Keď more lieči | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Keď more lieči

Keď more lieči

Neprepadajte zúfalstvu, keď tento rok necestujete k moru. Môžete si ho dopriať aj tak. A to bez chystania batožiny, nervozity a úmorného cestovania.

Tým čarovným slovíčkom, ktoré nás v priebehu niekoľkých minút dokáže preniesť do prímorských letovísk a na pláže, je thalassoterapia. Je odvodená z gréckeho slova thalassa – more, a prímorské národy si ju nevedomky užívali už v dávnych časoch.

Veľmi rýchlo sa rozkríklo, že morský vzduch, voda, bahno, ale napríklad aj riasy, nielenže viditeľne pomáhajú pri liečbe rôznych zdravotných problémov, ale zároveň sú aj účinnou prevenciou. Trvalo však niekoľko storočí, kým sa thalassoterapia stala oficiálnou liečebnou metódou. Za jej zakladateľa možno považovať francúzskeho lekára La Bounnatiéra, ktorý začal liečivé účinky mora propagovať okolo roku 1867. Prvé oficiálne kúpele zamerané na využívanie thalassoterapie však postavili až o štyri desaťročia neskôr a liečili sa v nich najmä prominentní pacienti s kĺbovými a reumatickými problémami.

ČO JE THALASSOTERAPIA?

Thalassoterapiu možno charakterizovať ako metódu, pri ktorej sa prostredníctvom rôznych procedúr využívajú liečivé i regeneračné účinky morskej vody, bahna, rias. Odporúča sa ako účinný prostriedok na potláčanie a prevenciu následkov, ktoré po sebe zanecháva dnešný uponáhľaný životný štýl, ako sú stres, nesprávne stravovanie, nedostatok pohybu, problémy so spánkom, ťažkosti s kĺbmi a chrbticou, lenivý metabolizmus, únava, vyčerpanosť. Čo sa týka jednotlivých procedúr, mnohé sú zároveň známymi kúpeľnými metódami – patria sem zábaly, obklady, hydromasáže či pohybové terapie, ich účinok sa však posilňuje liečivou silou morských produktov.

Kde hľadať centrá thalassoterapie? Ak potrebujete dôkladnú kúru, ideálne je nájsť a rezervovať si miesto v niektorom z centier priamo či blízko pri mori, kde sú liečivé účinky procedúr podporené aj pozitívnym vplyvom čistého morského vzduchu. O niečo menej finančne náročné sú terapie, ktoré ponúkajú v bežných kúpeľných centrách. No a liečivé účinky produktov z morských rias, vody, chalúh či bahna môžete vyskúšať aj doma.

 NIELEN NA KĹBY A SVALY

Liečebný a regeneračný pobyt by mal trvať aspoň týždeň, ideálne dva, inak výsledky nebudú zodpovedať očakávaniam. Mnohé z metód môžu spočiatku vyvolávať nečakanú únavu, vyčerpanie alebo dokonca pocity miernej bolesti, preto sa odporúča denne absolvovať maximálne tri procedúry a striedať ich s odpočinkovými fázami. Ozdravujúci proces je vhodné podporiť zmenou stravovania, ale aj pohybom, masážami, prípadne kozmetickým ošetrením pokožky. Aj preto súčasťou personálu kúpeľných centier sú maséri, športoví tréneri, odborníci na výživu a kozmetičky.

Okrem regenerácie psychiky sa táto metóda podpory zdravia odporúča i pacientom, ktorí trpia chronickými zápalmi, reumou, osteoporózou, artrózou. Thalassoterapia sa využíva aj v rámci rekonvalescencie a poúrazových či iných rehabilitácií, najmä pri problémoch so stuhnutými či s atrofovanými svalmi. Keďže morská voda viac nadnáša ako voda sladká, často sa používa pri fyzioterapii. Nahriate obklady z morského bahna sa aplikujú pri ťažkostiach s chrbticou a kĺbmi, tíšia bolesť, liečia zápal, zlepšujú ohybnosť. Morská voda sa využíva pri problémoch s hornými dýchacími cestami – výborné sú napríklad inhalácie jej ionizovanej podoby a používa sa aj pri hydromasážach.

PRE KRÁSNU PLEŤ

Morské produkty obsahujú množstvo výživných látok, minerálov, lipidov, vitamínov a proteínov. Aj preto sú výrobky z nich vyhľadávanými kozmetickými prostriedkami na udržiavanie zdravej pokožky a vlasov. Účinné sú ako podporný prostriedok pri liečení niektorých kožných ochorení ako napríklad ekzémy, psoriáza, akné. Obnovujú bunky, hydratujú pokožku. Spomenúť treba aj podporu imunity, ktorú zabezpečia nielen samotné procedúry, ale aj skutočnosť, že morské riasy obsahujú zinok. Zábaly, pri ktorých sa používa tkanina napustená výťažkami z morských rias a rôznych byliniek, pomáhajú pri odbúravaní celulitídy, prekrvujú pokožku a zlepšujú jej vzhľad. Zároveň sú účinným prostriedkom detoxikácie. Odbúravanie toxínov a vstrebávanie minerálov aj ďalších účinných látok sa zvyšuje súčasným nahrievaním pomocou termálnej podložky sálajúcej teplo a tiež záverečnou masážou.

Napriek všetkým vymenovaným pozitívam thalassoterapia nie je vhodná pre všetkých. Keďže ide o rôzne metódy a intenzitu pôsobenia, s lekárom by sa mali poradiť najmä starší ľudia, ľudia s problémami štítnej žľazy a krvného obehu, ako aj tehotné a dojčiace ženy. Rovnako opatrne treba postupovať pri deťoch. Pre tie sú predsa len vhodnejšie klasické prázdniny pri mori.

Daša Čejková
Dieťa

Foto Shutterstock

 

NIEČO PRE DOMÁCICH MAZNÁČIKOV

Thalassoterapiu nevyužívajú iba ľudia, ale doprajú ju aj svojim domácim maznáčikom. Najmä prešľachtené plemená krátkosrstých čistokrvných psov často trpia na alergie a kožné problémy. Morská voda a bahenné zábaly zmierňujú tvorbu lupín, osvedčili sa pri vypadávaní srsti, kvasinkách, kožných parazitoch a roztočoch. Ošetrená srsť je lesklejšia, miesta s vypadanými chĺpkami postupne zarastajú, z pokožky miznú opuchy a sčervenanie, prestáva svrbieť. Nuž, ak na to máte, neváhajte a doprajte thalassoterapiu aj svojmu psiemu miláčikovi…

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok