Ako finančne zabezpečiť deti: Kam peniaze vkladať a čomu sa vyhnúť | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ako finančne zabezpečiť deti: Kam peniaze vkladať a čomu sa vyhnúť

Ako finančne zabezpečiť deti: Kam peniaze vkladať a čomu sa vyhnúť

Kvalitné štúdium, prvé bývanie, rozbeh kariéry alebo podpora podnikania. To sú najčastejšie dôvody, pre ktoré rodičia svojim deťom odkladajú peniaze. V snahe finančne pomôcť deťom pri vstupe do dospelosti pravidelne sporí až 77 % rodičov. Takmer polovica z nich však ešte stále siaha po bežnom sporiacom účte. Podľa expertov na financie ide pri dlhodobom horizonte o doslova nevýhodný produkt, ktorým peniaze strácajú hodnotu. Existujú však oveľa výhodnejšie a efektívnejšie spôsoby.

Trh ponúka množstvo finančných produktov pre deti, preto je dôležité vybrať si ten správny. V prvom rade neodporúčame nechávať si peniaze „v prasiatku“ či „pod vankúšom“, ako to bývalo zvykom. Takým spôsobom totiž peniaze začnú strácať na hodnote a svojim ratolestiam odložíte do budúcna naozaj málo.

Pri výbere finančného nástroja je dôležitý časový horizont. Čím skôr začnete peniaze odkladať, napríklad už pred narodením či krátko po narodení dieťaťa, tým dlhšie a efektívnejšie môžu financie pracovať. V našich zemepisných šírkach si rodičia najčastejšie vyberajú sporiace účty či stavebné sporenie aj napriek tomu, že nie je práve najvýhodnejšie.

Ako je to so sporiacimi účtami?

Na rozdiel od minulosti majú sporiace účty minimálne úrokové sadzby, veľakrát sú dokonca nulové a neporazia hodnotu inflácie. Sporenie síce znie lákavo vďaka tomu, že hodnota peňazí nemôže klesnúť pod hodnotu vloženej čiastky, ale v skutočnosti o peniaze s istotou prichádzate . V kombinácii s vysokou infláciou, ktorá sa dlhodobo pohybuje okolo 2 – 3 % ročne, to vo väčšine prípadov znamená, že hodnota úspor rýchlo klesá. V konečnom dôsledku tak deti dostanú menej, ako im rodičia počas niekoľkých rokov odkladali.

„Keď rodič dieťaťu odloží 4000 EUR na bankový účet, za 18 rokov budú mať tieto peniaze až o takmer 40 % nižšiu hodnotu vplyvom inflácie. Princíp je rovnaký aj pri sporiacich účtoch, ktorých ročné úroky žiaľ nedosahujú výšku inflácie. Pri sporení bez výnosu teda deťom po rokoch odovzdáte reálne menej, než koľko ste pracne odložili – z vašich 4 000 € bude 2 400 €. A to počítame len s 3 % infláciou, nie s tou dnešnou.” vysvetľuje Eva Hlavsová, spoluzakladateľka investičnej platformy Fondee.

Ani stavebné sporenie už nie je také výhodné ako to bolo kedysi. Dôvodom sú predovšetkým zmeny v štátnej prémii. V minulosti sa síce pohybovala na úrovni 20 % ročného vkladu, v súčasnosti je to len 2,5 %, najviac však 70 eur. Rodičia si vyberajú tieto produkty najmä preto, že s nimi sami majú historickú skúsenosť.

Podľa viacerých expertov na financie by sa však mali zamyslieť nad alternatívami. Jednou z nich je investovanie. V kombinácii s dlhším časovým horizontom umožňuje dosahovať vyššie výnosy a pred infláciou chráni lepšie než sporenie.

Pri sporení vaše úspory nemôžu klesnúť pod hodnotu vkladov, s investovaním je to inak. V čase sa vyvíjajú a priemerné zhodnotenie neznamená, že dosiahnete rovnaký výnos každý rok. Kolísavosti sa pri investovaní nevyhnete. Riziko je však možné znížiť tým, že rozložíte investície do rôznych typov cenných papierov, odborov a krajín a investujete pravidelne a dlhodobo. Aj napriek veľkým prepadom najobľúbenejší  akciový index S&P 500 za posledných 40 rokov zarába investorom v priemere takmer 10 % ročne.

Ako a do čoho pre deti investovať?

„Podľa našich prepočtov môžu rodičia pre dieťa získať až dvojnásobok, ak uprednostnia investovanie pred sporením. Napríklad ak mu budú odkladať každý mesiac 40 eur od narodenia po dovŕšenie 18 rokov, dieťa dostane takmer 18 000 EUR. Rodičov to však bude stáť za 18 rokov necelých 9000 EUR. Pri priemernom historickom zhodnotení akciového trhu 7 % ročne sa vklady zdvojnásobia. V prípade sporenia by bolo potrebné mesačne vkladať 80 eur pri rovnakom cieľovom výsledku,“ dodáva Hlavsová.

Určite si poviete, že by ste radi investovali, ale neviete ako, pretože sa do investícií nevyznáte. Dnes už existujú skvelé investičné platformy, ktoré vám pomáhajú investovať. V platforme Fondee na úvod vyplníte dotazník, ktorý vyhodnotí aký typ investora ste a aký máte cieľ. Podľa toho vám vyskladá vhodné portfólio investičných fondov a už si len odkladáte na to, aby vaše peniaze mohli pracovať. Rodičia teda nemusia byť finanční experti, aby svojim deťom naštartovali investovanie. Platforma Fondee vyberie najvhodnejšie portfólio investičných produktov za vás.

Detské investičné účty od Fondee

„Ak chcú rodičia zaistiť svoje deti na štarte do života a zároveň ich naučiť základom finančnej gramotnosti, sú detské investičné účty na tento účel ideálne. Stačí založiť účet na meno dieťaťa a posielať pravidelné mesačné vklady. Prispievať môžu aj ostatní členovia rodiny pomocou unikátneho kódu dieťaťa,“ doplnila Eva Hlavsová. Vo vyššom veku dieťa vidí, ako sa mu financie zhodnocujú a učí sa, ako financie fungujú. V deň 18. narodenín prechádza účet pod plnú správu dieťaťa, ktoré sa rozhodne, či financie vyberie alebo ich bude ďalej zhodnocovať.

Rovnako ako ostatné investičné účty sa skladajú z tzv. ETF fondov, ktoré sú obchodované na burze a všetky vklady sa automaticky zainvestujú. Takže stačí jeden trvalý príkaz a tým vaša starostlivosť končí – teda aspoň v oblasti investícii, pretože o ne sa postaráme my. Pre deti navyše investujete so zníženým poplatkom 0,2 % z hodnoty portfólia ročne. Ak nastane nepredvídateľná situácia a rodina potrebuje peniaze skôr, ako dieťa dosiahne vek dospelosti, je možné si ich vybrať do niekoľkých dní.

Pred rozhodnutím vždy berte do úvahy svoj postoj k riziku a preskúmajte podmienky sporenia/investície. Pokiaľ nechcete deťom zakladať nevýhodné stavebné sporenie ako väčšina rodičov v SR, môžete peniaze na ich budúcnosť radšej uložiť niekam, kde majú šanci zhodnotiť sa a prekonať infláciu.

Vyskúšajte detský Fondee účet a využite príležitosť predať deťom ako peniaze pre štart, tak aj náhľad do sveta investícii – nech majú bohatší nie len začiatok, ale celý život.

Aké možnosti finančného zabezpečenia detí trh ponúka?

Zhrnuli sme pre vás všetky možnosti a ich základné parametre do tabuľky. Je zjednodušená a slúži pre základný prehľad o tom, čo trh ponúka. Pred založením si vždy preštudujte podmienky konkrétneho poskytovateľa, nech viete, do čoho idete.

(PR)

Ilustračné foto Freepik

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok