10 dôvodov, prečo prijímať horčík každý deň | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

10 dôvodov, prečo prijímať horčík každý deň

10 dôvodov, prečo prijímať horčík každý deň

Horčík je po vápniku druhým najrozšírenejším prvkom v ľudskom organizme a je súčasťou viac ako 300 enzýmov. Prečo je nevyhnutné ho denne dopĺňať – aj prostredníctvom kvalitného doplnku výživy s výbornou vstrebateľnosťou? Prečo príjem v potrave nestačí?

  1. Potravinová výroba sa zindustrializovala, šľachtia sa nové typy jabĺk, zemiakov. Úpravou múky sa stráca až 80 % horčíka, o ďalší prichádzame nevhodnou prípravou jedál ako vyprážanie či konzervácia.

 

  1. Treba si uvedomiť aj to, že prijatý horčík nerovná sa vstrebaný horčík. Len 30 – 40 % horčíka náš organizmus vstrebá, toto vstrebávanie zhoršuje prítomnosť tukov, cukrov, vlákniny či voľného vápnika.

  1. Ide o známy antistresový minerál. Stres zvyšuje potrebu horčíka až dvadsaťnásobne! Jeho nízka hladina je nebezpečná aj pre zdravých ľudí.

 

  1. K nadmerným stratám horčíka dochádza pri používaní preháňadiel, poruchách činnosti čriev, používaní diuretík (lieky na odvodňovanie), pri užívaní antikoncepcie, pri nadmernej konzumácii alkoholu, pri ochorení obličiek, pri pití destilovanej, resp. filtrovanej vody. Ďalej pri hyperaktivite štítnej žľazy, pri nadmernej konzumácii kávy a počas krátko- i dlhodobého stresu.

  1. Deficit horčíka sa prehlbuje vo všetkých vekových skupinách. Tretina z nás je podľa všetkého ohrozená nedostatkom horčíka. Najväčší deficit horčíka je však po päťdesiatke a u ľudí s vyšším indexom telesnej hmotnosti.

 

  1. Na Slovensku máme 130-tisíc hypertonikov užívajúcich diuretiká, lieky na odvodňovanie. Vďaka nim telo vo zvýšenej miere spoločne s tekutinami vylučuje nielen sodík, ale aj horčík. Každý pacient s diuretikami by mal dostávať draslík, ale aj horčík.

  1. Príjem horčíka má pozitívny vplyv aj na polyneuropatiu u diabetikov, ktorých je 340-tisíc. Aj tí často trpia syndrómom nepokojných nôh, rôznymi nepríjemnými pocitmi na nohách spôsobenými postupným odumieraním nervov. Väčšina dialyzovaných pacientov sú diabetici.

 

  1. Nedostatok magnézia, ktorého máme v tele okolo 25 – 30 gramov, sa spája napríklad so vznikom inzulínovej rezistencie, zvýšeným tonusom hladkého svalstva, poruchami metabolizmu tukov aj celým radom srdcovo-cievnych ochorení. Sledovania veľkých populácií pacientov dokázali, že vyšší príjem magnézia je spojený s nižším rizikom vzniku vysokého krvného tlaku, mozgovej príhody a koronárnej choroby srdca.

  1. Magnézium je prevenciou obličkových kameňov a jeho nedostatok zohráva svoju úlohu aj pri migrénach. Pri ťažkom záchvate migrény je znížená hladina horčíka.

 

  1. Magnézium si organizmus nedokáže sám „vyrobiť“, preto je nevyhnutné prijímať ho zvonka. Vyberte si formu, ktorá vám najviac vyhovuje, či už je to magnézium v podobe sticku, effervescentu alebo v tabletách.

(PR)

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok