Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2021 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2021

Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2021

Prináša aj tieto témy:

Málo mlieka? Naozaj?

Hoci sa so sťažnosťami na tvorbu materského mlieka stretávam pravidelne, v poslednom období akoby sa s podobnými prípadmi roztrhlo vrece: „Robím pre dojčenie úplne všetko – nepoužívam cumlík ani fľašu, dieťa neustále prikladám k prsníku, pijem čaje a beriem bylinky na podporu tvorby mlieka, ale dieťatko je čoraz viac nespokojné. Už som zúfalá, asi sme s dojčením skončili…“

Rodina a právo
8 otázok mamičiek na materskej

Ste na materskej alebo skôr na rodičovskej dovolenke. Váš život sa točí okolo starostlivosti o dieťatko. Niekedy vám však napadnú aj iné témy, ktoré súvisia s tým, aké to bude, keď bude dieťa staršie a vám skončí materská. V článku nájdete časté otázky, ktoré si kladú mamičky na materskej/rodičovskej dovolenke a odpovede na ne.

Obezita tehotnej
Môže dlhodobo negatívne ovplyvniť zdravie dieťaťa?

Čakáte bábätko a máte kilá navyše? Odborníci upozorňujú na to, ako môžete výrazne zredukovať zdravotné riziká, ktoré číhajú na vaše nenarodené dieťa.

Znakovanie v čase pandémie 1)

Baby Signs® alebo zjednodušene znakovanie už netreba veľmi predstavovať. Keď americké výskumníčky náhodou narazili na schopnosť batoliat vyjadrovať sa symbolickou gestikuláciou, písali sa osemdesiate roky. Aj skoršie výskumy píšu o schopnostiach detí ukázať prvý znak vo veku 5,5 mesiaca a vedome znakovať ako 8,5-mesačné (1983, počujúce deti nepočujúcich rodičov). V súčasnej pandemickej situácii „zachraňuje“ mentálne zdravie niektorých rodičov práve znakovanie. O tejto téme sme sa rozprávali s Annou Beňadikovou, lektorkou, šíriteľkou a zakladateľkou programu Baby Signs® na Slovensku.

Čítajme si interaktívne 1)
Skamaráť ma s knižkami!

Z detí, ktoré čítajú knihy, raz vyrastú dospelí, ktorí sa zamýšľajú, hovoria odborníci. Naše deti si knižky ešte viac zamilujú, ak im budeme čítať nápadito. Lebo nie je dôležité iba to, ČO im čítame, ale aj to, AKO im čítame.

Ucho je brána k mozgu

Ak u dieťaťa v ranom veku nastáva oneskorenie vývinu, je včasná intervencia kľúčová. Existuje niekoľko neinvazívnych a nefarmakologických spôsobov, ako stimulovať centrálnu nervovú sústavu. Máme pohybové programy, ktoré využívajú telo ako terapeutický nástroj, alebo tie, ktoré využívajú senzorické kanály na stimuláciu. Jednou zo stimulačných neurosenzorických metód je Tomatis®.

Rodičovská škola
Sloboda a zodpovednosť
Ako naučiť deti rozhodovať sa?

„Ajuška, chceš ísť zajtra do mesta?“ pýtala sa moja kamarátka Hanka (mená zmenené) svojej vtedy 2-ročnej dcéry…

Hovorme o vede 66)
Vakcíny proti COVID-19   1)
Podmienečné schválenie

Do používania sa dostávajú vakcíny proti COVID-19. Pozrieme sa na to, o aké vakcíny ide a čo od nich môžeme očakávať.

Umenie vedomého vzťahu 1)
Vzduch, ktorý deti dýchajú
To najlepšie, čo môžeme pre deti urobiť, je byť zodpovední za naše vzťahy

Deti nemôžu uniknúť atmosfére, ktorú vytvárajú rodičia kvalitou svojich interakcií. Všetky živé bytosti ovplyvňuje kvalita dýchaného vzduchu. Nemožno mu uniknúť. Deti tiež nemajú kam odísť z rodičovského domu, kde vdychujú kvalitu emočnej dynamiky svojich rodičov. Dôsledky sú dlhodobé, pozitívne aj negatívne. Zo znečisteného vzduchu ochorieme, čistý vzduch nás lieči.

Rozhovor
Heike Freireová: Pobyt v prírode by spoločnosť mala uznávať ako jedno zo základných práv dieťaťa

Pracovala v Inštitúte trvalého vzdelávania v tíme poradcov francúzskej vlády. Z centra Paríža sa po čase presťahovala na španielsky vidiek. Spolu s ďalšími odborníkmi spolupracuje na viacerých projektoch venovaných rodičom, pedagógom a najmä deťom. O nutnosti odbúrania rodičovského strachu, potrebe kontaktu s prírodou, ale aj o zlyhávaní spoločnosti vo vzťahu k deťom a mládeži nám porozprávala renomovaná psychologička, autorka niekoľkých kníh o výchove Heike Freireová.

Logopedické pexeso

Pre deti sme pripravili sériu logopedického pexesa, ktoré im pomôže naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ktoré nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa, budú na deti čakať nové hlásky. Tie si môžu zbierať a vytvoriť si tak veľkú zbierku logopedického pexesa, ktoré im pomôže správne vyslovovať náročné hlásky. Pexesom budú deti každý mesiac sprevádzať naši kamaráti Samo a Hláska. V tomto čísle Dieťaťa prinášame pexeso s hláskou C.

Aby boli vlasy opäť korunou krásy

Vlasy. Vraví sa, že sú korunou krásy. No neslúžia len na parádu. Sú aj ochranou pokožky hlavy. Aké sú príčiny ich vypadávania a ako ho možno zastaviť?

Zo sveta homeopatie 10)
Mlieko – výživa pre telo a dušu

V prípadoch, kde nastalo narušenie väzby v ranom období detstva a puto medzi matkou a dieťaťom je slabé alebo, naopak, matka a dieťa sú na seba až neprirodzene naviazané aj v neskoršom období života, majú homeopatiká pripravené z mlieka dôležitú, priam nezastupiteľnú úlohu.

Hovorme o školstve
Systém vysokoodolný zmene

Kríza je príležitosť! Rakúsko-uhorské školstvo sa začína rúcať! Aj takýto titulok môžete nájsť na českých webových stránkach. Vynára sa zmena na obzore?

Vývinové poruchy učenia očami detí, ktoré s nimi žijú

Ročne narastá počet detí s vývinovými poruchami učenia a verejnosť sa polarizuje do dvoch skupín. Na jednej strane stoja ľudia, ktorí považujú poruchy učenia za vymyslené, prípadne zaplatené diagnózy a na druhej strane stoja ľudia, ktorí majú deti s poruchami učenia, prípadne niekoho s týmito poruchami poznajú a ich pohľad sa formuje práve touto skúsenosťou. Sú citliví v komunikácii na túto tému a ťažko znášajú povrchné hodnotenia detí s poruchami učenia. Ako sa cítia deti, ktoré tieto poruchy majú? Začítajte sa, prosíme, do listov, ktoré pre vás napísali deti a spoznajte, ako tieto deti vidia školu a učenie.

Zastavenia nad výchovou 32)
Zápas so strachom 3)

Oneskorené dozrievanie v kombinácii s nezrelými rodičovskými reakciami je toxický mix. Minule sme hovorili o Tibiho agresivite, dnes si ukážeme iné koktaily, ktoré dokáže život namiešať.

Školička ľudských hodnôt
Rovnováha medzi rozumom a citom je nevyhnutná 2)

V minulom čísle sme na stránkach Školičky ľudských hodnôt načrtli tému rovnováhy medzi emóciami a rozumom. V našej kultúre, ovplyvnenej stáročia trvajúcim historickým vývinom, sa kladie väčší dôraz na racionalitu. Emócie, hlavne tie „negatívne“, sú často považované za prejav slabosti, nevyrovnanosti.

Ženský cyklus 1)
Cyklické zmeny

Možno znie názov nášho nového seriálu divne, no slovné spojenie „ženský cyklus“ práve plne vyjadruje všetky procesy odohrávajúce sa v tele aj psychike ženy počas jej lunárneho alias menštruačného cyklu.

Môže sa stať, že…
… ak prežívate nešťastie, príčinu nájdete v sebe, nie v okolí

Indický jogín Jaggi Vasudev, verejne známy pod prezývkou Sadhguru, raz vyhlásil: „Predtým než začneš vychovávať deti, vychovaj seba.“ Mnohí rodičia však v tomto zlyhávajú, cítia sa nadradení a pokladajú deti za svoj majetok. Podľa Sadhgurua nastáva s príchodom dieťaťa čas preučiť sa chápať život, nie nútiť ho prevziať vaše uhly pohľadu.

Minimalizmus – skutočné oslobodenie

Potreba vlastniť je zakorenená niekde hlboko v nás. Vlastniť materiálne veci je akýmsi prirodzeným štandardom. Skúste sa práve teraz rozhliadnuť okolo seba, či už je to byt, dom, kancelária. A teraz si skúste predstaviť, že by ste toho mali o polovicu menej. Keď si otvorím šatník, bolo by tam len zopár kúskov oblečenia, v kuchynskej linke by bol iba riad, ktorý naozaj používam a v obývačke len pár kusov nábytku…

Liek na klimatickú úzkosť
Nádej, ktorú sami prinášame svetu

Počuli ste už o klimatickej úzkosti? Myslíme si, že okolo nás je všetko v poriadku, že žijeme v bezpečí a dostatku. Budúcnosť si vo svete predstavujeme ako stabilnú. Prírodu okolo seba, teda naše životné prostredie berieme ako samozrejmosť, ktorá tu vždy bude pre nás k dispozícii donekonečna, pretože má schopnosť neustále sa obnovovať. Kým takto uvažujeme, tak sa vo svojom vnútri nemáme čoho obávať. Avšak nemusí to tak naozaj byť. V skutočnosti to tak už ani nie je. Vedci bijú na poplach…

Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.

Foto 123rf.com

Dieťa č. 2 – 3/2021 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

O autorovi

Podobné články

1 komentár

Zanechať komentár

Only registered users can comment.