Každý človek dostane tie správne ingrediencie, z ktorých by dokázal navariť to najlepšie jedlo. Ale väčšina z nás chce len výsledný produkt, bez svojho pričinenia a snahy.
Narazila som na krásnu metaforu. Platí pre väčšinu ľudí, bohužiaľ. Niečo, nazvite to podľa svojho uváženia – Boh, karma, vesmírna sila, vás počuje, sleduje a podľa toho, ako konáte, myslíte a cítite, vám prinesie do života veci podobného rázu. Ak ste negatívne naladení, všetko bude vyzerať negatívne a je väčšia šanca, že zabudnete mobil či peňaženku v práci, a zistíte to až pri pokladni, keď idete zaplatiť benzín. Veľa ľudí má tendenciu obviňovať celý svet naokolo, tváriť sa ako obeť okolností bez toho, aby popremýšľali nad svojím pričinením a uverili, že svoj život majú vo svojich rukách a sú jeho pánmi. Čo ma privádza naspäť k spomínaným ingredienciám.
Prajeme si bohatstvo, ale stále zostávame v mizerne platenej práci. Prajeme si zdravie, ale necvičíme, fajčíme, pijeme alkohol a prijímame jedy v podobe nekvalitného jedla a zbytočných liekov. Prajeme si šťastie, no zostávame stále v zaužívaných stereotypoch, ktoré nás udržiavajú v nešťastí. Naše priania sú však vypočuté. Ale namiesto toho, aby sme vyhrali lotériu, ponúkla sa nám sama od seba práca snov, schudli sme cez noc bez snahy alebo nám spadlo do lona zdravie, nám vesmír, Boh či karma dá ingrediencie. Predstavme si to ako koláč: máme chuť na koláč z banánovej či mandľovej múky s ovocím. Dostali sme múku, ovocie, vajíčka, prípadne tmavú čokoládu – ale zmiešať ich a urobiť z nich ten lahodný koláč, to musíme už sami. Väčšina z nás však namiesto toho, aby využila ingrediencie a vynaložila snahu na to, aby niečo vytvorila vlastným pričinením, odíde. Nedostali sme predsa koláč, ktorý sme si priali, ale len návod ako na to, a to sa nám nepozdáva, pretože by sme sa museli snažiť.
A tak len sedíme a fňukáme, aký je ten život nespravodlivý, pričom sme len leniví a pohodlní konať a upiecť si vlastný koláč z ingrediencií, ktoré nám boli dopriate. Túto metaforu spomínam práve preto, aby sme sa zamysleli nad tým, aké posolstvo odovzdávame deťom. Buď obeťou svojho života? Nesnaž sa zmeniť to, v čom nie si spokojný? Trp a znášaj, a obviňuj za to celý svet? Never, že vlastné šťastie máš vo svojich rukách, ale čakaj bez snahy na „koláč“?
Rodičia idú deťom príkladom; dajme im do vienka tie správne ingrediencie a naučme ich, že variť z nich musia samy.
Mgr. Mária Hanúsková
91. časť seriálu Môže sa stať…
Foto 123rf.com
Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok