Objavte jeho nadanie | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Objavte jeho nadanie

Objavte jeho nadanie

Myslíte si, že ak neviete spievať alebo maľovať, nebude to nikdy vedieť ani vaše dieťa? Veľmi sa mýlite.

Stačí len nájsť činnosti, ktoré ho budú baviť už od útleho veku, a možno tak objaví záľubu či dokonca poslanie na celý svoj život.

Podchyťte jeho záujem

Aj známa pedagogička Mária Montessori, ktorej metódy výchovy sa dodnes s veľkým úspechom využívajú v mnohých škôlkach, vypozorovala u detí tzv. senzitívne obdobia. Sú to obdobia, keď drobcov niektorá činnosť baví oveľa viac ako ostatné, a ak rodičia či učitelia v správnej chvíli tento záujem podchytia, dieťa si danú činnosť či zručnosť osvojí oveľa skôr a bez veľkého úsilia, ktoré by na to potrebovalo inokedy.

Senzitívne obdobia

A ako senzitívne obdobia odhalíte? Je to veľmi jednoduché: stačí iba pozorne sledovať, čo vášho drobca momentálne zaujíma alebo baví najviac. Ak má chuť kresliť, podporte ho v tom a pripravte mu vhodné pomôcky. Ak chce vyťukávať rytmy, púšťajte mu rýchle piesne alebo mu spievajte a na vyťukávanie mu dajte hoci aj vaše obľúbené varechy. Keď ho práve najviac baví šliapať do schodov, dovoľte mu to, pokiaľ s ním budete vládať J. Ak zo všetkého najradšej hádže všetky veci na zem napriek tomu, že mu to neustále zakazujete – zoberte ho na most niekam k vode, nazbierajte spolu kopu kamienkov a nech ich hádže do vody, koľko sa mu bude chcieť. My dospelí si totiž vôbec neuvedomujeme, že sa tak učí vnímať hĺbku aj rýchlosť. A tak je to pri každej z činností, ktoré dieťa momentálne baví – je to preň škola, pomocou ktorej spoznáva okolitý svet.

Rozviňte jeho potenciál

Senzitívne obdobia sú u každého dieťaťa individuálne, ale najvnímavejší je detský mozog približne v tomto veku: motorika od 0 do 2 rokov, vnímanie hudby od 0 do 3 rokov, rozvíjanie zraku od 0 do 2 rokov a osvojovanie cudzích jazykov od 5 do 10 rokov. Deti sa vtedy tak dokážu ponoriť do činnosti, že ich úplne pohltí a nevnímajú nič naokolo. Ak im ich okolie dovolí bez rušenia venovať sa tejto činnosti, dokážu úplne rozvinúť svoj potenciál. Nebojte sa, ak ste náhodou niektoré senzitívne obdobie premeškali, vráti sa, už však dieťa nebude prejavovať záujem s takou intenzitou ako prvýkrát.

Objavte rytmus

Ide vláčik, ši-ši-ši, odvezie nás k Mariši, od Mariši k Zuzane, pri Zuzane zastane. Toto je jedna z množstva rôznych riekaniek, ktorými dieťa naučíte vnímať rytmus. Ťap-ťap ťapušky dokážu vytlieskať už niektoré bábätká. Začnite vždy najjednoduchšími rytmami, postupne môžete prejsť k vytlieskavaniu rytmov obľúbených pesničiek, neskôr prejdite na kombinované rytmy. Ponúknite deťom jednoduché pomôcky – môžu použiť varešky, drevené paličky, ako bubon plastové misky, v hračkárstvach dostanete detské činely, bubienok, tamburínu či hrkacie vajíčka. S takýmito nástrojmi to bude detičky baviť ešte viac. Ak sa naučia vnímať rytmus, to je už len krôčik ku spevu, tancu alebo hre na niektorý z hudobných nástrojov.

Recitujte a spievajte spolu

Pesničky a riekanky môžu byť vašimi spoločníkmi pri každej z bežných činností. Mnohokrát vám uľahčia prehováranie drobca, napríklad, ak si nerád umýva ruky či zuby. Môžete si spolu vymyslieť krátke básničky či pesničky s jednoduchou melódiou. Dieťa si ich rýchlo zapamätá, nič to, ak ich trochu skomolí. Precvičí si tak zároveň aj pamäť. Ak má rodič pocit, že sám nevie spievať a nemá hudobný sluch, nič sa nedeje, nie je to prekážkou v tom, že môže spolu s dieťaťom spievať pesničky z detských cédečiek či znelky z reklám, úvodné piesne z rozprávok – možností je veľa. Keď aj naozaj spieva falošne, nemusí sa obávať, ak má dieťa vrodené nadanie na spev, neovplyvní ho, samo si nájde správnu melódiu.

Hrajte na hudobných nástrojoch

Samozrejme, že myslíme detské. Veľmi obľúbený je napríklad xylofón, ústna harmonika, píšťalky, detský syntetizátor (klavír) či gitara. Zo začiatku sa deti budú tešiť z každého tónu, ktorý sa im podarí na nástroji vyčariť, postupne zvládnu jednoduché melódie. Ak sa ich stretne viac pokope, môžu si zahrať spolu, bude ich to iste veľmi baviť. Skvelé sú zo začiatku detské syntetizátory, na ktorých sa dajú pustiť rôzne rytmy a do nich si môžu deti vyťukávať rôzne tóny.

Tancujte od rána do večera

Stačí vášmu drobcovi počuť zopár taktov a už tancuje? Skvelé, podporte ho v tom! Púšťajte mu cédečká s pesničkami, tanečné programy v televízii a, najmä, tancujte spolu! Dieťa sa tak zbaví nahromadenej energie a užijete si kopec zábavy. V niektorých mestách organizujú tanečné krúžky pre deti už od dvoch rokov. Ak vidíte, že pre vášho drobca je tanec všetkým, neváhajte a prihláste ho. Tancovanie s rovesníkmi ho totiž bude baviť ešte viac. Ozaj, a len tak na okraj, kto tancuje, nedokáže sa hnevať. Vyskúšajte s vaším napajedeným drobcom tancovať na čokoľvek, uvidíte, že jeho hnev sa o chvíľku rozpustí ako med na jazyku.

Kreslite a čmárajte

Mnohí rodičia nedovolia svojim ratolestiam kresliť z obavy, že budú mať počarbaný celý dom a dieťa si zašpiní oblečenie. Obidvom veciam sa dá ľahko predísť. Od začiatku treba drobcovi vysvetliť, že kreslí sa iba na papier a najlepšie vždy na tom istom mieste (písací stôl). Zo začiatku dieťaťu ponúknite väčšie mäkké voskovky, s tými sa mu kreslí najlepšie. Keď už bude mať šikovnejšie rúčky, vyskúšajte trojhranné farbičky (podporia správne držanie), a neskôr aj fixky (vyberajte preventívne tie, ktoré sú vyprateľné, aby ste sa vyhli škodám na oblečení). Keď sa deťom podarí dočarbať steny, ak sa to stalo s voskovkou, zachovajte pokoj – dá sa to v pohode vygumovať. Nečakajte, že drobec bude hneď od začiatku kresliť hotové obrázky. Najskôr to budú nekoordinované čarbanice, kým si dieťa naučí ovládať pohyb ruky s pastelkou, správne ju držať a celé to zosynchronizovať dohromady. Vždy ho za kresbu treba pochváliť a spýtať sa, čo nakreslilo. Hoci vy na papieri budete vidieť len čmáranice, dieťa vám so stopercentnou istotou bude tvrdiť, že je to mačička či autíčko. Odporúčam vám napísať si detské vysvetlenie k obrázku a aspoň zopár si ich odložiť. Niekedy v budúcnosti sa spolu zasmejete nad originálnymi dielkami. Ak dieťa nebaví kresliť na prázdny papier a vám sa nechce dookola kresliť to isté, prípadne kresliť neviete, máte dve možnosti. Buď zvolíte „taktiku Malého princa“, vlastne pilota z tejto knižky, ktorý nevedel nakresliť slona a tak nakreslil tučného hada a princovi vysvetlil, že had slona zožral a tak sú vlastne na obrázku obaja. Deti majú obrovskú predstavivosť a  ľahko sa uspokoja s týmto vysvetlením J. Ak chcú ovečku, nakreslite škatuľu a povedzte, že ovečka je v nej a podobne. Druhá možnosť je ešte jednoduchšia, nakúpte hotové maľovanky a nechajte dieťa kresliť po nich. Neprekáža, že ešte nevie vyfarbovať plôšky, to, že má na papieri predlohu, mu väčšinou stačí.

Skáčte a behajte

Neustále sa naháňate za vaším drobcom, ktorý nevie prestať behať a skákať? Skúste preňho vymyslieť nejaké pohybové aktivity, prihláste ho na cvičenie v jeho vekovej kategórii, často chodievajte na ihrisko. Ideálne je mať doma malú trampolínu (dostať kúpiť aj nafukovacie vhodné do izby), na ktorej sa môže bezpečne vyšantiť do sýtosti. Keď je už lepšie počasie, von iste využijete najrôznejšie odrážadlá. Odmalička je dobré hádzať si s deťmi loptu. Začnite s najmenšími penovými, ktorými si bábätká nemôžu ublížiť. Zo začiatku nebudú vedieť loptičku chytiť ani hodiť, ale aspoň pri jej naháňaní vybijú nadbytočnú energiu, postupne sa to naučia a čoskoro si už budete vedieť hádzať loptičku bez spadnutia. Ak máte doma veľkú fitloptu, bola by škoda nevyužiť ju. Už s bábätkom na nej môžete robiť rôzne cvičenia a neskôr vám poslúži ako malá trampolína. Stačí ju oprieť o stenu, postaviť na ňu drobca, držať ho za ruky a môže si skákať, koľko sa mu zachce.

Zábavná abeceda

Dnes už nie je ničím zvláštnym, že dvojročné deti poznajú veľké písmená celej abecedy. Ako sa to dá naučiť? Kúpte dieťaťu veľké puzzle s abecedou, magnetkové písmenká alebo písmenové vkladačky. Keď sa s nimi bude drobec hrať, vysvetľujte mu: „Toto je A ako auto, B ako baranček, M ako mamička, O ako otecko a podobne, pomenujte písmenká podľa obľúbených hračiek či mien postavičiek z rozprávok. Dieťa si najskôr nezapamätá samostatné písmenká, ale to, čo preňho predstavujú. Po niekoľkých takýchto hrách vám samo príde ukázať vláčik – teda V, alebo macka, teda M. Veľkou pomôckou sú aj knižky s krátkymi básničkami na jednotlivé písmená.

Všetko porátajte

Počítať s dvojročným dieťaťom? A prečo nie? Nemyslíme tým zložité rovnice či podmnožiny, ale základné počty od jeden do desať. Počítajte spolu plyšových mackov, psíkov, ktorých stretnete na prechádzke, či piškótky vo výžive. Ak ho to bude baviť, dieťa sa čoskoro naučí samo počítať od jeden do desať a možno aj viac, a bude chcieť zrátať všetko, čo uvidí. Moja dcérka dokonca ráta počet ujov a tiet, ktorí s nami cestujú v električke. 🙂

Cudzia reč ľavou zadnou

Detský mozog je ako špongia, ktorá s ľahkosťou nasaje všetko, čo sa jej ponúkne. Stačí deťom púšťať rozprávky v inom jazyku (napr. v češtine či angličtine). Vôbec im to nebude prekážať a po niekoľkých pozretiach už budú chytať niektoré slovíčka. Na trhu sú aj bilingválne hovoriace hračky, ktoré spievajú či recitujú vo viacerých jazykoch. Deti sa tak cudziu reč naučia bez toho, aby si to uvedomovali. Ak u svojho potomka vidíte takéto nadanie, neváhajte a neskôr ho prihláste do škôlky s výučbou cudzieho jazyka, získa tak skvelý základ na celý život. Vo väčších mestách organizujú jazykové kurzy s rôznymi metódami výučby už pre deti od dvoch rokov, stačí si vybrať.

Do ničoho ich nenúťte

Činnosti, ktoré sme opísali v tomto článku, odporúčame rodičom vyskúšať s deťmi a sledovať, či ich zaujmú. Ďalej potom rozvíjať len to, čo ich naozaj baví. Nútiť ich do niečoho, o čo nemajú prirodzený záujem, býva často plnením si tajných snov rodičov (moje dieťa bude úspešný tenista, slávny spevák, husľový virtuóz…), máva to však často úplne opačný účinok. A to znechutí detí natoľko, že aj keď možno v sebe majú potenciál a nadanie na vybranú oblasť, nebudú chcieť v činnosti pokračovať, len aby nemuseli robiť to, do čoho ich silou-mocou tlačia rodičia. Lepšie je nechať deti samotné, nech si vyberú, čo ich naozaj baví. Potom z toho budú mať skutočnú radosť.

Katarína Hríbiková
Dieťa

Foto Shutterstock

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok