Odborníci zdvíhajú varovný prst – ak deti nezačnú čítať klasické knihy, pôjde to s celým Slovenskom dole vodou! | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Odborníci zdvíhajú varovný prst – ak deti nezačnú čítať klasické knihy, pôjde to s celým Slovenskom dole vodou!

Odborníci zdvíhajú varovný prst – ak deti nezačnú čítať klasické knihy, pôjde to s celým Slovenskom dole vodou!

V dnešnej dobe, keď sú deti obklopené technológiami s rýchlym prístupom k digitálnemu obsahu, ktorý spája zábavný obraz aj zvuk, môže byť pre ne lúskanie písmeniek príliš komplikovanou a nudnou záležitosťou. Prečo by ste ho však nemali odsúvať na vedľajšiu koľaj a ako vzbudiť u nich záujem? Poradí vám psychológ, expertka na knihy aj učiteľka základnej školy.

Je vôbec v dnešnej dobe ešte čítanie dôležité?

Čítanie nie je len spôsobom, ako tráviť voľný čas či zabiť nudu. „Ide o komplexnú činnosť, ktorá má množstvo pozitívnych vplyvov na kognitívne funkcie, emočný vývoj aj sociálne zručnosti dieťaťa,“ hovorí psychológ Róbert Braciník, ktorý definuje 5 základných benefitov:

  1. Rozvoj slovnej zásoby a jazykových schopností

Čítanie obohacuje slovnú zásobu a zlepšuje jazykové schopnosti. Deti, ktoré pravidelne čítajú alebo im je čítané, sú schopné lepšie porozumieť hovorenému aj písanému textu. Dokážu následne používať širšiu platformu slov, čo sa pozitívne prejavuje v ich komunikácii. Podľa prieskumu OECD (Programme for International Student Assessment) deti, ktoré čítajú knihy vo voľnom čase, dosahujú v priemere o 10 percentuálnych bodov vyššie skóre v testoch čitateľskej gramotnosti než tie, ktoré nečítajú. Sú lepšie aj v oblasti jazykov, matematiky a prírodných vied.

Psychológ vidí v čítaní množstvo benefitov. Foto: archív RB

  1. Podpora kognitívneho rozvoja

Pravidelné čítanie stimuluje mozog a podporuje rozvoj kognitívnych schopností. Pri čítaní sa aktivujú oblasti mozgu zodpovedné za spracovanie reči, porozumenie textu a kritické myslenie. Štúdia zverejnená v časopise Pediatrics zistila, že čítanie deťom v ranom veku zlepšuje funkciu mozgu a je prepojené s vyšším stupňom inteligencie v neskoršom veku.

  1. Zlepšenie sústredenia a trpezlivosti

V dnešnom svete plnom digitálnych technológií, kde je ľahké byť rozptýlený, pomáha čítanie deťom rozvíjať schopnosť sústrediť sa. Pravidelné čítanie posilňuje schopnosť zamerať sa na jednu úlohu, čo je dôležité nielen pri vzdelávaní, ale aj v neskoršom živote.

  1. Podpora emocionálneho a sociálneho rozvoja

Knihy často obsahujú príbehy a postavy, s ktorými sa deti môžu stotožniť. Prostredníctvom príbehov sa učia rozpoznávať a vyjadrovať svoje emócie, čo vedie k lepšiemu emocionálnemu rozvoju. Navyše, čítanie môže byť aj spoločenskou aktivitou, ak sa o knihách diskutuje v rodine alebo v triede, čo podporuje rozvoj sociálnych zručností.

  1. Rozvoj predstavivosti a tvorivosti

Knihy otvárajú deťom brány do svetov, ktoré by inak nemali šancu spoznať. Prostredníctvom čítania si deti rozvíjajú predstavivosť a tvorivosť, čo im pomáha riešiť problémy, prichádzať s novými nápadmi a vytvárať originálne riešenia.

Tipy, ako vzbudiť záujem o čítanie

Aj keď sú výhody čítania nesporné, mnoho detí sa o knihy nezaujíma. Pre rodičov to môže byť ako boj s veternými mlynmi, ale netreba sa vzdávať. Zuzana Mazúchová, učiteľka slovenského jazyka na základnej škole v Bratislave odporúča pár tipov, s ktorými môžete začať takmer už od ich narodenia:

  1. Začnite skoro a vytvorte rutinu

Už od raného veku môžete deťom čítať knihy. Aj keď ešte nevedia čítať samy, počúvanie príbehov im pomáha rozvíjať jazykové schopnosti a pozitívny vzťah k čítaniu. Vytvorenie rutiny, napríklad čítanie pred spaním, deti pred spaním nielen upokojí, ale napomôže, aby si túto aktivitu spájali s príjemnými pocitmi a pohodou. Následne, keď už budú väčšie, môžu si príjemnú chvíľku pred spaním užiť aj samy.

  1. Buďte vzorom

Deti sa učia napodobňovaním, preto ak uvidia, že čítate, budú mať väčšiu tendenciu to robiť tiež. Ak im ukážete, že čítanie je súčasťou vášho života a že v ňom nachádzate radosť, budú sa aj ony cítiť motivované. Keď podrastú, môžete si čítať spolu a spraviť z toho zážitok. Kľudne o tom, čo ste prečítali, diskutujte, klaďte otázky a nechajte dieťa, aby vyjadrilo svoj názor. Týmto spôsobom nielen zlepšíte ich porozumenie textu aj podporíte kritické myslenie, no tiež posilníte vzťah medzi vami.

  1. Motivujte deti odmenami

Zavedenie systému odmien za prečítané knihy môže deti motivovať. Môžete napríklad zaviesť čitateľský denník, kde si budú zaznamenávať prečítané knihy a za každú prečítanú knihu môžu získať malú odmenu, ako napríklad výlet, návštevu kina alebo iné malé potešenie.

Skúsená učiteľka Zuzana Mazúchová motivovať deti k čítaniu aj zážitkami. Foto: archív ZM

  1. Zapojte technológie

Ak deti milujú technológie, môžete ich záujem o čítanie podporiť aj prostredníctvom elektronických kníh a aplikácií na čítanie. Mnohé z nich ponúkajú interaktívne funkcie, ktoré môžu deti zaujať. Je však dôležité nájsť rovnováhu medzi používaním technológií a čítaním klasických kníh.

Do čítania deti nenúťte

Odborníci sa však zhodujú, že deti do čítania netreba nútiť. „Je to kontraproduktívne, skôr u nich prebudíte ku knihám averziu,“ vysvetľuje psychológ R. Braciník a dodáva: „Ani ich v začiatkoch netreba nechávať samé – sú totiž veľmi vynaliezavé, preto sa môže stať, že si obsah vyhľadajú online alebo si prečítajú začiatok a koniec úseku a budú sa tváriť, že vedia, čo čítali.“ Odporúča z čítania urobiť spoločný zážitok. Prvým krokom môže byť návšteva knižnice alebo kníhkupectva, kde necháte deti, aby si samy vybrali knihu.

„Proces výberu môže byť pre deti vzrušujúci a pocit, že majú kontrolu nad tým, čo čítajú, môže zvýšiť ich motiváciu. Niektoré knižnice tiež organizujú čitateľské kluby alebo podujatia pre deti, dokonca až noci v knižnici, kde môžu deti prespať, čo môže byť ďalším spôsobom, ako ich zaujať,“ radí učiteľka Zuzana Mazúchová.

Všetko však začína aj končí pri knihe. „Výber knihy je kľúčový – zvoľte knihy, ktoré sú prispôsobené veku, záujmom a schopnostiam dieťaťa. Ak má dieťa rado dinosaury, vyberte knihy o dinosauroch. Ak má radšej rozprávky, zvoľte klasické príbehy. Čím viac sa kniha bude venovať tomu, čo dieťa zaujíma, tým väčšia je šanca, že si ju prečíta,“ radí Lívia Čadová, šéfka expanzie knižného second handu Knihobot.

Knihu, ktorá vaše dieťa zaujme, si môžete vyberať spolu, radí Lívia Čadová. Foto: archív LČ

Buďte kreatívni

V začiatkoch nemusí ísť ani o klasické knihy, ktorých hrúbka deti skôr odradí. Vhodné sú interaktívne knihy, kde deti môžu riešiť hádanky alebo priamo ovplyvňovať dej, čo ich aktívne zapája do čítania. Pre mladšie deti sú skvelé aj knihy so zvukovými efektmi či hmatovými prvkami, ktoré stimulujú viacero zmyslov naraz. „Do čítania môžete deti vtiahnuť aj cez komiksy, ktoré sú vďaka svojmu vizuálnemu spracovaniu a dynamickým príbehom pre nich viac atraktívne,“ vysvetľuje L. Čadová. Kombinácia textu a ilustrácií uľahčuje porozumenie a robí čítanie zábavným. Navyše, komiksy často obsahujú hrdinov, s ktorými sa deti môžu stotožniť, čo zvyšuje ich záujem o čítanie.

Pre staršie deti môžu byť zaujímavé knihy s dobrodružnými príbehmi alebo fantasy série, ktoré ich vtiahnu do sveta fantázie. „Ak dieťa prejaví záujem o konkrétnu tému, napríklad vesmír alebo svojho obľúbeného futbalistu, v dnešnej dobe nie je problém nájsť aj takéto knihy. Ak však chcete ušetriť, môžete zvoliť aj knihy z druhej ruky, ktorých u nás nájdete tisícky, a potom ich tu tiež predať, aby si ich mohli prečítať ďalší milovníci kníh,“ dodáva odborníčka z Knihobotu. Postupne tak dokážete viesť deti k tomu, aby objavili radosť, ktorú knihy a čítanie ponúkajú.

Čítanie je benefitom na celý život

Pozitívne účinky čítania sa prejavujú nielen v detstve, ale aj v neskoršom živote. Schopnosť dobre čítať a chápať texty je kľúčová pre úspech v mnohých profesiách. Ľudia, ktorí čítajú, majú tendenciu byť informovanejší, lepšie sa rozhodovať a rýchlejšie sa učiť nové veci, čo im dáva výhodu na pracovnom trhu.

Čítanie je nesmierne dôležitá aktivita, ktorá prispieva k všestrannému rozvoju detí. Čítanie totiž nie je len o knihách – je to cesta k lepšiemu porozumeniu sveta, seba samých aj ľudí okolo nás. Vzbuďte u detí záujem o čítanie a sledujte, ako ich život a myslenie prekvitá.

VEDELI STE, ŽE..?

  1. Čítanie má relaxačné účinky a môže pomáhať znižovať stres? Podľa výskumu vykonaného na University of Sussex, len šesť minút čítania môže znížiť stres až o 68 percent.

  2. Čítanie môže zlepšiť empatiu? Štúdie ukazujú, že čítanie beletrie, najmä príbehov o rôznych postavách a ich emóciách, zvyšuje schopnosť čitateľov porozumieť pocitom a perspektívam iných ľudí, čo vedie k vyššej emocionálnej inteligencii.

  3. Čítanie pred spaním zlepšuje kvalitu spánku? Podľa štúdií je pravidelné čítanie pred spaním spojené s rýchlejším zaspávaním a hlbším spánkom, pretože pomáha uvoľniť myseľ a znížiť úroveň stresu pred spaním.

  4. Čítanie rozširuje slovnú zásobu a zlepšuje jazykové schopnosti? Výskumy ukazujú, že deti, ktoré pravidelne čítajú, majú v priemere o 26 % lepšiu slovnú zásobu než tie, ktoré nečítajú, čo im dáva výhodu v škole aj v budúcom profesionálnom živote.

(PR)

Úvodné foto: Shutterstock

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok