Rizikové tehotenstvo a administratíva | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Rizikové tehotenstvo a administratíva

Rizikové tehotenstvo a administratíva

(Vyberáme z aktuálneho vydania Dieťa 8 – 9/2018.)

Som tehotná, pričom hrozí, že budem mať rizikové tehotenstvo a zostanem na PN-ke. Som zamestnaná. Chcem sa opýtať, kto mi vypíše PN-ku, budem mať vychádzkové hodiny? Budem mať nárok na nejaké peniaze od štátu?

Odpovedá JUDr. Mária Dvončová, www.pravneprerodica.sk

Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti („Potvrdenie o PN“) vám vypíše váš ošetrujúci lekár (prípadne gynekológ). Je to päťdielne tlačivo. Jeho súčasťou je aj žiadosť o nemocenské (vypláca ho Sociálna poisťovňa) a žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca (prvých 10 dní ho vypláca zamestnávateľ). Príslušné tlačivá odovzdáte zamestnávateľovi, ktorý ich potvrdí, s ním sa dohodnete na ďalšom postupe.

Vychádzky
V tlačive Potvrdenia o PN, ktoré vypíše váš lekár, určí i vychádzkové hodiny. Obvykle sú v rozsahu dve hodiny doobeda a dve hodiny poobede. Súčasne budete povinná dodržiavať určený liečebný režim. Mimo vychádzkových hodín ste povinná zdržiavať sa na adrese, ktorú ste uviedli v Potvrdení o PN. Môže vás prísť skontrolovať zamestnanec Sociálnej poisťovne. Ak vás nenájde na určenej adrese, zanechá vám oznámenie a budete musieť zdôvodniť svoju neprítomnosť.

(krátené – v pokračovaní odpovede sa dozviete viac o nemocenskom a nástupe na materskú dovolenku)

Foto Shutterstock.com

Článok  si môžete prečítať v aktuálnom vydaní časopisu Dieťa 8 – 9/2018, ktoré si môžete kúpiť vo voľnom predaji.
Aj po uplynutí doby predaja aktuálneho čísla Dieťaťa si ho môžete predplatiť tu

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok