Rakytník rešetliakovitý – citrus severu | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Rakytník rešetliakovitý – citrus severu

Rakytník rešetliakovitý – citrus severu

Ak máte záhradu a nerastie v nej rakytník, je najvyšší čas to napraviť. Okrem estetickej rastliny získate aj plody bohaté najmä na vitamín C.

Rakytník rešetliakovitý je husto rozvetvený krík, ktorý môže dosiahnuť výšku až desať metrov. Hoci dobre znáša sucho, chlad, zasolené i piesočnaté pôdy aj znečistený vzduch, v našich podmienkach dorastá väčšinou do dvoch metrov. Je príbuzný hlošín, ktoré lemujú rušné cesty. Má podobné striebristozelené úzke listy, nenápadné kvety a pôsobivé oranžové plody.

Rakytník je obľúbenou drevinou v Číne, ako aj v ďalších ázijských krajinách. V rámci ľudového liečiteľstva sa využívajú i jeho vetvičky a listy, najhodnotnejšie sú však plody. Ich zber je trošku problematický, pretože nemajú stopku a vyrastajú priamo z vetvičiek. Komplikáciou sú aj dlhé tŕne. Plody rakytníka sú po dozretí veľmi chúlostivé, pri neopatrnej manipulácii sa potlačia a znehodnotia. Veľkopestovatelia pri oberačkách používajú špeciálne česacie nádoby podobné tým, ktorými sa u nás oberajú čučoriedky. No aj záhradkári si dokážu poradiť. Jednoducho ostrihajú najviac obsypané konáre, umyjú ich a plody opatrne odstránia vidličkou, zachytávajúc pritom vytekajúcu šťavu. Odporúča sa tiež vetvičky najskôr zmraziť a potom plody oškrabať.

Trblietavé kone

Na to, aby ste si mohli pochutnať na úrode z rakytníka, nemusíte sa trápiť oberaním. Čerstvé a na chuť kyslé plody sa aj tak najčastejšie spracovávajú do štiav, džemov, ovocných nátierok, kompótov, alebo sa sušia a pridávajú do čajových zmesí. Aby boli sladšie, miešajú sa s inými druhmi ovocia, napríklad s jabĺčkami či hroznom.

Blahodarné účinky rakytníka poznali a využívali už starovekí Gréci, ktorí takto liečili zažívacie problémy. Z čias Alexandra Veľkého sa zachovali správy o tom, že jeho vojaci pri výpravách sebe i koňom spestrovali stravu a dodávali energiu plodmi tohto kríka. Tieto tvrdenia podporuje aj fakt, že latinský názov pre rakytník sa skladá z dvoch slov – hippos (kôň) a phaes (lesk), čo znamená, že ich kone mali vďaka rakytníku krásnu, hustú a najmä lesklú srsť. Oranžové plody využívali aj obyvatelia na Sibíri, v Mongolsku či Číne. Liečili nimi pľúcne ochorenia a vyrábali z nich mastičky a krémy, ktoré pomáhali udržiavať krásu miestnym ženám.

Bohatý na „céčko“

Rakytník sa považuje za jednu z dôležitých rastlín budúcnosti. A to jednak pre svoju nenáročnosť a jednak pre účinky. V súčasnosti prebieha niekoľko vedeckých štúdií, ktoré by mohli potvrdiť jeho pozitívny vplyv na liečbu rakoviny.

Plody rakytníka obsahujú predovšetkým vitamín C, aj preto sa o nich hovorí ako o citrusoch severu. Cenia sa i pre množstvo karotenoidov a antioxidantov. Obsahujú látky, ktoré pomáhajú regenerovať sliznicu žalúdka, aj preto sú prípravky z plodov rakytníka vhodné pre žalúdkarov. Sú ideálnym prírodným liekom, keď sa problémy s trávením dočasne zhoršujú, ale netreba proti nim zasahovať liekmi. Okrem toho majú antibakteriálne účinky, ktoré chránia pred vznikom žalúdočných vredov. Tlmia pálenie záhy, keďže znižujú tvorbu žalúdočných kyselín. Spomenúť treba aj očisťujúce účinky plodov, čo ocení každý, kto sa pravidelne na jar zbavuje zimných nánosov škodlivín a toxínov. Takáto kúra je vhodná aj pre ľudí trpiacich reumou.

Krása a regenerácia

Hoci jar sa považuje za optimistické obdobie, keď typické zimné ochorenia ako prechladnutie, chrípka či virózy sú už na ústupe, opak je pravdou. Prejavy tzv. jarnej únavy, najmä pokiaľ ich podceníme a nešetríme sa, dokážu natoľko znížiť imunitu, že naše oslabené telo ľahšie podľahne vírusom. V boji proti spomenutým ťažkostiam pomôžu plody rakytníka. Okrem toho uľahčujú rekonvalescenciu po prekonanej chorobe a pomáhajú regenerácii po pracovnej i športovej záťaži. Nemajú vedľajšie účinky, napriek tomu by sa tabletky či podobné prípravky z radu doplnkov výživy nemali podávať najmenším deťom. Im sú určené predovšetkým šťavy či kompóty z rakytníka.

Šetrne spracované plody sú výborným prostriedkom na zvyšovanie imunity. Napríklad vo Fínsku sa pridávajú do detských výživ a nápojov. Opatrnosť sa odporúča iba kvôli stimulujúcim účinkom. Ako je známe, vitamín C by sa nemal podávať krátko pred uložením sa do postele, lebo môže spôsobiť (najmä pre rodičov nežiaducu J) čulosť, sviežosť a tzv. nepravú nespavosť detí.

Plody rakytníka sa využívajú aj v kozmetike – krášliacej i liečebnej. Účinné látky, ktoré obsahujú, pomáhajú pri regenerácii pokožky, vhodné sú pri ekzémoch či iných kožných alergických prejavoch. Urýchľujú hojenie pri poranení, popáleninách a omrzlinách. Známy je aj rakytníkový olej, ktorý má krásnu oranžovú farbu. Môžete ním natierať pokožku, ale podáva sa aj vnútorne. Má protisklerotické účinky, čistí krv a pečeň a pomáha i pri žalúdočných problémoch spôsobených pokazeným jedlom. Zvyšuje odolnosť proti stresu a mierne tlmí bolesť.

Daša Čejková
Dieťa

Foto Shutterstock

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok