Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2022 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2022

Aktuálne Dieťa č. 8 – 9/2022

Dieťa č. 8 – 9/2022 prináša aj tieto témy:

Dojčenie a starí rodičia

Konečne sa vaši rodičia dočkali vnúčatka? Po vychovaní vlastných detí už často netrpezlivo očakávajú, či budú patriť medzi tú šťastnú staršiu generáciu, ktorá sa dočká vlastných vnúčat. Bohužiaľ – to, čo bolo v minulosti úplne prirodzené a brané ako samozrejmosť – mať v starobe okolo seba novú generáciu, dnes už také samozrejmé nie je. Mladí odkladajú založenie rodiny, bývajú ďaleko od pôvodného domova, deti nie sú momentálne v pláne alebo bocian nedostal tú správnu adresu.

Ako sa vyvíja zrak detí od narodenia do 24 mesiacov

Zdravé oči a dobrý zrak zohrávajú dôležitú úlohu v tom, ako sa dojčatá a deti naučia vidieť.

Ako úspešne zvládnuť nácvik používania toalety

Obdobie, keď sa dieťa učí, ako používať toaletu, nemusí byť hrozné. Napokon, je to úplne prirodzená súčasť ľudského bytia. Naše deti už od detstva pochytia od nás prístup k špinavým plienkam, a ak pri tom krčíme nosom, naučia sa, že je to niečo špinavé, a nie normálny telesný proces.

Prvá puberta?
Záchvaty hnevu u 2- až 5-ročných detí

Záchvaty hnevu sú prejavmi detskej frustrácie, hnevu, strachu alebo smútku. Typické správanie vášho dieťaťa pri záchvate hnevu je jačanie, plač, kopanie, hádzanie sa o zem alebo dokonca hryzenie či udieranie (seba alebo druhých). Zároveň je obdobie vzdoru prirodzeným vývinovým obdobím vášho dieťaťa, keď začína rozumieť tomu, že je od vás oddelené, a môže vykonávať určitú kontrolu nad svojím svetom. Jedným z účinných spôsobov, ako to môže urobiť, je práve vzdorovať vám. Poviete: „Urob to,“ a dieťa vám povie: „NIE!“

Tehotná v zrelom veku

Rozmýšľate nad tým, že by ste otehotneli po 35-ke? S akými ťažkosťami sa môžu stretnúť staršie matky a čo je potrebné spraviť, aby ich tehotenstvo prebehlo v poriadku?

Ako sa popasovať s oparom na perách

Opar na perách spôsobuje vírus Herpes simplex typu I. Ide o častú vírusovú infekciu, ktorá potrápi každoročne mnohých z nás s rôznou intenzitou výskytu. U niekoho sa objaví každý mesiac, druhý s ním má ťažkosti raz za rok, no potom má pokoj aj niekoľko rokov, kým nastane opätovné vzplanutie infekcie. Sprevádza ju nepríjemný pocit pálenia a svrbenia. Aké sú efektívne možnosti liečby oparu na perách a ako možno predísť jeho opakovanému výskytu?

Rodina a právo
Nástup do škôlky a školy

Od nového školského roka 2022/2023 bude mať veľa rodičov malého škôlkara alebo prváčika na základnej škole. S tým sa spájajú aj určité finančné náklady, administratíva, príspevky a situácie. V tomto článku vás na niektoré tieto okolnosti upozorníme, aby ste boli lepšie pripravení.

Hovorme o vede 75)
Vakcíny proti COVID-19    6)
Prvé bilancovanie

Experimentálne génové preparáty, mediálne nazývané aj „vakcínami proti COVID-19“, majú za sebou rok a pol používania. Čo sa za ten čas zistilo o ich účinnosti a bezpečnosti?

Čítajme si interaktívne 10)
Poézia má veľkú moc a tá detská obzvlášť

Čítanie básní a učenie sa ich naspamäť nie je prežitkom a v rozvíjaní schopností dieťaťa má svoje pevné miesto.

Svet očami Svetlany
Empatické vnorenie sa do svetíka dieťaťa s mentálnym postihnutím

Týmto článkom by som chcela vzdať hold svojej dcére a zároveň s vami zdieľať jedinečnosť života človeka s mentálnym postihnutím. Pretože život v blízkosti človeka s inakosťou prináša obrovské dary.

Rodičovská škola
Nemám čas!

Som neefektívna v domácich prácach. Nikam to nevedie. Hodinu upratujem (varím, periem) a o pár minút je to opäť rozhádzané (zjedené, špinavé…). Nemám čas sa venovať deťom, musím sa postarať o domácnosť. So všetkými technickými pomocníkmi by sme predsa mali mať čas, mali by sme ho mať viac. Preto sme si ich kúpili, na to boli vyrobené. Prečo s tým všetkým aj tak nemáme viac voľného času?

Môže sa stať, že…
… z najväčšieho utrpenia vzíde naša najväčšia sila

Spisovateľ Rainer Maria Rilke povedal: „Poddaj sa životu. Kráse i hrôzam. Pokračuj stále ďalej; žiadny pocit nie je konečný.“ Myslím, že v poslednej dobe potrebuje podobné myšlienky počuť každý z nás. Najmä rodičia, ktorí sú pre svoje deti piliermi, svetom, bezpečím a istotou. Ak rodič nevyžaruje harmóniu a stabilitu, svet dieťaťa tiež nie je harmonický a stabilný.

Logopedická hra

Pre deti sme pripravili sériu logopedických hier, ktoré ich pomôžu naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ako sú S, C, Z, Š, Č, Ž, L, Ľ, K, F a C. Tie nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa na deti čakajú logopedické hry, prostredníctvom ktorých si dokážu hravou formou tieto hlásky precvičiť. Logopedickou hrou ich každý mesiac budú sprevádzať naši kamaráti Samo a Hláska.

Zo sveta homeopatie 19)
Voda ako homeopatický liek

Voda je základom života všetkých živých organizmov. Nesie v sebe vyživujúcu kvalitu, spája a zjednocuje všetko živé, osviežuje, uvoľňuje a lieči. Liečivá energia vody sa stala tiež zdrojom viacerých homeopatických liekov, ktoré v našej praxi používame úspešne už niekoľko rokov. V nasledujúcich riadkoch sa spoločne ponoríme do homeopatickej esencie vody morskej, plodovej a minerálnej z prameňa v anglickom Glastonbury. Všetky tri homeopatické lieky nesú v sebe silný liečivý potenciál. Pomáhajú nám zharmonizovať sa a žiť svoj život ľahšie, radostnejšie.

Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 19)
Jedlo, ktoré ladí 4)
Neskoré leto – obdobie vyvážených síl

Vnímate, že s postupujúcim letom sa mení charakter dní? Vo vzduchu môžeme cítiť niečo, čo sme si počas horúcich júlových dní nevšimli. Je to akási pribúdajúca vlhkosť. Z hľadiska vnímania jednotlivých ročných období sa dostávame do časti roka, ktorú zvyknú v Ázii označovať za tzv. neskoré leto.

Školička ľudských hodnôt 9)
Láskavosť a priateľskosť

V tejto časti Školičky ľudských hodnôt sa opäť raz zaoberáme veľmi dôležitými vlastnosťami – láskavosťou a priateľskosťou.

Hnevám sa! 1)
Ako pozitívne vyjadrovať hnev a vychovávať šťastné deti

Náš vlastný hnev je dobrý sluha, ale zlý pán. Ako viesť deti k tomu, aby zvládali svoj hnev? Tak, že v prvom rade začneme od seba a budeme sa snažiť zvládať hnev čo najpozitívnejšie. Zoberieme si na pomoc knižku od Dr. Rossa Campbella Nechte mě být! (Návrat domů, 1998).

Hovorme o výžive 9)
Letné dary na tanieri našich detí

Leto, to sú najprv jahody, čerešne, potom marhule, broskyne, jablká, hrušky, slivky a trnky. A do toho tiež voľne rastúce kríky a stromy, či už myrobalán, špendlíky alebo mirabelky. Leto je hojné, farebné a voňavé, naplnené darmi aj na našich záhradkách, veď koľkí z nás pestujú egreše, čučoriedky, maliny, černice či kyselkavé ríbezle. A dokonca aj bylinky. A z toho všetkého môžeme tvoriť a kúzliť a doplniť tak jedálny lístok nielen našich najmenších. Pripravovať detské výživy, lekváre, džemy, želé, nálevy, sušené ovocie, džúsy a sirupy, likéry a kompóty, čaje, ale aj nanuky či krémové zmrzliny. Široká škála toho najlepšieho, čo nám príroda ponúka a vo svojej štedrosti poskytuje a dáva. Prinášame vám dobré tipy.

 WI-FI? Ďakujem, radšej kábel

Bezdrôtové pripojenie nie je bezpečné ani zdravé. Všestranné zariadenia, „smartfóny“ a „tablety“ sa udomácňujú: umožňujú surfovanie na mobilnom internete, čítanie novín, komunikáciu, učenie sa či výmenu učebníc. Digitalizácia vybavuje školy čoraz viac bezdrôtovými zariadeniami (stolné počítače, notebooky, tablety, tabule, projektory a tlačiarne), pretože umožňujú pohodlný prístup k internetu/intranetu. Školy sa stávajú cieľovým trhom pre korporácie, neexistujú žiadne obmedzenia. Zdôrazňované sú len výhody. Štát dokonca cez projekt EDUNET financuje a garantuje určitý minimálny počet Wi-Fi prístupových bodov v priestoroch školy. Málokto však sponzoruje zakáblovanie školy.

Kultúrno-prírodné dedičstvo plné chutí a vôní

Hoci jablká a hrušky zo supermarketu vyzerajú pekne a vábivo, viac im chutia tie z babkinej záhrady. Keď zase uvidia veľké kladivo, ktoré prinesiem do školy, zhíknu plné očakávaní a už sa dohadujú, kto s ním bude zatĺkať kolíky. „My si môžeme vybrať?“ – pýtajú sa šokovane, keď im oznámim, že oni, žiaci, sú tí, ktorí rozhodnú, aké ovocné stromčeky a kríky vysadíme na školskom pozemku v projekte SadOVO.

 Dieťa č. 8 – 9/2022 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok