Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 2) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 2)

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 2)

Alžbetkino desatoro

2. Netreba mi pomôcť, musím sa to naučiť sama

Milá maminka. Babka mi kúpila puzzle a tatko zase stavebnicu. Rozhodla som sa preskúmať svoje nové hračky. Z puzzle mi akosi nejde postaviť obrázok. A stavebnica mi nejde dokopy. Všetko sa vyťahuje, padá, ak to postavím na seba. Celkom ma to nahnevá a trochu si aj poplačem. Vtedy si naskočila ty a hneď si ma upokojovala, že to je predsa ľahké. A ukázala si mi, ako sa to robí, ako puzzle do seba zapadá, keď sa dá správne, ako treba jednotlivé kúsky stavebnice dať dokopy. Lenže…

To už nie je zábava. To už nie je strastiplná dobrodružná cesta za poznaním a novými skúsenosťami. To nie je môj vysnívaný úspech. To nie je moje zdokonaľovanie. Viem, že ti trhá uši, keď sa hnevám a plačem. Ale nechaj ma tak. Ak budem potrebovať upokojiť, ja ti to isto poviem a zakričím na teba, sľubujem. Ak budem potrebovať pomoc, tiež ti to poviem.

Ale toto nechaj na mňa. Hneď od začiatku. Aby som si nezvykla, že stačí zakričať a všetko sa postaví, uvarí, upečie, zabezpečí, splní, postaví na hlavu, len aby som sa upokojila. Aby som prestala využívať vlastné sily a spoliehala sa len na sily druhých. Veď to niekto postaví, ak sa mne nedarí. Dokonca to, že sa mi niečo na prvýkrát nepodarí, neznamená, že nemám skúšať druhý, tretí, štvrtýkrát. Učím sa tak vytrvalosti a trpezlivosti. Skúmaniu. Aj neúspechu. Veď toho vraj podľa dedka budem mať v živote rovnako hojne ako úspechov. Pre udržanie rovnováhy. Tak mi ver. Ty máš svoju cestu, ja svoju.

__________________________

Volám sa Alžbetka. Mám štyri roky. A nie, nechodím do škôlky. Som neuveriteľne energická, výbušná, netrpezlivá a temperamentná. Neviem síce, čo to všetko znamená, ale presne taká je moja maminka. Ja som len jej zrkadlo. Občas je to s ňou ťažké. Niekedy na mňa kričí, niekedy je smutná, inokedy si poplače. Lebo vyvádzam. Ja si myslím, že si v týchto momentoch len nerozumieme. A keďže maminku ľúbim najviac na svete, rozhodla som sa venovať jej problémom. A pomôcť jej orientovať sa v nich tak, že jej ukážem, ako sa na to všetko dívam ja. Môj pohľad na vec. Rozoberieme si teda všetko pekne po poriadku. A mamka bude zrazu vidieť svet ako ja – jednoducho a pekne.

Alžbetka

Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami bude deliť o jej pohľad na svet každú stredu.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 1)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok