Prináša okrem množstva iných aj tieto témy
Deti a ochrana pred slnkom
Každý rodič nám dá určite za pravdu, že leto je najobľúbenejším obdobím nielen pre nás dospelých, ale hlavne pre všetky deti. Nielen preto, že sú prázdniny a nemusia sa učiť, ale zároveň aj preto, že svoj voľný čas môžu tráviť v prírode, chodiť na výlety, kúpať sa. Práve pri týchto aktivitách sa deti najčastejšie vystavujú slniečku a na to treba myslieť… Reč je aj o bábätkách – o potničkách, zhoršenej plienkovej dermatitíde, ale aj o zhoršenej atopickej dermatitíde a výskyte fotodermatóz…
Neuroveda narodenia
Prípad nulovej separácie
V súčasnosti najmä pre západnú civilizáciu platí, že materská a novorodenecká starostlivosť sa v značnej miere zakladá na rutinnom oddeľovaní matky a novorodenca. Proti tejto neopodstatnenej a nevedeckej praxi stojí súhrn nových poznatkov, ktoré podporujú tzv. nulovú separáciu matky a dieťaťa.
Nosím, nosíš… bez bolesti
Vraví sa, že každá minca má dve strany. Aj pri nosičoch a šatkách to platí rovnako. Na jednej strane sú potreby a komfort dieťaťa, na druhej strane je žena, matka, ktorá svoje dieťatko nosí. Výrobcovia nosičov si dávajú na svojich výrobkoch záležať, a preto nepochybujeme o ich kvalite a ergonómii pre potreby správneho vývoja dieťaťa. No zostáva nám tu tá druhá strana mince a práve tej sa budeme teraz venovať.
Jemná motorika dojčiat krok za krokom
Dnes v rubrike o vývine detí upriamime pozornosť na rozvoj jemnej motoriky dojčiat. Rodičia často netrpezlivo očakávajú, kedy ich dieťatko už bude sedieť, liezť, kedy sa postaví a začne samo chodiť. Samozrejme, rozvoj hrubej motoriky je dôležitý. Menej často sa však stretávame s tým, žeby sa rodičia zaujímali o to, či sa primerane k veku vyvíja aj jemná motorika dieťatka, čiže či sa rozvíjajú pohyby rúk, prstov a jednotlivých úchopov.
Rodina a právo
Rodič v zamestnaní
Keď skončí obdobie materskej alebo rodičovskej dovolenky, rodičia, predovšetkým mamičky, sa vracajú späť do zamestnania. A fungujú už ako zamestnaný rodič. Ak im predtým nevadilo pracovať dlhšie do večera, teraz sa ponáhľajú z práce, aby svoje dieťa vyzdvihli zo škôlky. Neriešia svoju PN, ale skôr OČR s dieťaťom. Pripravili sme pre vás prehľad niektorých informácií pre zamestnaného rodiča.
Rodičovská škola
Ako hovoriť s deťmi, aby sme sa s láskou a v pokoji porozumeli?
Keď sa narodí nový človiečik, jeho rečou je reč tela a reč lásky. Bábätká sú závislé od našej lásky a opatery. Je na nás, aby sme pochopili, čo dieťatko potrebuje. Je hladné? Je mu zima? Alebo teplo? Bolí ho bruško alebo je unavené? Alebo potrebuje cítiť moju blízkosť? Alebo všetko z toho, prípadne niečo celkom iné? Neverbálna zložka tvorí 70 až 80 percent komunikácie. Mimika, gestika, ale aj vycítenie nálady. Aká je to radosť, keď vám dieťatko (konečne) povie „mama“.
O deťoch, ktoré sa potrebujú učiť vidieť
Predstavte si svet ako obrázok z pokazeného detského kaleidoskopu. Farby a vzory vytvárajú množstvo zvláštnych kombinácií. Čo je dôležité? Na čo sa skôr pozrieť? Čo to znamená a k čomu patria tie zvuky naokolo? Aj takto možno opísať vnemy dieťaťa, ktoré prišlo na svet s diagnózou centrálna porucha zraku.
Hovorme o vede 62)
WHO – dve tváre jednej agendy 2)
Dňa 2. až 3. decembra 2019 sa v sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) uskutočnila svetová konferencia WHO o vakcínach. V predošlej časti seriálu sme odbočili z plánovanej cesty. V prestávke medzi „dejstvami“ koronakrízy sa teraz vrátime naspäť na konferenciu Global Vaccine Safety Summit (GAVC) v Ženeve, kde najvýznamnejší odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) priznali zásadné ťažkosti v skúmaní bezpečnosti vakcín.
Aby zostalo v noci suché 2)
O nočnom pomočovaní u detí
V minulom čísle časopisu sme priniesli prvú časť rozhovoru so psychiatričkou MUDr. Darinou Štúrovou o nočnom pocikávaní. Zdôrazňuje, že odborník, aby pomohol dieťaťu, potrebuje s ním i s jeho rodičmi nadviazať dobrú spoluprácu. Dieťa musí v prvom rade cítiť, že nám všetkým záleží na tom, aby sa zbavilo nočného pomočovania a malo pokoj.
Zo života s dvojičkami
Dve deti, jeden režim
Počas tehotenstva má predstavivosť voľné pole. Mama sa väčšinou prehnane obáva alebo si svoju budúcu rolu idealizuje. Keď sa deti narodia, všetko bude aj tak celkom inak.
Logopedická abeceda 12)
Hláska Ľ
V predchádzajúcich častiach našej logopedickej abecedy sme sa venovali hláskam, ktoré robia deťom v predškolskom veku najčastejšie problémy. V dnešnej časti sa zameriame na ďalšiu hlásku – Ľ.
Hovorme o školstve
Spolupráca dvoch v jednej hlave
Neurológia má veľa čo povedať k téme vzdelávania. Bežný sedliacky rozum nám napovie, že ak zo zdravotnej stránky nie je všetko v poriadku, bude to mať dopad na celkový výkon dieťaťa. Určite aj na jeho výkon v škole.
Zo sveta homeopatie 7)
S homeopatiou na cestách
Teplo letných dní nás láka tráviť voľné chvíle s deťmi a rodinou v prírode, či objavovať čaro nepoznaných miest. Možno sa vydáme aj niekam k moru, ak to epidemiologická situácia umožní. Hoci sa tohtoročné leto a s ním spojené cestovanie bude niesť viac v duchu obmedzenia, zodpovednosti a opatrnosti, neznamená to, že budeme musieť dať výletom a dovolenkám stopku. Naša krajina ponúka dostatok turistických možností a zaujímavé môžu byť tiež menej frekventované destinácie dostupné autom. Či už podnikneme cesty v rámci Slovenska, alebo vycestujeme za jeho hranice, jedno máme spoločné. Príručnú lekárničku. Ak navyše uprednostňujete prírodný spôsob liečby, homeopatická výbava môže byť pre vás tá správna voľba.
Šach má ťah!
Kráľovskú hru si deti užívajú
Efektívna príprava na fungovanie vo svete presýtenom informáciami, kde rozhodnutia treba učiniť pružne a zároveň kriticky? Šach. Kráľovská hra nevychádza z módy a vo svete zažíva nový boom.
Zastavenia nad výchovou 28)
Bežný nárok života, problém a trauma
Žijeme v ideálnych časoch, ktoré prajú prehodnocovaniu, čo to znamená ťažký život a či je naozaj taký ťažký, ako sa nám nedávno zdalo. Od vnútorného nastavenia a nie od skúšok závisí, či z nich vyjdeme zlomení alebo silnejší s novou sebadôverou.
Poznávanie prírody v Montessori vzdelávaní
Montessori pedagogiku viacerí ľudia poznajú ako učenie sa činnostiam praktického života – presýpanie, prestieranie na stôl či umývanie zrkadiel. Mnohí tiež vedia, že Mária Montessori vyvinula a otestovala v tej dobe nadčasové vzdelávacie materiály na rozvíjanie zmyslového vnímania, matematiku i jazyk. Málokto ale vie, že Montessori pedagogika má aj veľa aktivít, ktoré vštepujú deťom lásku k prírode. Prostredníctvom rôznych aktivít deti spoznávajú prírodu a učia sa, ako funguje.
Ako si vyrobiť rastlinné mlieko
Na odľahčenie planéty i vašej peňaženky a zlepšenie svojho zdravia skúste používať namiesto kravského mlieka rastlinné náhrady. Ak uprednostníte nákup v obchode, existuje celkom široká ponuka. Najekologickejšie kúpené mlieko je mlieko ovsené, prípadne sójové. Pestovanie ovsa je oproti pestovaniu ryže menej zaťažujúce pre našu klímu. Na internete nájdete podrobnejšie porovnania ostatných rastlinných mliek. Ak však chceme byť čo najekologickejší, mali by sme vyskúšať výrobu vlastného rastlinného mlieka. Ušetríme tým cestu kamiónom. Treba myslieť aj na výrobu obalov a ich následnú likvidáciu. A doma vyrobené mliečko je nádherne čerstvé. ?
Dieťa č. 6 – 7/2020 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na celom Slovensku (distribúcia aktuálneho čísla začala 2. júna 2020). Môžete si ho však aj predplatiť, a to nielen na Slovensku (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať aj na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.
Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.
Foto 123rf.com
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok