Vaničkujete? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Vaničkujete?

Vaničkujete?

Jednou zo základných potrieb odpočinutého bdelého dieťatka od narodenia je aktívny voľný pohyb. Zdraví jedinci sa pohybujú úplne prirodzene na suchu i vo vode. Je dôležité, aby ste dieťatko počas celodennej starostlivosti primerane stimulovali. Dieťa je aktívne a plne spolupracuje, ak je spokojné, dobre nasýtené a odpočinuté.

Jednou z možností je správna stimulácia vo vodnom prostredí. Pre dieťatko je vodné prostredie návratom k pokoju a pohode materinského lona. Plodová voda mu umožnila ľahší pohyb, prenášala zvuk, tlmila nárazy pri chôdzi matky, vytvárala mu príjemné hebké prostredie a ošetrovala pokožku.

Na pohyb vo vode sme prirodzene adaptovaní. Preto každého novorodenca bezprostredne po narodení upokojí pohyb v príjemne teplej vode, v citlivých a bezpečných rukách. Voda mu umožňuje uvoľniť sa, sústrediť sa, lepšie vnímať okolité prostredie, na ktoré sa postupne adaptuje a poznať vztlakovú silu vody. Po čase sa začína rozhliadať a pohybovať končatinami, ktorými poznáva odpor a získava cit pre vodu. Vďaka pôsobeniu vztlakovej sily ho voda nadľahčuje. Preto sú deti vo vode aktívnejšie. Akýkoľvek pohyb sa im vykonáva oveľa ľahšie vo vode ako na suchu, kde musia prekonávať zemskú príťažlivosť. Vlastnou aktivitou potom dieťa posilňuje nielen oporné svalstvo, ale aj získava cenné pohybové skúsenosti, rozvíja rovnováhu, koordináciu pohybov a orientačné schopnosti.

Voda významne prispieva k otužovaniu dieťaťa. Tým, že je rozdielna hustota vody a vzduchu, voda sa nám javí pri rovnakej teplote chladnejšia ako vzduch. Striedaním teplôt vzduchu a vody si dieťa zvyká na zmeny teplôt a otužuje sa. Ak sa dieťa pravidelne vystavuje stále väčšiemu výkyvu teplôt na primerane dlhú dobu, tak postupne stúpa hladina obranných látok v jeho krvi. Obranyschopnosť je priamoúmerná jeho otužilosti. Pravidelný pobyt vo vode v akejkoľvek forme dieťatko otužuje.

AKO MÔŽETE V DOMÁCOM PROSTREDÍ VYUŽÍVAŤ KONTAKT DIEŤATKA S VODOU?

Od narodenia je to denné kúpanie vo vaničke. Stretla som sa s názormi, že dieťatko nie je vhodné z rozličných príčin kúpať každý deň. Práve od narodenia, už z uvedených dôvodov (ak to zdravotný stav dieťatka dovoľuje), by som z kúpania vo vaničke urobila denný rituál, ktorý, ak ho pravidelne opakujeme zhruba v rovnakom čase večer, sa stáva signálom pre nočný spánok. Dieťatko si zvykne, je to preň súčasť jeho denného režimu a samo po krátkom čase vysiela signály a záujem o tento rituál, či už plačom, nepokojom a podobne.

Ranným rituálom by sa malo stať umývanie tváričky, rúk a zadočka pod tečúcou vodou. Redukujte, prosím, používanie vlhčených utierok v domácom prostredí. Vodu nič úplne nenahradí a zároveň touto činnosťou stimulujete dieťatko, otužujete ho a spoznávate radosť svojho dieťatka z uvoľneného pohybu. Zároveň tak robíte svoj vzťah k dieťatku intenzívnejším. Takto sa aj nastavíte na prežitie príjemného dňa. Zabehnuté pravidlá v dennom režime pozitívne ovplyvňujú dieťatko, jeho spánok a pohodu.

V súčasnosti máte možnosť navštevovať so svojím dieťatkom rôzne pohybové aktivity vo vodnom prostredí – kurzy plávania dojčiat, detské plavecké jasličky a podobne.

Jednou z možností je tzv. vaničkovanie. Ide o cielené cvičenie s jedným dieťatkom vo veľkej vani. Cieľom je dieťatku pripomenúť pobyt vo vodnom prostredí, rôznymi hrovými formami stimulovať jeho pohyb vo vode, zvykať si na prítomnosť vody na tváričke, polievaním, trénovaním dýchania, zadržaním dychu, nácvikom splývavej polohy na chrbátiku.

S vaničkovaním je vhodné začať čo najskôr, najvhodnejšie od 6. až 8. týždňov. Ak je vaše dieťatko staršie a chceli by ste začať, nikdy nie je neskoro. Vaničkovaniu predchádza domáce otužovanie. Nebojte sa svoje dieťatko pri prebaľovaní, pred kúpaním nechať obnažené. Cíti sa uvoľnené, kopká nožičkami, má možnosť si ich chytiť – spoznávať svoje telo. Využite čas na zacvičenie si – obraty na bok, na bruško…. Tým, že je dieťatko v pohybe, sa zahreje a nepociťuje chlad. Samozrejme, zo začiatku sú to 3 či 4 minúty a postupne tento čas predlžujeme. Miestnosť, v ktorej dieťatko kúpete, zbytočne neprehrievajte.

Pred vaničkovaním je vhodné rozcvičenie na suchu, správna stimulácia a manipulácia v súlade so psychomotorickým vývinom dieťaťa, a následne cvičenie vo vani. Samozrejme, cvičenie prispôsobujeme veku a stavu dieťatka, používame vhodné pomôcky, ktoré dieťatko zaujmú a správne motivujú. Po cvičení nasleduje príjemná jemná masáž celého telíčka a, samozrejme, čas na relaxáciu a papanie. Dieťatko „odchádza“ správne vysušené, príjemne unavené, pripravené na zdravý spánok.

ČO PRINÁŠA VANIČKOVANIE

Stimulácia vaničkovaním a následnou masážou podporuje telesný a duševný vývoj dieťatka. Dáva mu príjemný pocit, ktorý ho upokojuje. Má množstvo pozitívnych účinkov.

Krátkodobé účinky vaničkovania:

  • podporuje spánok, zvyšuje chuť do jedla, zlepšuje trávenie (utišuje plynatosť, koliku, zápchu).

Dlhodobé účinky pravidelného vaničkovania:

  • napomáha sa srdcovo-cievnemu systému dieťaťa,
  • podporuje sa vylučovanie endorfínov, ktoré majú relaxačný účinok, stimulujúci spánok,
  • rozvíja sa pevnosť svalov a kostí,
  • mierny tlak vody na hrudník zvyšuje kapacitu pľúc posilnením medzirebrových svalov a dýchacieho systému,
  • stimulujú sa prirodzené plávacie reflexy, ktoré podporujú koordináciu pohybov, poznávanie vlastného tela, zvyšuje sa zdravé sebavedomie,
  • napomáha sa včasnému vývoju mozgových hemisfér, podporuje sa rozumový vývoj.

Metodiku vaničkovania vypracovala Eva Kiedroňová v Českej republike. Vo svojom Centre zdravého vývoja detí využívam vaničkovanie v práci s deťmi. Deti absolvujú vaničkovanie raz alebo dvakrát týždenne.

Pri používaní vaničkovania som dospela k nasledujúcim záverom:

  • Deti sú zdravé – pri pravidelnom absolvovaní vaničkovania, počas celého roka sa u nich nevyskytli žiadne ochorenia dýchacích ciest, čiže si posilňujú imunitu.
  • Deti si vodné prostredie vyslovene užívajú – sú spokojné, príjemne unavené, šťastné.
  • Deti so zníženým svalovým tonusom (hypotóniou) oveľa lepšie a rýchlejšie napredujú vo vývoji.
  • Deti so zvýšeným svalovým tonusom (hypertóniou) a zvýšenou dráždivosťou sa vplyvom vaničkovania upokoja a uvoľnia.
  • Deti sú rozumné – koordinovaným pohybom a vlastným uvedomením sa rozvíjajú a podporuje sa ich rozumový a emocionálny vývoj.

Poskytnite dieťatku možnosť pocítiť na vlastnej koži príjemný kúpeľ spojený s masážou a relaxáciou inak ako v domácom prostredí. Najhodnotnejším darčekom pre dieťa je čas, ktorý rodičia venujú spoločným zážitkom.

PaedDr. Daniela Príbojská

Magazín Dieťa
Foto Mgr. Katarína Bauerová a Mgr. Zuzana Fialková

Dieťa č. 2 – 3/2023 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok