Delfín liečiteľ | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Delfín liečiteľ

Delfín liečiteľ

Za alternatívnu liečbu sa považuje vo všeobecnosti akákoľvek diagnostická a liečebná metóda, založená na inej teórii ochorenia alebo na inej metóde liečby, než uznáva vedecká, klasická, a teda konvenčná medicína.

Zatiaľ čo niektoré postupy alternatívnej medicíny časom uznala a využíva aj klasická medicína, proti iným lekári ostro protestujú a spochybňujú ich. My vám postupne predstavujeme základné metódy alternatívnej liečby a záleží už len na vás, či ich niekedy vyskúšate, alebo nie… Tentoraz bude reč o delfínoterapii.

Pozitívne účinky animoterapie, čiže liečenia pomocou zvierat, ľudia spoznávali už od staroveku. Dnes sa jej darí najmä v USA. Medzi terapeutov okrem koní, psov a mačiek patria aj delfíny.

To, že delfín je inteligentný živočích, netreba zdôrazňovať. Rovnako známe sú jeho záchranárske inštinkty. Delfíny sú mimoriadne sociálne cítiace tvory, nadovšetko milujú svoju rodinu, navyše o starostlivosť a pozornosť sa dokážu podeliť aj s inými živočíšnymi druhmi. Stáva sa napríklad, že zachytia signály vysielané žralokom uväzneným v rybárskej sieti, a hoci bežne je ich úhlavným nepriateľom, v núdzi ho nenechajú a pomôžu mu vyslobodiť sa.

DELFÍNIA BIOENERGIA

Ako tvrdia nadšenci, ktorí sa delfínom venujú a pracujú s nimi mnohé roky, tieto cicavce obklopuje výrazné a prístrojmi zmerateľné bioenergetické pole. Úžasné je, že ním dokážu úplne prirodzene nabíjať ľudí, čím sa podieľajú na zlepšení nášho zdravotného stavu. Hovorí sa aj o vysielaní vĺn, pozitívne stimulujúcich naše myslenie a celkovo mozog. Okrem toho ultrazvuky, ktoré delfíny vydávajú, dokážu podporovať funkčnosť nášho endokrinologického systému. Tieto sympatické a nežne pôsobiace živočíchy akoby videli do človeka, inštinktívne vycítia jeho psychický stav a dokážu odhadnúť i to, kde sa skrýva zdroj zdravotného problému.

Ako príklad môžeme spomenúť pacienta, ktorý mal po úraze ochabnutú a nevládnu ľavú ruku. Delfín k nemu priplával a od začiatku terapie sa sústredil práve na túto časť tela – jemne mu do ramena narážal nosom, podplával pod ruku a nadvihoval ju. Na konci terapie dokázal pacient hýbať prstami, bolesti ustúpili a cítil celkové zlepšenie svojho stavu, k čomu prispela aj postupne nadobúdaná psychická vyrovnanosť.

HARMONIZÁCIA DUŠE I TELA

Prvé úspechy modernej delfínoterapie sa začali šíriť z USA. Jednou z priekopníčok bola Kim Rosenová, ktorá tvrdila, že delfíny sú ideálnymi terapeutmi nielen vďaka rozvinutým komunikačným schopnostiam, ale najmä zásluhou dokonalého lokalizačného systému. Ten im v spojitosti s výborným zrakom umožňuje monitorovať okolie a orientovať sa v priestore do kruhu, čiže v rozpätí 360°, čo uľahčuje spoluprácu. Podľa nej je zážitkom už len pohľad do očí delfína, ktorý na človeka dokáže preniesť pokoj a harmonizuje dušu.

Delfínoterapii sa vo väčšej miere venujú i ruskí alternatívni liečitelia. Terapeutické strediská sú na Kryme alebo v Turecku a prichádzajú tam najmä deti postihnuté detskou mozgovou obrnou, autizmom, Downovým syndrómom či cukrovkou, ale aj hyperaktivitou, nesústredenosťou, komunikačnými problémami. Výborné a takmer okamžité výsledky terapeuti zaznamenali pri liečení následkov psychických tráum, depresií alebo fóbií.

Zaujímavé sú výskumy, ktoré sledujú vplyv delfínov na učenie. Zistilo sa, že deti, ktoré absolvovali terapiu, dokázali vstrebať a zapamätať si oveľa väčšie množstvo informácií, pričom čas učenia sa skrátil o niekoľko desiatok minút. Delfínoterapia sa odporúča aj dospelým ľuďom, ktorých postihol syndróm vyhorenia, a pomáha aj ako pomocná terapia pri zdolávaní rôznych životných kríz sprevádzaných stratou chuti do života.

HRY S DELFÍNOM

Delfínoterapia by mala trvať minimálne 10 dní. Počas nich sa o dieťa, ktoré kvôli pocitu istoty sprevádzajú rodičia, prípadne aj súrodenci, stará tím odborníkov a lekársky personál. Zoznamovanie dieťaťa s delfínom sa odohráva tak, že dieťa je na súši, až keď si na seba zvyknú, môže sa prejsť k cvikom, hre či iným aktivitám vo vode. Tá je kvôli delfínom studená, má len 22 °C, ale dieťa, tréner, prípadne asistent sú oblečení v neopréne. Počas 15 až 20 minút sa delfín nechá hladkať, objímať, kŕmiť. Tým, že nosom inštinktívne štuchá do nôh, rúk a iných reflexných zón, pomáha stimulovať organizmus podobne ako pri akupresúre. Hry s delfínom prispievajú k rozvoju pohybových schopností dieťaťa, zlepšujú orientáciu v priestore, podporujú komunikačné schopnosti – stáva sa, že dieťa, ktoré pred terapiou nerozprávalo, vysloví svoje prvé slová. Tým, že delfín pôsobí, akoby sa stále usmieval, upokojuje a navodzuje pocity šťastia. Popritom všetkom mozog dieťaťa dostáva veľké množstvo podnetov, čím sa stimuluje nervová sústava.

Delfínoterapia sa väčšinou kombinuje s ďalšími rehabilitačnými a psychoterapeutickými technikami, čo urýchľuje zlepšenie celkového stavu pacienta. Hoci niektorí rodičia detí s DMO či autizmom potvrdili, že po návrate domov z terapeutického pobytu sa stav ich dieťaťa zo psychickej stránky prechodne mierne zhoršil, po niekoľkých týždňoch alebo dňoch však nastalo zlepšenie. Deti boli menej agresívne, posilnili sa ich komunikačné schopnosti, dlhšie udržali pozornosť. Vplyv delfínoterapie, tak ako aj iných alternatívnych terapií, je individuálna záležitosť, pravdou však je, že aj malý krok vpred je pre pacienta a jeho rodinu vždy obrovskou zmenou a dôvodom na radosť.

Daša Čejková

Dieťa

Foto Shutterstock

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok