Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2018 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2018

Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2018

Prináša okrem množstva iných aj tieto témy

Dojčenie – zdroj materinskej sily 1)
Dojčenie sa začína pôrodom
Aké boli dejiny dojčenia? Mohli si matky v minulosti budovať po pôrode vzťah k dojčeniu? Budovať vzťah, ktorý stavia dieťa do stredobodu pozornosti a všetko podriaďuje jeho potrebám?

Rodina a právo
Rizikové tehotenstvo a administratíva
Som tehotná, pričom hrozí, že budem mať rizikové tehotenstvo a zostanem na PN-ke. Som zamestnaná. Chcem sa opýtať, kto mi vypíše PN-ku, budem mať vychádzkové hodiny? Budem mať nárok na nejaké peniaze od štátu?

Rytmus vo výchove
Čo si prajete pre budúcnosť vášho dieťaťa? Aby bolo zdravé, šťastné, spokojné? To sú najčastejšie odpovede rodičov na túto otázku. A čo znamená šťastné? Rodičia spravidla odpovedajú – aby robilo to, čo ho baví a napĺňa, aby malo dobré vzťahy, rodinu…

Musí dojčenie bolieť?
Budúca mamička sa veľmi často stretáva s informáciou, že dojčenie je síce fajn, ale nech sa pripraví, lebo prvé dni dojčenia to bude bolieť. Dokonca sa vyskytnú rady, aby si už dopredu bradavky otužovala a stimulovala, a tak sa pripravila na náročné momenty dojčenia. Naozaj musí dojčenie spočiatku bolieť? Naozaj sú rozhryzené bradavky v pôrodnici niečím normálnym? Alebo je možné, aby dojčenie bolo pohodové a bezbolestné hneď od pôrodu?

Ako stanoviť a presadiť hranice bez drámy
Hranice boli vždy kontroverznou témou v oblasti výchovy. Na svete existujú výchovné smery a rodičia, ktorí sú odhodlaní znížiť hranice a pravidlá na najnižšiu možnú mieru. Prví, ktorí nesúhlasia so stanovením hraníc vo výchovnom procese, sú samotné deti. Neexistuje lepší spôsob, ako vidieť najtemnejšiu stránku každého dieťaťa, než poukázať na hranicu, ktorú prekročilo. Dokonca aj to najmilšie dieťa sa môže zmeniť na malého diabla, keď narazí na frustráciu z toho, že musí rešpektovať hranicu, ktorá predtým neexistovala. Určite je práve z tohto dôvodu pre mnohých rodičov a pedagógov ťažké stanoviť hranice a presadiť ich. Panika mnohých rodičov z toho, že čelia hnevu dieťaťa alebo jeho zármutku, či fakt, že v nich vyvolávajú utrpenie, je taká veľká, že vznikli výchovné teórie znižujúce hranice na minimum. Nie je to chyba?

Logopedická abeceda 1)
Slovník slovenského jazyka hovorí, že základným významom slova materinský je „súvisiaci s materstvom, matke prislúchajúci, od matky pochádzajúci“. A teda môžeme povedať, že aj prvý jazyk v našom živote pochádza od matky. Týmto jazykom našej matky sme začali vnímať svet, včleňovali sa do svojej rodiny i širšieho okolia. Každý rečový prejav má svoje špecifiká a tým sa aj odlišujeme. Každý človek má iné tempo reči, rytmus, silu, farbu i melódiu hlasu. No tak ako takmer vo všetkých oblastiach aj v reči existujú určité jazykové normy. Sú to normy výslovnosti jednotlivých hlások a celkového rečového prejavu. Ak sa výslovnosť od tejto normy odlišuje, hovoríme o poruche reči. Medzi najčastejšie poruchy reči u detí patrí dyslália – jednoducho povedané nesprávne vyslovovanie hlások. Keďže táto oblasť je veľmi obsažná, budeme sa jej postupne venovať v nasledujúcich častiach nášho seriálu Logopedická abeceda.

Zhubný kolotoč záchvatov 1)
„Pri staršom synovi som si myslela, aká som fajn mama. Všetko odsýpalo tak, ako malo. Dobre jedol, spával, budil sa veselý, usmiaty. Bol rozumný, dalo sa s ním dohodnúť už vari od dvoch rokov. Veľmi skoro sme viedli debaty o svete a jeho záhadách. Nebol problém s ním cestovať, chodiť k lekárovi či na návštevy. Ako malý bol živý, niekedy až divoký, ale keď to bolo cez čiaru, dalo sa to korigovať. Mala som trochu obavy, ako to bude v škole. Či nebude vyrušovať, ale medzi piatym a šiestym rokom sa jeho temperament zmenil. Zo zvedavého divocha sa stal komótny mysliteľ. Neskôr mi o desať rokov mladší syn úplne nabúral predstavy o mojich skvelých rodičovských kompetenciách,“ hovorí Mgr. Viera Lutherová na úvod ďalšej časti seriálu Zastavenia nad výchovou.

Hovorme o vede 51)
HPV – ľudský papilómový vírus 1)
Ochorenie a prevencia
„Úloha je teda jasná: povinné očkovanie proti HPV. Kto? Pediatri v prvej línii. Koho? Dievčatá a chlapcov v predpubertálnom veku, je to ten dvanásty alebo trinásty rok veku. Čím? Vakcínou, ktorá má maximálny počet, dneska je to 9 valencií proti všetkým sérotypom.“ MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc., profesor sociálnej práce 

Výber témy pre túto časť seriálu nebol jednoduchý. Čo sa týka problematiky očkovania, v mediálnom epicentre sú Michalovce, kde sa hygienikom nedarí dostať pod kontrolu epidémiu osýpok. V čase našej uzávierky väčšina chorých boli deti a mladí dospelí, prevažne očkovaní, a už sa črtajú niektoré veľmi zaujímavé informácie pre analýzu tohto očividného zlyhania očkovacieho programu. Avšak osýpky odpútavajú mediálnu pozornosť od oveľa dôležitejšej témy, ktorou je tlak na rozšírenie povinného očkovania detí o ďalšiu vakcínu, navyše z nášho pohľadu značne kontroverznú. Preto sme sa rozhodli podrobnejšie otvoriť tému HPV – infekcie ľudským papilómovým vírusom, ktorej sme sa doteraz, kým išlo o dobrovoľné a na Slovensku pomerne nepopulárne očkovanie, dotkli len príležitostne.

Moje dieťa má diabetes
Ako sa s tým vyrovnať a ako mu pomôcť?
Pamätáte si na to, keď vaše dieťa prvýkrát ochorelo či utrpelo prvý úraz? Spomínate si na strach, ktorý ste vtedy prežívali? Keď dieťaťu diagnostikujú chronické ochorenie, je škála negatívnych emócií ešte omnoho výraznejšia. Diabetes 1. typu patrí medzi choroby, ktoré síce nebolia, ale dieťa aj celú jeho rodinu ovplyvnia veľmi výrazne a na celý život. Vyrovnať sa s ním a namiesto bojovania ho prijať je síce neľahká, ale veľmi dôležitá úloha.

Digitálna komunikácia – pomocník či „kazisvet“?
O hodnote virtuálnej slobody
Oheň je dobrý pomocník, ale zlý pán… Dosaďte si namiesto slova „oheň“ slovo „mobil“, „počítač“ alebo „tablet“, nad ktorými sa budeme tentoraz zamýšľať v rubrike Školička ľudských hodnôt. A úplne postačí, keď si iba túto jednu vetu zapamätáte a budete ju mať každodenne na mysli… a budete sa ňou riadiť.

Talasoterapia liečivá sila mora
Mnoho rodín si v lete dopraje chvíle rodinnej pohody strávené pri mori. Odborníci radia vyčleniť si na takýto pobyt aspoň 14 dní, aby sa mohol prejaviť priaznivý účinok morskej vody i klímy na našom zdraví. Však nejedna rodina si chce užiť dovolenku pri mori práve s cieľom zlepšiť imunitu nielen detí, ale riešiť aj zdravotné neduhy dospelých členov rodiny.

Nechajme ich, nech sa hrajú
O význame hry pre rozvoj dieťa
V pedagogickej praxi pozorujem stále viac narastajúci tlak rodičov na akademické hodnoty. Čoraz častejšie sa stretávam s vysokými očakávaniami na výkon detí a učiteľov v oblasti matematiky a čítania, rozvoja poznania a tiež v oblasti popoludňajších vzdelávacích aktivít, ktorými sú rôzne krúžky. To spôsobuje pokles času na voľnú hru detí. Nie je kedy hrať sa. Škôlky sa premieňajú na školy, herne na učebne. Z tried sa vytrácajú hračky, hracie centrá, námetové hry. Čoraz zriedkavejšie sa deti hrajú na obchod, hasičov, domácnosť, lekára. Čoraz viac skladajú písmenká do slov, počítajú matematické príklady, učia sa posediačky na stoličkách.

Cielene k osobnostnej nezrelosti
Škola je výchovno-vzdelávacie zariadenie. Čo je podstatou výchovy a k čomu vychováva naše deti? V prvom rade si musíme pripomenúť, že sociálne normy, postoje a hodnoty sa neučíme rovnako ako fakty. Fakt je informácia odovzdaná v oznamovacej vete. Výchovné obsahy sa učíme pozorovaním a cez osobné zážitky. Preto nikdy nefungovalo a ani nebude fungovať, keď budeme medziľudské pravidlá a hodnoty deklarovať, ale nebudeme tak žiť. Deti žijú medzi dospelými a sledujú ich – Aha, tak takto to medzi ľuďmi v spoločnosti chodí. Nie vždy im ukazujeme dobrý príklad.

Môže sa stať, že pochvala dieťaťu ublíži
Mnoho rodičov používa vo výchove detí metódu cukru a biča. Trest ako prostriedok poslušnosti vyvolaním strachu a pochvala ako metóda podpory žiaduceho správania. V tomto článku zo seriálu Môže sa stať… sa zameriame na sladký cukor a nazrieme na ocenenie a uznanie troška iným pohľadom, než na aký sme zvyknutí. Do akej miery je pochvala prospešný výchovný prostriedok?

Náš dom sme si požičali. Od prírody
„Nie je to nepraktické? Vopchať do toho nábytok, keď je to všade zaoblené?“ Hádam aj je, myslím si, keď mi už desiatykrát kladú známi otázku na náš dom. Lenže ja som do kruhového domu nešla preto, aby som maturovala nad pchaním hranatého nábytku k oblým stenám. Išla som sa tam v prvom rade „napchať“ ja – s dcérkou a mužom. To bol prím. Ostatné ma nezaujímalo. K šťastiu mi vždy stačilo miesto, kde sa dalo variť, spať, „odskočiť si“ a dačo si prečítať. Pôvodne som ani vlastný dom nechcela. Zdá sa však, že on chcel mňa. Potreboval ma totiž niečo dôležité naučiť.

Minimalizmus v ženskom šatníku
Máte plnú skriňu a nemáte si čo obliecť? Typický problém nejednej ženy sa ešte umocní po príchode dieťatka. Zmení sa nám životný štýl a väčšinu oblečenia z rôznych dôvodov nemáme ako vynosiť. Zmení sa nám postava, potrebujeme oblečenie, ktoré nám svedčí, cítime sa v ňom dobre, je pri malých deťoch praktické a odolné voči zababraným detským ručičkám a fľakom od mlieka. Nepomáha nám ani fakt, že už aj pred odchodom na materskú dovolenku máme v našich skriniach viac, ako potrebujeme a skutočne aj nosíme.

Krôčiky k ekologickej zodpovednosti 2)
Leto sa už prehuplo do druhej polovice a všetci sa ešte snažíme užiť si prázdniny naplno. Máme veľa rôznych aktivít, chodíme na výlety a cestujeme na dovolenky do ďalekých krajín. No ani v týchto letných horúčavách nezabúdajme na životné prostredie. Ak sa oň budeme starať, odmení sa nám nádhernou čistou prírodou, v ktorej si môžeme užívať voľný čas.

Keď jedlo lieči 4)
Pre telo i pre dušu
Ako sa hovorí, výdatná polievka je základ. Nasýti, zohreje a poteší telo i dušu. V nasledujúcich riadkoch vám prezradím zopár receptov na najobľúbenejšie polievky mojej dcérky, ktoré si azda nájdu čestné miesto aj na vašom stole, pretože sú lahodné, rýchle, zdravé, plné vitamínov a chutia naozaj výnimočne! Navyše neobsahujú žiadnu bielu múku, pretože som presvedčená, že variť sa dá aj bez nej, a to dokonca lepšie, farebnejšie, chutnejšie a, samozrejme, omnoho zdravšie. Naše polievky sú zahusťované quinoou, zeleninou, špaldovou krupicou alebo topinamburom, ktorý má schopnosť v polievkach vyčarovať neskutočne krémovú konzistenciu, a to aj bez použitia mlieka či smotany.

Ekorodina
Nie je kytica ako kytica
Možno sa aj vy chystáte pred začiatkom školského roka kúpiť kyticu kvetov pre pani učiteľku. Je to tradícia, ktorou vyjadrujeme úctu a pozornosť. Kvetinový biznis však vôbec nie je úctivý…

Foto shutterstock.com

Časopis Dieťa a špeciál Dojčiatko & batoľa si môžete objednať tu

Čitatelia z Českej republiky si môžu Dieťa objednať priamo prostredníctvom českej firmy ALL Production tu

Ďakujeme vám za priazeň, ktorú preukazujete Dieťaťu.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok