Aktuálne Dieťa č. 4 – 5/2023 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 4 – 5/2023

Aktuálne Dieťa č. 4 – 5/2023

Dieťa č. 4 – 5/2023 prináša aj tieto témy:

Čo mi to prišlo na účet?

Rodičov, ktorí dostávajú od štátu rôzne dávky – peniaze, mnohokrát mýli, čo im vlastne na účet prišlo. A od ktorej inštitúcie. Veľakrát si chcú aj overiť, či im prišla správna suma a neboli o niečo ukrátení. Alebo či na niečo nezabudli a tým pádom do budúcna náhodou nebudú štátne inštitúcie od nich žiadať peniaze späť. V rubrike Rodina a právo vám ponúkame postup, ako si overiť, či vám prichádzajú peniaze, na ktoré máte nárok, a sumy, ktoré by vám mali prichádzať.

Spánková poradňa SPINKAJ BÁBO
Bezpečné spánkové prostredie
Postieľka a podlahová posteľ

Pre kvalitný spánok je veľmi dôležité prostredie, v ktorom bábätká spia. Ak im niečo prekáža, môžu sa budiť oveľa častejšie. Spánkové prostredie okolo bábätka by malo byť čo najviac „nudné“ – najmä z hľadiska bezpečnosti. Postupne si prejdeme každú súčasť spánkového prostredia.

Dojčenie a obmedzenia pri zdravotnej starostlivosti o mamičku

Dojčenie obvykle netrvá deň, sú to skôr roky, počas ktorých mamička dojčí najprv jedno dieťatko, potom ďalšie. Počas tohto obdobia musí často zvládnuť svoj zhoršený zdravotný stav vyžadujúci si rôzne fyzické obmedzenia či lekársky zásah s kratším alebo dlhším odlúčením od dojčiatka.

Cumlík: je pre vaše dieťatko dobrý?

Rozhodnutie používať či nepoužívať cumlík je na vás. Zvážte plusy a mínusy používania cumlíka a tiež to, ako môžete svojmu bábätku pomôcť zbaviť sa tohto zlozvyku.

Bylinková lekárnička
Bylinky a naši najmenší 1)
Bylinky na vonkajšie použitie u detí

Posledné roky pribúda mamičiek, ktoré sa snažia svoje deti liečiť čo najprírodnejšie a bez zásahu chemických liekov. Spolu s nimi pribúdajú aj otázky typu: Ktorú bylinku môžem podať dieťaťu ako prvú? V akom množstve podávať dieťaťu bylinky? Od akého veku môžem začať používať bylinky pri liečbe?

Čistenie zubov nemusí byť najstrašnejšie mučenie

Prečo si deti tak veľmi neznášajú umývať zuby? Niektoré pri tom robia taký cirkus, že by ste si mysleli, že sa im niekto pokúša zuby vytrhnúť a nie vyčistiť. Niektorí rodičia s nimi musia každý večer zvádzať ťažký zápas. Ak možnosť vzdať sa neprichádza do úvahy (a ak ste to urobili, nie ste sami), čo majú rodičia robiť?

Hovorme o vede 79)
Ovčie kiahne

Jar je typickým obdobím epidémií ovčích kiahní v detských kolektívoch. Pozrieme sa na ochorenie, očkovanie a liečbu.

Ako nevychovať závislé dieťa 3)
Nebezpečný svet nadbytku

V pokračovaní seriálu o závislostiach budeme čerpať z knihy Dr. Anny Lembkeovej, profesorky psychiatrie a medicíny závislostí na Stanford University of Medicine, ktorá nesie názov Dopamine Nation (Dopamínový národ). Profesorka v nej vysvetľuje, čo sa deje v našom mozgu v tomto svete nadbytku, ako sa môžeme veľmi rýchlo stať závislými od najrôznejších látok, vecí a činností aj to, ako sa zo závislosti vyliečiť.

Trápia vás ťažkosti s panvovým dnom?

Panvové dno nie je len centrom, kde sú prepojené všetky svaly držiace našu kostru, ale je aj emočným centrom pre psychickú, emočnú i fyzickú rovnováhu ženy. Svaly panvového dna patria medzi svaly hlbokého stabilizačného systému, a tým hrajú významnú úlohu pri statike panvy a celej chrbtice. Sú umiestnené zospodu panvy, obopínajú panvové kosti a kostrč. Tieto svaly ovládajú oblasť konečníka a močovej rúry. Keď svaly v oblasti konečníka aktivujeme, aktivujú sa aj tie v oblasti močovej rúry a pošvy. Povieme si, ako sa starať o svaly panvového dna.

Vypadávanie vlasov po pôrode

Vypadávanie vlasov po pôrode je normálna súčasť popôrodného obdobia a je len dočasné. Spôsobujú ho hormonálne zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva a po ňom. Väčšine žien vlasy dorastú do svojho pôvodného objemu.

Môže sa stať, že…
… konformita bude väzniteľom slobody a nepriateľom rastu

Kanadský psychológ Jordan Peterson povedal, že väčšinu toho, čo hovoríme a myslíme si, sú len názory druhých ľudí. A ak sa zamyslíme nad tým, koľko postojov a názorov sme prebrali od rodičov bez premýšľania, zistíme, že mal pravdu.

Logopedická hra

Pre deti sme pripravili sériu logopedických hier, ktoré ich pomôžu naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ, K, F a L. Tie nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa na deti čakajú logopedické hry, prostredníctvom ktorých si dokážu hravou formou tieto hlásky precvičiť. Logopedickou hrou ich každý mesiac budú sprevádzať naši kamaráti Samo a Hláska.

Zo sveta homeopatie 23)
Minerály a ich zlúčeniny v homeopatii 3)

Minerálne zlúčeniny majú v homeopatickej knihe Materia medica bohaté zastúpenie. Používajú sa na liečbu širokej škály zdravotných ťažkostí. Pomáhajú prekonávať psychické problémy v rôznych obdobiach života človeka. Každý z týchto prvkov nesie v sebe špecifický obraz a charakteristické symptómy. V prvých dvoch článkoch mini série o mineráloch v homeopatii sme sa zoznámili so zlúčeninami vápnika a sodíka. V tejto tretej časti vám predstavíme draslík.

Rodičovská škola
Režim dňa – prežitok alebo potreba?

Spoliehame sa na to, že ráno vyjde slnko. Že na jar rozkvitnú snežienky, že ovocné stromy budú rodiť plody, ktoré na jeseň dozrejú. Rytmickosť všetkého živého berieme ako samozrejmosť. Ako to potrebujeme my ľudia?

Kraniosakrálna terapia 2)
Múdrosť skrytá v tele

V minulom čísle Dieťaťa sme si opísali históriu kraniosakrálnej terapie, ako funguje, z akej praxe a teórie vychádza, s čím všetkým dokáže pomôcť a pre koho je vhodná. Dozvedeli sme sa, že kraniosakrálna terapia je pre svoju jemnosť a naladenie sa na telesný stav klientov a klientok jedna z mála terapií, ktorá je vhodná pre každého vrátane tehotných žien a detí. Teraz si povieme viac o tejto neinvazívnej metóde, ktorá slúži na odhaľovanie a korekciu nerovnováhy v kraniosakrálnom systéme.

Vysoký krvný tlak v tehotenstve

Vysoký krvný tlak počas tehotenstva prináša potenciálne riziká. Čo treba o nich vedieť?

Školička ľudských hodnôt 13)
Hodnota detstva

V našich úvahách o cnostiach sa teraz budeme zaoberať hodnotou pre našu Školičku trošku netradičnou. Netradičnou preto, lebo nejde o vlastnosť, nejde o ľudskú hodnotu, ktorá sa prejavuje v správaní človeka. Stále je to však hodnota nemateriálna, abstraktná či duchovná. Budeme rozmýšľať nad hodnotou, ktorú pre nás predstavuje detstvo.

Zavádzame prvé príkrmy 1)

Blíži sa pomaly čas, keď by ste svojmu drobčekovi mali začať zavádzať tuhú stravu? Čaká vás krásne obdobie objavovania, ochutnávania a vytvárania správnych stravovacích návykov. Budovanie základov na celý život štartuje práve teraz.

Hovorme o výžive 13)
Obilniny v jedálnom lístku detí

Obilniny sú hlavnou potravinou takmer všetkých národov. Ako potravina kryjú 35 % energetickej hodnoty celkového jedálnička, teda v poskytovaní energie patria na prvé miesto. Ako a ktoré z nich ponúknuť deťom?

Voda pre našu budúcnosť

Dlhé týždne bez dažďa, suché záhrady, prehriate mestá, horúčavy v školských triedach, v kanceláriách aj úradoch. Rok čo rok extrémnejšie. Dôsledky klimatickej zmeny pociťujeme na vlastnej koži. Už deti v materských školách sa učia o tom, aká je voda vzácna. Problém jej nedostatku budú musieť ako dospelí riešiť. Dnešných školákov a školáčky potrebujeme naučiť rozumieť príčinám a dôsledkom klimatickej zmeny. Vyskúšali sme si to v projekte Voda pre našu budúcnosť.

Dieťa č. 4 – 5/2023 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

O autorovi

Podobné články

3 komentáre

Zanechať komentár

Only registered users can comment.