Materská a rodičovská dovolenka | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Materská a rodičovská dovolenka

Materská a rodičovská dovolenka

(Vyberáme z aktuálneho vydania Dieťa 8 – 9/2017.)

V dnešnej časti rubriky Rodina a právo si predstavíme materskú a rodičovskú dovolenku. Ide o jedno z najkrajších období v živote rodiča, pretože tieto dve „dovolenky“ sa primárne spájajú so starostlivosťou o dieťa. Ako dlho trvá materská/rodičovská dovolenka? Ako sa na ne nastupuje? Komu ohlásiť ich začiatok a koniec? A je možné si ich predĺžiť? Dozviete sa v našom článku.

Materská dovolenka
Materská dovolenka je obdobie, keď sa žena pripravuje na pôrod. Ale je to i obdobie po pôrode, keď sa žena – matka stará o narodené dieťa. Termín materská dovolenka sa podľa zákona má používať iba v súvislosti so zamestnaním. Je to uvoľnenie zo zamestnania, ktoré poskytuje zamestnávateľ žene v súvislosti s pôrodom a neskoršou starostlivosťou o narodené bábätko.

Na materskej dovolenke môže byť iba žena – matka. Aj otec dieťaťa môže byť na dovolenke kvôli starostlivosti o dieťa, ale táto dovolenka sa vždy nazýva rodičovskou dovolenkou.

Materská (dovolenka) verzus materské
Niektorí si pletú pojem materská dovolenka a materské. Materská dovolenka je uvoľnenie zo zamestnania kvôli príprave na pôrod a starostlivosti o bábätko. Materské je, naopak, peňažná dávka nemocenského poistenia, ktorú štát poskytuje žene v súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o dieťa alebo i inej osobe, ktorá prevzala dieťa do svojej starostlivosti (napríklad otec dieťaťa). Samozrejme, ak sú splnené ďalšie podmienky, ktoré ukladá zákon o sociálnom poistení (Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v platnom znení). Žena môže byť na materskej dovolenke (nechodí do práce), ale napríklad nesplnila všetky podmienky pre priznanie materského, takže počas materskej dovolenky materské nedostáva.

Kedy a ako sa nastupuje na materskú dovolenku?
Na materskú dovolenku sa nastupuje od začiatku šiesteho týždňa pred určeným termínom pôrodu, najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Zamestnávateľovi je potrebné minimálne jeden mesiac pred nástupom na materskú dovolenku písomne oznámiť, kedy predpokladáte nástup na materskú dovolenku.

TIP: Ak ste boli pred nástupom na materskú dovolenku na „PNke“ napríklad z dôvodu rizikového tehotenstva, môžete ale i nemusíte nastúpiť na materskú dovolenku už osem týždňov pred termínom pôrodu.

(krátené)

JUDr. Mária Dvončová
Foto Shutterstock.com

Článok  z rubriky Rodina a právo si môžete prečítať v aktuálnom vydaní časopisu Dieťa 8 – 9/2017, ktoré si môžete kúpiť vo voľnom predaji. Aj po uplynutí doby predaja aktuálneho čísla Dieťaťa si ho môžete predplatiť tu

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok