia podľa konštitučných typov celoplošne rozdelení do piatich skupín a podľa toho sa správali… No pozrime sa na túto skutočnosť tak, že všetci máme namiešané z týchto piatich elementov v rozličnom percentuálnom zastúpení. Niekto je z 50 percent voda, 5 percent kov, 15 percent drevo, 10 percent oheň a 20 percent zem. Ďalší môže mať až 65 percent vody a iný bude mať zastúpenie elementov v iných pomeroch. Existujú potom aj školy, ktoré tvrdia, že je to inak a človek má dva hlavné elementy. Nech je to ako chce, na deťoch môžeme krásne vidieť to, aká je ich pravá podstata. Osobnosť dieťaťa je súčinnejšia s plánom duše toho-ktorého človiečika, nie je toľko zastretá, je krásne kryštalicky jasná a napomáha. Osobnostné črty umožňujú duši veľmi efektívne zažiť to, čo je pre ňu podstatné prežiť, pochopiť, naplniť.

Školička ľudských hodnôt
Súcit náš každodenný 3)
S rukou na srdci

Vítame vás všetkých, ktorým leží na srdci súcit. Súcit, ktorý potrebuje každá ľudská bytosť, a teda aj my sami. Pretože v našej západnej kultúre je súcit voči sebe ešte stále viac tabu ako prirodzená vec, prinášame vám už tretiu časť seriálu o tejto nesmierne dôležitej ľudskej hodnote. Tento rok sa na stránkach venovaných ľudským hodnotám do hĺbky zaoberáme súcitom, a to hlavne sebasúcitom. Skutočný súcit voči ostatným bytostiam nedosiahneme, ak nedokážeme mať súcit sami so sebou.

Koronakríza – stihli sme si zobrať ponaučenie?

Stále máme v pamäti, ako nás zrazu nečakane zomkla koronakríza. Hoci tie spomienky postupne blednú, nikto by sa k tomu už asi nechcel vrátiť. Nikdy sme nezažili nič také, aby zrazu neplatilo to, čo bolo dovtedy v spoločnosti samozrejmé. Chceli sme sa prebudiť z toho sna, no bola to holá realita. Túžili sme po tom, aby všetko bolo znovu také ako dovtedy. No niektorí vraveli trochu inak: Dúfajme, že to nebude zase rovnaké, ako doteraz, že svet už nikdy nebude taký, ako pred koronakrízou. Dúfajme, že bude lepší. Aj konateľ veľkého obchodného reťazca na Slovensku povedal: „Veľa sa teraz hovorí o návrate k normálu, ale predstavoval v mnohých ohľadoch problém. Teraz máme šancu prehodnotiť naše aktivity a ich dosah na prírodu a životné prostredie.“

10 TIPOV
Ako pripraviť záhradu na klimatickú zmenu

Klimatická kríza na nás už vyskakuje zo všetkých médií a vidieť ju aj na stále teplejšom počasí, či nezvykle silných prívalových dažďoch. Veľký podiel na jej zosilňovaní má priemysel a poľnohospodárstvo. K zmierňovaniu jej dôsledkov však môže prispieť každý z nás. Prezieravé je aj pripraviť sa na výkyvy počasia, aby ich dopady na náš život boli čo najmenšie. Prečítajte si naše tipy, ktoré vám pomôžu adaptovať na túto zmenu vašu záhradu.

Dieťa č. 8 – 9/2020 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na celom Slovensku (distribúcia aktuálneho čísla začala 3. augusta  2020). Môžete si ho však aj predplatiť, a to nielen na Slovensku (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať aj na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.

Foto shutterstock.com

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok