Málokrvnosť a deti | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Málokrvnosť a deti

Málokrvnosť a deti

V aktuálnom čísle Dieťaťa vám nutričná terapeutka Mgr. Zuzana Švédová, DiS., poradí ako sa popasovať s málokrvnosťou u detí. Pozrieme sa na to, ako postrážiť železo u detí predovšetkým stravou. Tak, aby im bolo dobre, mali dostatok energie a sily, uprostred dňa nám nepadali od únavy.

Ukážka z článku

Za kvalitné železité potraviny sú považované: už spomínaná quinoa, amarant, sušené marhule, sušené slivky, čerstvo odstredená slivková šťava, biela fazuľa, šošovica, cícer, avokádo, špenát, červená repa, pažítka, orechy (u malých detí pozor, hrozí vdýchnutie, prekážkou môže byť aj alergia), semená tekvice, slnečnice, hrozienka, pšeničné klíčky. Zo živočíšnych zdrojov spomeniem tiež pečeň, hovädzie mäso, sardinky, žĺtok. Dobrým zdrojom bude aj rooibos, teda nápoj pripravený z kríka čajovníkovca sivokrkého.

Ako jeden z najlepších zdrojov železa môže poslúžiť aj melasa, ktorá v jednej polievkovej lyžici ukrýva 3,2 mg železa. Ak si teda deti zvyknú na jej ťažšiu zemitú chuť, z melasy získajú navyše aj horčík, zinok (podpora imunity), meď (protizápalový účinok, podieľa sa na výstavbe kostí), mangán (dôležitý rovnako ako vápnik a meď – okrem iného na výstavbu kostí), draslík, selén, vitamín B6. Rada by som tiež spomenula prospešný laxatívny účinok melasy, ktorý využijeme u detí trpiacich zápchou. Melasa pomáha zmäkčovať stolicu, podporuje peristaltiku čreva a uľahčuje tak vyprázdnenie. Melasu možno využiť aj ako sladidlo pri pečení najrôznejších zdravých buchiet, koláčov, možno s ňou tiež prisladzovať kaše, prípadne na ňu deti navyknúť v nápojoch. Dávajme však pozor, aby v produkte nebol prítomný oxid siričitý.

Celý článok Čo ste možno nevedeli o spánku detí nájdete v Dieťati č. 2 – 3/2023.

 

Dieťa č. 2 – 3/2023 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať tu: https://www.dieta.sk/objednavka-casopisu-dieta-tlacenej-verzie-casopisu/ Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok