Minimalizmus v ženskom šatníku | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Minimalizmus v ženskom šatníku

Minimalizmus v ženskom šatníku

Máte plnú skriňu a nemáte si čo obliecť? Typický problém nejednej ženy sa ešte umocní po príchode dieťatka. Zmení sa nám životný štýl a väčšinu oblečenia z rôznych dôvodov nemáme ako vynosiť. Zmení sa nám postava, potrebujeme oblečenie, ktoré nám svedčí, cítime sa v ňom dobre, je pri malých deťoch praktické a odolné voči zababraným detským ručičkám a fľakom od mlieka. Nepomáha nám ani fakt, že už aj pred odchodom na materskú dovolenku máme v našich skriniach viac, ako potrebujeme a skutočne aj nosíme.

Ženský šatník vie byť bermudským trojuholníkom našich peňazí a času. Je veľmi ľahké priniesť si domov lacnú vec pochybnej kvality, ktorá možno prežije dve či tri prania. V obchodoch čelíme rýchlej móde. Rýchla móda je presne to, čo má v názve. Rýchla móda nás dokáže presvedčiť, že nám bude sedieť to, na čo nemáme vek ani postavu. Prehovorí nás, aby sme boli niekto, kto v skutočnosti nie sme. Liek na ňu je stáť si za tým, v čom sa cítime komfortne, o čom vieme, že to radi nosíme a aký štýl preferujeme.

Väčšina z nás nosí 20 percent z toho, čo nám visí v skrini

Možno to poznáte – ráno stojíte pred zrkadlom a keď máte možnosť, vždy siahnete po tom jednom obľúbenom tričku alebo nohaviciach. Ak je v praní, smola, ide sa hútať ďalej. Nebudem menovať, koľkokrát som si obliekla niečo, čo som o desať minút zvliekla dole, lebo som sa v tom necítila dobre. Alebo som pretrpela deň v príliš tesných nohaviciach, a dúfala som, že raz mi opäť sadnú ako uliate.

Čo so šatníkom, z ktorého kúsky nám kedysi sedeli, no teraz už sú out? Koľko oblečenia som naďalej opatrovala a skúšala si ho obliecť na seba v túžbe, že raz budem opäť žena, akou som bola kedysi, že raz budem taká ako pred tehotenstvom, že raz sa naskytne tá príležitosť, že si odložené veci ešte oblečiem.

Prečo teda v našich skriniach držíme veci, ktoré nemáme rady alebo ich nenosíme? Žeby to bol strach?

Strach z toho, že čo ak raz schudnem, tak mi tie tesné džínsy budú sedieť, čo ak raz ten krásny maxi sveter príde opäť do módy, čo ak tie slávnostné čierne šaty ešte raz budem potrebovať na nejaký bál, čo ak to vyťahané tričko raz budem nosiť na okopávanie záhrady v lete, čo ak k tomu žltému opasku raz objavím niečo, s čím bude ladiť?

Alebo sme na tieto šaty minuli toľko peňazí, že nemáme srdce si to priznať a povedať im zbohom? Budeme ich opatrovať pre pocit, že ich vlastníme, i keď ich vôbec nenosíme? Milé mamičky, je čas čeliť realite. Peniažky minuté za oblečenie, ktoré nám dnes už nesedí, sú nenávratne preč. Vaše nenosené šaty majú už len takú hodnotu, za koľko by sa vám ich podarilo predať v bazári.

Je čas začať odznova a vytvoriť si štýlovú a novú minimalistickú garderóbu. Minimalistický šatník pozostáva z pár kúskov oblečenia, ktoré nám dobre padne, sedí nám práve teraz a dá sa vhodne kombinovať.

AKO NA TO?

DEFINUJTE SI SVOJ OSOBNÝ ŠTÝL

Základná nákupná chyba je, keď si človek kupuje to, čo mu nesedí. Zľavy sú fantázie vysnívaného života a veľa ľudí si kupuje niečo, v čom by sa radi videli, no realita je úplne inde.

Je veľmi jednoduché zamilovať sa do nádhernej hodvábnej blúzky s tyrkysovými pávmi, keď je v 80-percentnej zľave. Ak ale blúzky prakticky nikdy nenosíte, lebo ste doma s dieťaťom a väčšinu času presedíte na ihrisku, je aj táto úžasná zľava pekné vyhodenie peňazí.

Šaty sú stvorené nato, aby sa nosili. Denne. Vy viete, čo rada nosíte denne, a preto si treba vytvoriť šatník, kde kombinujete základné kúsky vo farbách, ktoré spolu ladia.

Predtým, ako vyhodíte polovicu obsahu skrine, napíšte si na papier, v čom ste oblečená, keď sa cítite skvele – doma s deťmi, v práci, v ten výnimočný večer, ktorý strávite raz za sto rokov v reštaurácii s kamarátkou alebo manželom. Spomeňte si na kúsky oblečenia, ktoré ste zbožňovali, až kým sa nerozpadli, kde ste ich kúpili a čo to bolo? Aký typ oblečenia ste využili viacnásobne a inak?

Vy presne viete, ako sa najradšej obliekate a tak zabudnite na to, čo nosia iní. Kúpte si viac kvalitných kusov z toho, čo milujete, také isté alebo veľmi podobné a noste ich dokola.

Minimalistický šatník neznamená, že budete nosiť len čiernu a bielu. Znamená, že si vytvoríte šatník v jednej vašej obľúbenej farbe a k nej ladiacich komponentov. Volá sa to kapsulový šatník.

A ak sa bojíte, že si ľudia nebodaj všimnú, že máte na sebe každý deň skoro to isté, poviem vám tajomstvo. Nevšimnú. Zaujímavá ľudská vlastnosť je, že sa každý deň toľko trápime a rozmýšľame nad svojím vzhľadom, pritom iných ľudí naozaj až tak nepozorujeme, ak nemajú oblečené niečo extrémne výrazné.

Nebudete sa báť vlastniť oveľa, ale oveľa menej oblečenia. Kvalita nech zvíťazí nad kvantitou. Každý deň si oblečiete skoro to isté v rovnakých farbách a zaútočíte na deň ako strela. Mamičky, už žiadne hútanie pred zrkadlom. ?

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

VYPRACTE SI ŠATNÍK

Sú rôzne stratégie, ako na vypratanie šatníka. Nechce sa nám čeliť emóciám, ako smútok nad vyhodenými peniazmi alebo vidieť realitu, že sme ešte stále do niečoho nezhodili potrebné kilá.

Vyhadzovanie vecí zo skrine je úžasná psychoterapia. Predstavte si ten pocit, keď skončíte a v skrini máte krásne upratané. Žiadne frustrácie z prehrabávania sa vo veciach, ktoré vám nesedia.

Ako rýchlo vypratať skriňu?

  1. Vyhoďte zo skrine všetko, čo ste na sebe nemali vyše roka.Zoberte do úvahy aj ročné obdobia a špeciálne príležitosti. Ak ste nemali možnosť obliecť si za posledných 12 mesiacov plesové šaty, je čas povedať im zbohom. (V mojej skrini viseli 8 rokov dlhé čierne večerné šaty. Stále som v ne dúfala, lebo všade písali, že mať čierne klasické šaty je dôležité, a nikdy som si ich pri malom bábätku nemala šancu nikam obliecť. Až tento rok som ich konečne darovala. ?)
  2. Otočte vešiaky s oblečením jedným smerom a vždy, keď si niečo oblečiete, vráťte to späť do skrine na vešiaku otočenom opačným smerom. Takto budete hneď vidieť, čo pravidelne nosíte a čo v skrini len tak visí.
  3. Vyhoďte všetko, čo je vynosené, deravé, roztrhané, zožmolkované. Aj to, čo má vyblednutú farbu, chýbajú tomu gombíky a nemáte náhradné, pričom zháňať ich by nestálo za ten čas, v čom sa necítite dobre, čo je vám malé či veľké.
  4. VYPRACTE SI ŠATNÍK KATEGORICKY.

Ako to funguje?

  1. Vyprázdnite úplne všetky skrine, zásuvky, vstavané skrine, skrinky na topánky a miesta, kde máte odložené svoje veci na oblečenie vrátane topánok a doplnkov, kabeliek atď. Nájdite každý skrývajúci sa alebo zabudnutý kus oblečenia. Pozrite sa do manželovej skrine, psej búdy aj na povalu. ? Chceme všetko!
  2. Naznášajte vaše oblečenie na jednu kopu– do stredu postele alebo na koberec v izbe. Teraz pred sebou vidíte realitu – toto je kompletné množstvo oblečenia, ktoré vlastníte. Musím povedať, že táto hora pred vami vie byť šokujúca a funguje ako zaujímavé zrkadlo peňazí premenených na textil. Sama som nechcela ani len veriť, že je reálne možné mať toľko oblečenia a zároveň nemať čo na seba. Zo srandy si spravte fotografiu na pamiatku, lebo ku koncu dňa bude tento kopec minulosťou.
  3. Roztrieďte celú kopu na nasledujúce podkategórie:
  • vrchné oblečenie (tričká, svetre, blúzky…),

– spodné oblečenie (nohavice, sukne, šortky…),

– oblečenie, ktoré by malo visieť na vešiaku (saká, kabáty, obleky, kostýmy…),

– ponožky,

– spodná bielizeň,

– kabelky,

– extra doplnky (opasky, šatky, klobúky…),

– šatstvo na špeciálne príležitosti (plávanie, plesy, uniformy, šport…),

– topánky.

  1. Vezmite si každú vec jednu po druhej do ruky a spýtajte sa:

Potrebujem to? Obliekam si to skoro denne? Sedí mi to?

A nezabudnite na rozhodujúcu otázku: Dáva mi tento kus oblečenia radosť do života? Ak si odpoviete áno – zostáva. Ak je odpoveď nie – nie je o čom rozmýšľať – preč s ním!

Pozor: Možno odpoviete na 95 percent vecí nie. To je v poriadku. Nebojte sa a choďte do toho.

Situácia sa môže zdať vážna. Možno si naozaj nebudete mať čo obliecť, lebo máte zrazu prázdnu skriňu. Ale to ste nemali, ani keď bola napchatá vecami. Niekedy treba začať úplne odznova a to je vzrušujúce!

Mne sa stalo to isté. Presťahovali sme sa z horúcej saharskej krajiny, kde bolo 45 ˚C do oblasti s 15 ˚C. Veci do jesene a zimy spred deviatich rokov mi už dávno po dvoch deťoch nesedeli a vyhodila som ich počas našich presunov. Do Nemecka som prišla v septembri s úplne prázdnym kufrom. Vlastnila som jedny nohavice a tenisky. Pred odchodom som si v obľúbenom obchode kúpila 3 nohavice, 4 svetre, pohodlné poltopánky, kožený opasok, modrý vlnený kabát a príjemný šál – všetko v podobnej farebnej škále. Moja minimalistická jesenná garderóba pozostávala z 20 kusov vecí, ktoré sa dali dobre kombinovať a prinútil ma k nej život.

Takže – naše kopce sa práve zmenšili a ideme na ďalšie kolo. Ideme redukovať množstvo.

AKO ZREDUKOVAŤ MNOŽSTVO ŠIAT A PREČO

Minimalistický šatník je skvelý, pretože si máme každý deň čo obliecť a pritom vlastníme menej. Máme prehľad, čo je v skrini. Na začiatku nášho experimentu, keď sme všetko šatstvo nahádzali na jednu kopu, prichádza často šok, koľko kusov z každej kategórie sme si nahromadili. Topíte sa v tričkách?

Ako zredukovať oblečenie?

Z každej kategórie si ponechajte len pár kusov tých najmilovanejších vecí. Ak máte 20 mikín, ktorým ste povedali áno, je realistické, že ich budete dokola všetky nosiť? Naozaj potrebujete sto párov ponožiek, aj keď sú perfektne použiteľné? Viete si vybrať z doplnkov také, čo idú skoro ku všetkému?

Aká farba je vaša obľúbená a čo prevláda?

Ponechajte si také kúsky, ktoré sú v podobnej škále a farebne spolu ladia. Ak máte fialovú blúzku, ktorá je síce krásna a sedí vám, ale máte k nej len jedny nohavice v sivej farbe, ktoré k ničomu inému nenosíte, možno je lepšie poďakovať im za komplikovanú službu. Alebo ten bordový sveter, ktorý treba ručne prať a kým ho dáte opäť na seba, uplynie mesiac, nakoľko sa vám do jeho prania nechce. Stojí to za váš investovaný čas?

Prečo zredukovať oblečenie?

Práve preto, že mať menej oblečenia v skrini znamená menej sa rozhodovať, mať viac priestoru v skrini, menej prania, žehlenia a menej časovej investície do jeho opatrovania. Týka sa to aj kabeliek a topánok, keď máte zjednodušenú garderóbu, jeden či dva páry topánok a neutrálna kabelka zrazu stačí.

Pohodlná úroveň minimalizmu je u každého iná. Niekto začína s piatimi plnými skriňami a stačia mu dve, iný chce aj z tej jednej skrine len polovicu. Záleží len a len na vás. Rozhodujúce je, či tie veci reálne využívate alebo ich len zbierate, lebo raz bude život iný a oblečiete si ich.

S minimalistickým prístupom si viem dovoliť kúpiť oveľa drahšie veci než zvyčajne, vyzerajú dobre aj po niekoľkých praniach a mám stále pocit novoty. Finančne to vyjde rovnako, ako keď som mala skriňu plnú lacných handier, ktoré ma až tak netešili.

Sezónne veci

Štyri sezóny sú ale aj tak skvelé a niet nad farebnú jeseň a zasneženú zimu. Po presťahovaní do Európy som musela riešiť opäť počasie. Zmierila som sa s myšlienkou, že moje krásne šaty, ktoré som nosievala do drahých reštaurácií a dovolenkových komplexov mi budú v chladnom severnom kúte Nemecka nanič. Stále mi ešte trčia v skrini a neviem sa rozhodnúť, čo s nimi.

Problém sezónnych vecí je, že tým, že ich nenosíme stále, sa nevieme rýchlo a objektívne rozhodnúť o ich osude. Tak ako moje letné šaty stále čakajú odložené, kedy pôjdem opäť do Dubaja a oblečiem si ich. No, veru neoblečiem. To už viem teraz, len je tam stále to ale a zaberajú mi miesto.

Možno si otázku zameranú na naše teplé kabáty, topánky, čapice, plavky, saká, svetre, plážové šaty, šortky treba položiť inak. Chcem sa v tejto veci najbližšiu sezónu vidieť? Ak ma pozvú na svadbu, oblečiem si reálne opäť tieto isté šaty a budem sa v nich cítiť super? Obujem si na ďalšiu jeseň tieto napoly vyšmatlané topánky? A čo tá čapica, ktorú už mám šiesty rok? Možno si odpoviete: „Hmmm… ani nie…“ Načo ich teda skladujeme do ďalšej zimy či leta? A pri tej čiapke iná z predminulej zimy a vedľa nich ďalšia ešte spred niekoľkých rokov… A zasa sme doma, veľká kopa vecí naskladaná v skrini!

Ako som už spomínala, ak si oblečenie na seba zarobí nosením každý deň počas 4 až 5 mesiacov, nemám pocity viny ho darovať alebo predať, lebo mi fakt nič nedlží. Zároveň nič neskladujem zbytočne.

Veci „na doma“

Keď sa vám zdá škoda niečo vyhodiť, ak sa to ešte dá použiť na nosenie doma, nie ste sami. To sú presné tie vyťahané tričká, zožmolkované svetre, pozošívané ponožky a vyblednutá bielizeň. Veď doma nás nikto nevidí a čo, ešte sa to zíde.

Degradácia vecí, ktoré boli kedysi fajn, na veci „na doma” spôsobí však to, že budeme mať plnú skriňu a zásuvky oblečenia, ktoré v podstate vôbec nenosíme. A prečo? Lebo sa v nich necítime dobre.

Ak máte v skrini oblečenie, ktoré by ste si neobliekli ani vtedy (alebo len vtedy), keď idete vyniesť smeti, prosím vás, vyhoďte ho. Myslím si, že každá žena si zaslúži mať pekné a kvalitné kúsky na relaxáciu. V obchodoch nájdeme komfortné tepláky, legíny a tričká, v ktorých vieme doma relaxovať a cítiť sa fajn. Domov je priestor na regeneráciu a čo si doma oblečieme, má vplyv na naše sebavedomie a životný štýl.

Keď hovoríme o oblečení na doma, musím spomenúť aj pyžamá a spodnú bielizeň. Nie je nič neatraktívnejšie, ako vliezť do postele vo vyťahanom tričku a spoďároch s prasknutou gumičkou, prípadne takto behať po dome celý víkend.

Každá žena by mala mať oku lahodiacu, príťažlivú nočnú košeľu alebo pyžamové tielko so šortkami z komfortného materiálu. A to platí aj pre mužov. Výber v obchodoch je nekonečný. Pekná slušivá spodná bielizeň by nemala byť rezervovaná len na špeciálne príležitosti či rande.

Noste krásne veci každý deň a cíťte sa najlepšie, ako viete. ?

Andrea Richardson

www.minimalistka.sk
www.facebook.com/minimalistkask/

Foto Shutterstock.com

Časopis Dieťa

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok