Pre radosť z vody – o plávaní dojčiat a batoliat | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Pre radosť z vody – o plávaní dojčiat a batoliat

Pre radosť z vody – o plávaní dojčiat a batoliat

Máte bábätko a kladiete si otázku, či a kedy s ním začať navštevovať kurt plávania pre najmenšie deťúrence? Odborníci považujú za optimálne začať s touto aktivitou v 4 mesiacoch veku, keď už je dieťa dostatočne pripravené aj na takéto bakteriálne prostredie. Treba si uvedomiť, že cieľom kurzov plávania určených pre detičky do 5 rokov nie je naučiť dieťa plávať, ale naučiť ho schopnosti pohybovať sa vo vode a prehlbovať počas kurzu vzťah s rodičom.

Postupným rozvíjaním zručností vo vode a oboznamovaním sa s novým prostredím dieťa vníma svoje úspechy, napomáhajú mu pri tom riekanky a pesničky, ktoré sprevádzajú úkony vo vode, vníma ich rytmus. Pri kvalitnom vedení zo strany inštruktora a rodiča sa dieťa neskôr veľmi ľahko naučí základy splývania a neskôr aj plávania.

HLAVNÉ VÝHODY PLÁVANIA NAJMENŠÍCH DETÍ

  • Jednou z výhod je socializácia – dieťatko vníma aj iné deti okolo seba. Detičky sa začleňujú do kolektívu (pláva sa po skupinkách 5 až 6 detičiek, každé dieťa je s jedným rodičom) a aj po plávaní je možnosť pohrať sa s ostatnými deťmi v detskom kútiku.

  • Deti, ktoré navštevujú pravidelne kurz „plávania“, sú v neskoršom veku (5 rokov) správne nastavené na športové plávanie. Plávanie dojčiat a batoliat sa zameriava najmä na svalovú koordináciu či hrubú a jemnú motoriku detí, ako je pretáčanie, lezenie, státie, chôdza, uchopenie hračiek do svojich ručičiek…, psychomotorický vývoj, emocionálne prejavy ako aj priestorové vnímanie.

  • Podporuje kvalitný spánok, zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc, podporuje držanie tela, otužovanie, posilňuje prirodzenú imunitu, podporuje priestorové videnie.

HRA S VODIČKOU

Dieťatko potrebuje po celý čas, ktorý trávi vo vode so svojou mamičkou, cítiť veľa lásky, motivácie, trpezlivosti a zábavy. Každá snaha o ďalší krok vpred musí byť hra – hra s vodičkou – nič netreba robiť nasilu! Pocit, ako sa dieťa na nás spolieha, jeho tesná blízkosť a náš záujem je skvelý. Mám veľkú radosť z hodiny, keď vidím, ako sa každá maminka rozvíja a pomaly posúva vpred, ako vie počúvať nielen mňa – inštruktorku, ale v prvom rade vníma svoje dieťa. Preciťuje všetky jeho emócie a vie sa z nich tešiť. Vidím, aké sú mamy šťastné, keď ich dieťatko zvláda nové veci, prekonáva stále ťažšie prekážky a maminku odmeňuje svojím veľkým úsmevom.

Dojčenské plávanie je o tom, aby dieťa malo radosť z vody a tešilo sa na každú hodinu plávania. Samotné plávanie je skôr o tom, že my rodičia dáme nášmu dieťaťu jednu zo základných športových výbav do jeho budúcnosti.

ČO SI VŠÍMAŤ V CENTRE ZAMERANOM NA PLÁVANIE DOJČIAT A BATOLIAT?

Vašu pozornosť sústreďte na čistotu, hygienu a zariadenie detského centra. Zvážte všetky ponuky a aktivity, ktoré centrum môže malému „plavcovi“ ponúknuť.

V našom centre sa udržiava poriadok a čistota (prebaľovacích pultov, nočníkov, podlahy) počas celého dňa. Každý pondelok máme sanitárny deň – celé centrum sa dezinfikuje parným strojom bez použitia chémie (para má 380 ˚C).

Okrem samotného bazéna je nemenej dôležitá aj oddychová zóna s vybavením (postieľky pre detičky, prebaľovacie pulty). U nás má každá mamička k dispozícii svoju skrinku a prebaľovací plut pre svoje dieťatko, miestnosť, kde môže s dieťatkom po „plávaní“ relaxovať a popritom môže dieťa dojčiť, nakŕmiť. Mamičky majú k dispozícii suché, ale aj vlhčené obrúsky, vatu do uší dieťatka po plávaní, obyčajné plienky, ako aj pitný režim pred a po plávaní.

Rodičia, ktorí sa rozhodnú navštevovať s dieťatkom kurz plávania dojčiat a batoliat, by sa mali zaujímať aj o to, či má centrum kvalifikovaných inštruktorov, ktorí by mali mať nielen potrebné vzdelanie (certifikát), ale aj prax. Samozrejmosťou musí byť, že centrum garantuje teplotu a kvalitu vody, ako aj dĺžku a štruktúru hodín plávania a s týmito skutočnosťami má rodičov oboznámiť.

Barbora Chárová
certifikovaná inštruktorka plávania dojčiat a batoliat
trénerka plávania detí a dospelých

www.plavaniekorytnacka.sk

Časopis Dieťa
Foto DA autorky

NÁZOR FYZIOTERAPEUTKY

Plávanie v ranom detskom veku má mnoho benefitov. Okrem toho, že prospieva detskej psychike a socializácii v kolektíve, má mnoho pozitív zo zdravotnej stránky. Plávanie odporúčam zaradiť do aktivít s deťmi. Veľmi dobre vplýva na detskú motoriku – aktivuje svaly, posilňuje paravertebrálne svaly chrbta (nachádzajúce sa pozdĺž chrbtice), minimalizuje preťaženie, pôsobí relaxačne a regeneračne, pozitívne vplýva na držanie tela, koordináciu pohybov, správnu motoriku, je prevenciou plochých nôh, odľahčuje kĺby, zlepšuje dýchanie a tým zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc, pozitívne vplýva na imunitu. Voda dieťatko masíruje aj na brušku, preto je plávanie dojčiat a batoliat veľmi dobré proti detskej kolike a refluxu, podporuje trávenie a tým podporuje apetít detí.

Mgr. Barbora Krchňavá Hanicová
fyzioterapeutka

www.studiomiracle.sk

Upozornenie: Dieťa, ktoré navštevuje kurz plávania dojčiat a batoliat musí byť zdravé – dieťa s horúčkou, hnačkou, vracaním, akýmkoľvek infekčným ochorením do bazéna nepatrí. V kurze možno pokračovať až po vyliečení. Kontraindikáciami sú napríklad plesňové ochorenia, rany na koži, alergia na chlór, reumatologické ochorenia, chronické ochorenia obličiek, opakujúce sa zápaly stredného ucha, stavy po operácii srdiečka, epilepsia či nekompenzovaný diabetes mellitus 1. typu. Napriek všetkým pozitívam plávania dojčiat a batoliat zmieneným v článku treba túto aktivitu prehodnotiť individuálne a o jej odporúčaní pre vaše dieťa sa poradiť s pediatrom.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok