Môže sa stať, že zničí vaše dielo (zničí samo seba) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že zničí vaše dielo (zničí samo seba)

Môže sa stať, že zničí vaše dielo (zničí samo seba)

Niektoré príbehy sú bolestivejšie ako tie ostatné. Hoci si každý z nás nesie v sebe dávku bolesti a s ňou spojených démonov, nie vždy dokážeme pochopiť jej extrémnejšiu formu. Napriek tomu máme tendenciu ľudí odsúdiť a toto správanie sa pre nás stane prirodzenejším, než vcítiť sa do situácie druhého.

Byť psychológom, a vlastne aj empatickou osobnosťou, znamená vidieť pod povrch, čítať medzi riadkami. Niekedy sa stretávam s neskutočnými príbehmi, ktoré by nevymysleli ani tí najlepší spisovatelia. Patria medzi ne aj príbehy týkajúce sa závislosti a toho, čo všetko kvôli nej dokáže človek obetovať – a to aj vlastné deti.

Na psychiatrickom oddelení pre závislých nájdete veľa rodičov, ktorým súdne nariadili liečenie pod podmienkou, že inak prídu o deti. Títo rodičia sú milujúci a skutočne majú svoje deti radi. Avšak veľa z nich liečenie nedokončí a namiesto detí si vyberú cestu závislosti. Hoci sa táto situácia môže zdať ako jednoznačná a poviete si, že je veľmi jednoduché odsúdiť danú osobu, pozrime sa pod povrch.

Rodič so závislosťou, ktorý sa jej nedokáže zbaviť ani kvôli svojim deťom, už rozhodne nie kvôli sebe… Čo sa v takom človeku odohráva? Za všetkým stojí zronené dieťa. Deti majú sklon svojich rodičov milovať, a to aj napriek bolesti, ktorú im môžu matka či otec spôsobiť. V dieťati sa negatívne pocity hromadia, bolesť rastie – zo začiatku možno vyjadruje svoju nespokojnosť plačom (emócia smerom von), ale tú rodič potrestá. Ak dieťa vyjadrí svoj hnev voči rodičom, opäť ho potrestajú. Takto sa naučí, že vyjadriť negatívnu emóciu nie je žiaduce a bude za ňu potrestané. Avšak zlosť zo spôsobenej bolesti stále narastá a musí sa niekde prejaviť. A keďže sa dieťa naučilo, že je neadekvátne ju vyjadriť smerom von, začne ju obracať dovnútra, smerom k sebe.

Keď dieťa rastie v nepríjemnom domácom prostredí, s rodičmi spôsobujúcimi bolesť, korene negatívnej emócie začnú byť čoraz hlbšie a pevnejšie zakorenené. Okolo týchto koreňov sa vyvinula aj osobnosť dieťaťa a jeho láska k rodičom. Preto sú jeho vzťahy s ostatnými a jeho charakter pokrivené. Stáva sa bolestivým a zložitým korene vytrhať, a riešiť skutočnú podstatu problému (čo je zlosť voči rodičom za roky trápenia). Pretože dieťa inklinuje k láske k rodičom, začne zlosť na nich vyjadrovať inak. Začne si ubližovať a ničiť ich „dielo“ – začne ničiť seba. Namiesto nenávisti k nim, ktorú si nemôže dovoliť, pretože ich miluje, začne nenávidieť samo seba.

Sú toto korene závislosti?
Zlosť na rodičov, ktorá by bola ale príliš bolestivá, aby vyšla von, a ktorú človek radšej drží v sebe, sa premení na deštrukčné správanie voči ich výtvoru. Dovolím si poznamenať, že je to len jeden pohľad na danú problematiku, ktorá potrebuje komplexnejší a hlbší náhľad. Článok nepojednáva len o závislosti, ale aj o cigaretách, nezdravom jedle, všetkých jedoch, ktoré si človek dokáže vpraviť do tela, hoci mu nesmierne škodia. Nehovorí tým človek nasledujúce? Mami, otec, hnevám sa na vás, že ste mi ublížili, ale zároveň vás ľúbim a nechcem vám spôsobiť bolesť. Preto sa pozerajte, ničím vaše dielo, ničím seba!

Robí to tak roky, až nastane moment, keď mu zdravie vypovie a človek si až vtedy uvedomí, že možno nemal sám seba dostatočne rád. Nemal sám seba rád natoľko, aby rozmaznával svoje telo aj psychiku už od počiatku. Avšak to už je vo väčšine prípadov až príliš neskoro.

Deti sa naučia milovať samy seba len vtedy, ak ich budeme milovať my. Ak bude láska bezpodmienečná, ak budeme ľúbiť ich osobnosť hoci aj s nedostatkami, jedine vtedy nebudú chcieť zničiť dielo svojich rodičov, ktorým sú ony samy.

Mgr. Mária Hanúsková
40. časť seriálu Môže sa stať…
Foto Pixabay.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok