Môže obezita tehotnej dlhodobo negatívne ovplyvniť zdravie dieťaťa? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže obezita tehotnej dlhodobo negatívne ovplyvniť zdravie dieťaťa?

Môže obezita tehotnej dlhodobo negatívne ovplyvniť zdravie dieťaťa?

Čakáte bábätko a máte kilá navyše? Odborníci upozorňujú na to, ako môžete výrazne zredukovať zdravotné riziká, ktoré číhajú na vaše nenarodené dieťa.

Tehotné ženy, ktoré trpia obezitou, môžu znížiť zdravotné riziká pre svoje deti zlepšením stravy a vyššou fyzickou aktivitou. Výskum zverejnený v časopise PLosMed skúma vplyv vysokej hladiny glukózy na matky s gestačným diabetes mellitus (cukrovka zistená počas tehotenstva, GDM) a zmeny v DNA dojčiat.

GDM sa na celom svete čoraz častejšie spája s nárastom obezity a môže zvýšiť riziko komplikácií počas tehotenstva a pôrodu, ako aj riziko metabolických chorôb u dieťaťa v neskoršom živote. Predpokladá sa, že vysoké hladiny glukózy u matiek s GDM spúšťajú vo vyvíjajúcom sa plode epigenetické zmeny s nepriaznivými následkami na zdravie dieťaťa.

ČO DOKÁŽE ZDRAVŠIE JEDLO A POHYB

Nový výskum ukazuje, že zlepšenie životného štýlu žien s obezitou počas tehotenstva by mohlo mať dlhodobý kardiovaskulárny prínos pre ich deti. Štúdiu viedla univerzita King’s College London a podporili ju nadácia British Heart Foundation a charitatívna agentúra Tommy´s. Odborníci skúmali na vzorke 550 obéznych tehotných, ako môže strava a pohybová aktivita tehotných žien s obezitou pozitívne ovplyvniť zdravie žien a ich detí v časovom horizonte tri roky po pôrode.

Štúdia UPBEAT (z angl. Better Eating and Activity Trial) je randomizovaná kontrolovaná štúdia, ktorej cieľom je zlepšiť stravu a fyzickú aktivitu obéznych tehotných žien vo Veľkej Británii. Ženy, ktoré dodržiavali predpísanú diétu a odporúčanú fyzickú aktivitu, porovnali so ženami z kontrolnej skupiny, ktoré počas tehotenstva nezmenili svoj životný štýl. Následné vyšetrenia počas troch rokov po pôrodoch ukázali, že deti narodené ženám, ktoré počas tehotenstva upravili stravu a zvýšili fyzickú aktivitu, mali o 5 tepov za minútu nižší pokojový srdcový rytmus v porovnaní s deťmi matiek z kontrolnej skupiny. Vyššia pokojová srdcová frekvencia u dospelých sa spája s hypertenziou a dysfunkciami kardiovaskulárneho systému.

Štúdia tiež ukázala, že matky v intervenčnej skupine dodržiavali zdravšiu stravu ešte aj tri roky po pôrode. Vedúca autorka štúdie Kathryn Dalrympleová z King’s College v Londýne uviedla: „Tento výskum ukazuje, že zásahy do životného štýlu tehotných žien, ktoré sa zameriavajú na zlepšenie stravovania a zvýšenie fyzickej aktivity, súvisia so zlepšením kardiovaskulárnych funkcií u dieťaťa vo veku troch rokov a s pretrvávajúcim zlepšením stravovania matiek aj tri roky po ukončení intervencie. Tieto zistenia sú veľmi vzrušujúce, pretože prispievajú k dôkazom, že tehotenstvo je príležitosťou na podporu pozitívnych zmien v oblasti zdravia a životného štýlu, ktoré prospievajú matke a aj dieťaťu.“

Riaditeľka pre výskum a inováciu z charitatívnej agentúry Tommy´s Lizzie D’Angelová povedala: „Tehotenstvo môže pre obézne ženy predstavovať vyššie riziko, ale snažiť sa o chudnutie počas tehotenstva sa neodporúča. Preto sa náš výskum zameriava na hľadanie nových spôsobov, ako zvýšiť bezpečnosť počas tehotenstva. Je veľmi upokojujúce sledovať, že naši vedci dokázali z dlhodobého hľadiska zlepšiť stravu matiek a zdravie srdcovo-cievneho systému ich detí, a tak pomôcť týmto deťom v čo najlepšom štarte do života.“

„Udržiavanie fyzickej aktivity a vyvážená strava sú dôležité spôsoby, ako udržať naše srdce zdravé. Tento výskum ukazuje, že výhody sa nekončia pri tehotných. Zdravá výživa pred, počas a po tehotenstve môže mať pozitívny dlhodobý prínos pre zdravie matky aj dieťaťa,“ zdôrazňuje Tracy Parkerová, hlavná dietologička z British Heart Foundation.

Tím vedcov bude deti matiek z tejto štúdie znova sledovať vo veku 8 až 10 rokov, aby zistil, či toto zlepšenie kardiovaskulárnych funkcií pretrváva u detí aj naďalej.

(red)

Zdroj: King’s College London

Časopis Dieťa
Foto 123rf.com

 

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok