Nechtík lekársky – liečivé slniečko | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Nechtík lekársky – liečivé slniečko

Nechtík lekársky – liečivé slniečko

Niektoré rastlinky majú názov, ktorý k nim na prvý pohľad patrí. Napríklad taká slnečnica, snežienka či fialka. Ale prečo sa nechtík lekársky volá práve nechtík, to veru nie je hneď zrejmé. Vie to však každý, kto túto rastlinku niekedy vysieval na záhony v záhradke. Moje deti sa vždy na jar smiali, že mama sadí nechty. Práve na ne sa totiž podobajú semená nechtíka lekárskeho – jednej z našich najúčinnejších liečivých rastlín, ktorá si rozhodne zaslúži našu pozornosť.

Po prvý raz som sa s nechtíkom stretla v detstve, v záhrade mojich starých rodičov. Kvitol celé leto až do októbra a vykúkal z rôznych kútov záhrady ako veselé, usmiate slniečko. Ak nechtík necháte vysemeniť, na ďalší rok vyrastá aj sám od seba. Túto rastlinku používali na omladenie a na liečebné účely už starí Egypťania, u nás sa začala objavovať údajne v 12. storočí. Naši predkovia využívali nechtík však aj na predpoveď počasia. Všímali si, že ak sa ráno zatvárajú kvetné úbory nechtíka, bude pršať. Kvety nechtíka sa dopoludnia otvárajú, no po štvrtej hodine popoludní sa zatvárajú, aby ochránili peľ od účinkov nočnej rosy.

Nechtík lekársky (lat. calendula officinalis) je jedno- až dvojročná bylina, ktorú možno poznáte aj pod názvom mesiačik či nahátka liečivá. Dorastá do výšky 30 až 60 cm. Má kvetné úbory žiarivej žltej alebo pomarančovej farby, zelenú dužinatú stonku s bočnými výhonkami porastenými drobnými chĺpkami. Stonka a listy sú lepkavé a šťavnaté. Na sušenie sa zberajú čerstvo rozkvitnuté úbory aj so zelenými kalichmi. Ak sú kvety už viac vykvitnuté, môžeme zberať aj len okvetné lístky, ktoré obsahujú najviac aktívnych látok. Sušíme na tienistom, dobre vetranom a suchom mieste. Ak na sušenie používame sušičku, nastavíme teplotu sušenia
na 40 °C.

Čo dokáže nechtík
Kvety nechtíka obsahujú predovšetkým silicu, flavonoidy, karotenoidy a horčiny. Flavonoidy sú významné prírodné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením nestabilnými molekulami – voľnými radikálmi. Najviac sú obsiahnuté v oranžových kvetoch nechtíka, preto si na liečebné použitie vyberáme práve tie. Spomeňme aspoň niektoré stavy, s ktorými nám pomôže nechtík. Škála jeho použitia je skutočne široká. Nechtík pomáha bojovať so zápalmi, ničí choroboplodné zárodky a zastavuje krvácanie. Účinné látky napomáhajú vylučovaniu žlče, hojeniu hnisavých rán, prospešné sú aj pri poruchách krvného obehu, ochoreniach pečene. Nechtík sa používa aj na úpravu činnosti srdcového svalu. Nechtík sa odporúča na liečbu bolestí žalúdka, v liečbe vredov a na zmiernenie menštruačných bolestí. Ak trpíte kŕčovými žilami, nechtík je vaša bylinka. A nielen to – má priaznivé účinky na nervový systém, pôsobí upokojujúco na našu psychiku.

  • Popáleniny a modriny
    Tinktúra, masť a odvar z nechtíka sa často aplikuje na pokožku pri liečbe popálenín a modrín. Koža sa rýchlejšie hojí a znižuje sa riziko infekcií. Nechtíkovú masť možno použiť aj na liečbu hemoroidov. Často sa odporúča na liečbu popálenín 1. stupňa a na liečbu pokožky spálenej pri opaľovaní.
  • Otvorené rany
    Nechtík pomáha rýchlejšie liečiť rany zlepšením prietoku krvi v poranenej oblasti, pomáha telu vytvárať nové tkanivá. MUDr. Judita Hofhanzlová uviedla v Dieťati č. 9/2016: „Otvorené rany ošetríme nechtíkovou tinktúrou. Pri drobných poraneniach namočíme gázový štvorček do vody, kvapneme naň 4 kvapky tinktúry a priložíme na krvácajúcu ranu alebo ju veľmi jemne vyčistíme. Ak máme tú možnosť alebo je rana väčšia a hlbšia, vymývame ju: Do 1 dl prevarenej vody kvapneme 15 kvapiek tinktúry a ranu opatrne omývame. Nechtíková tinktúra ranu dezinfikuje, zastaví krvácanie, pôsobí hojivo a ovplyvňuje bolestivosť.“
  • Prospieva pokožke
    Protizápalové, antibakteriálne a hojivé účinky nechtíka pomôžu zabojovať so striami v tehotnosti, aj v starostlivosti o prsníky dojčiacich mamičiek a o pokožku bábätiek a našich najmenších. Nechtíková masť je bezpečný a účinný prostriedok na vyrážky v plienkovej oblasti. Pomáha zlepšovať hydratáciu a pevnosť pokožky, predchádzať dermatitíde alebo zápalu kože, ak podstupujete rádioterapiu.
  • Infekcia uší (zápal stredného ucha)
    Na liečbu infekcií uší u detí sa môžu použiť aj ušné kvapky s obsahom nechtíka.
  • Proti akné
    Pripravte si vitamínovú masť. Na 1 gram nechtíkovej masti budete potrebovať 20 až 50 mg vitamínu B6. Podrvte ho a vmiešajte do masti. Usilujte sa, aby ste mali vriedky stále potreté touto vitamínovou masťou.

AKO NA TO?
Nechtík lekársky sa hojne používa vo forme odvaru, bylinkového čaju, pripravuje sa z neho tinktúra, olej i masť. V sezóne sa používa aj čerstvá šťava z nechtíka, ktorá pôsobí najliečivejšie.

  • Čerstvá šťava z nechtíka
    MUDr. Judita Hofhanzlová radí: „Ak máme tú možnosť, počas sezóny ošetrujeme rany touto šťavou. Odšťavíme hrsť kvetov, premiešame s niekoľkými kvapkami olivového oleja a potierame omytú ranu.“
  • Nechtíkový čaj
    Čaju z nechtíka sa poteší celá tráviaca sústava, zápaly začnú ustupovať a vy pookrejete aj na duši. Čaj si pripravíme zaliatím 1 vrchovatej čajovej lyžičky sušených oranžových kvetov nechtíka ¼ litrom vriacej vody. Ak máme čerstvé kvety, dáme 1 kopcom polievkovú lyžicu. Necháme vylúhovať 10 až 15 minút a pijeme 3-krát denne. Vďaka svojim protizápalovým a regeneračným účinkom je výborné použiť čaj aj do kúpeľa.
  • Nechtíková tinktúra podľa MUDr. Judity Hofhanzlovej
    Do zaváraninového pohára dáme hrsť oranžových kvetov nechtíka lekárskeho, ktoré sme natrhali napoludnie za slnečného dňa. Kvety zalejeme ovocnou pálenkou a necháme 6 týždňov lúhovať. Potom zlejeme cez gázu do fľaštičky s kvapkadlom a tinktúru máme pripravenú na použitie.
  • Nechtíkový olej
    Zaváraninový pohár naplníme kvetmi nechtíka a zalejeme za studena lisovaným olivovým olejom. Obsah pohára necháme 2 týždne lúhovať. Dbáme však na to, aby sme obsah každý deň riadne popretriasali. Ak tak nespravíme, povrch oleja s kvetmi začne plesnivieť. Hovorím to z vlastnej skúsenosti, minulý rok som si zničila túto medicínu tým, že som zabudla na tento dôležitý krok. Obsah pohára po vylúhovaní zlejeme cez obväz. Uchovávame v chlade.
  • Nechtíková masť
    Hoci sa na podomácku výrobu nechtíkovej masti tradične používa bravčová masť, mne sa viac pozdáva pridanie oleja a včelieho vosku. Na prípravu potrebujeme hrsť kvetov nechtíka, 2 dl panenského olivového oleja, 4 dag včelieho vosku. Podľa návodu uvedeného vyššie si pripravíme nechtíkový olej. Po precedení ho na miernom ohni rozohrejeme v smaltovanom hrnci. Olej nesmie vrieť. Pridáme vosk, premiešavame drevenou vareškou, kým sa nerozpustí. Odstavíme z ohňa, opatrne nalejeme do sklených pohárikov, uzatvoríme a po stuhnutí skladujeme pri izbovej teplote.

Renáta Krausová
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok